ye-logo.v1.2

Мінус сім метрів: Дністер змілів найбільше за багато років

Суспільство 11729
Оголена дамба на Смотричі в Цвіклівцях Кам
Оголена дамба на Смотричі в Цвіклівцях Кам'янець-Подільського району. Кажуть, що востаннє її такою бачили ще в 1970-х, до створення Дністровської ГЕС. Фото: kamienczanka.livejournal.com

Ситуація з водністю може поліпшитись не раніше весни.

Практично на усіх річках області фахівці відзначають найнижчі рівні води за багаторічний період спостережень. Причина - тепле літо і мізерні опади. Як повідомили в Хмельницькому обласному управлінні водних ресурсів, лише серпень виявився найсухішим за останні 70 років. Обміліли річки, ставки, колодязі. У Дністрі рівень води зменшився на понад сім метрів.

Такого широкого берега на Дністрі давно вже не було.

“За низької водності та аномально високого температурного режиму повітря склалась складна санітарно-екологічна обстановка: у водосховищах та ставках рівні води знизились приблизно на метр, а на деяких водоймах ще нижче, - розповідає начальник відділу техногенно-екологічної безпеки, використання водних ресурсів та моніторингу вод Михайло Молчанов. - Наразі рівень Дністровського водосховища в районі села Устя Кам’янець-Подільського району становить 7,64 метра нижче норми”.

У департаменті екології та природних ресурсів облдержадміністрації кажуть, хоча через погодні умови і впав рівень води, природному середовищу загрози немає: ситуація серйозна, та не критична.

“Поповнення води у річці практично немає, рівень її не збільшується. Та ми тримаємо ситуацію під контролем. Міністерство екології та природних ресурсів України і представники Басейнового управління рік звернулись до нас, щоб забезпечити роботу з орендарями ставків”, - пояснює директор департаменту Сергій Вавринчук.

Фахівці відзначають, що рівень води у Дністі та інших водоймах підніметься лише після зими, якщо вона буде сніжною. Наразі ж, попри складну ситуацію, забезпечення Камянця-Подільського питною поверхневою водою з Дністровського водосховища здійснюється в штатному режимі.

“У районі Дністра повисихали криниці в людей, притоки, до прикладу, повністю пересохла річка Кізя. Причина — посушливе літо. Сподіваємось, що пізньої осені будуть опади, а зима буде сніжною. По-іншому ситуація не вирішиться. Однак, води для пиття поки вистачає”, - говорить завідувач сектору містобудівного кадастру відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Кам'янець-Подільської РДА Василь Григор'єв.

 
 До критичної позначки рівня води в Дністрі залишилося чотири метри. 
 
Суттєво поліпшитись ситуація зможе лише після інтенсивних дощів та зниження температури повітря. За розрахунками спеціалістів, відновлення водності в річках прогнозується лише весною 2016 року.
 
Як зауважив Михайло Молчанов, до критичної позначки рівня води у Дністі залишилось чотири метри. Якщо ж снігу взимку так і не дочекаємося, доведеться припинити роботу Дністровської ГЕС, що у Новодністроовську Чернівецької області. Це вже вирішуватиме міжвідомча комісія. На Хмельниччині у такому разі можуть обмежити забір  поверхневих вод з річки та корегувати ліміти на її використання.
 
На Дністровській ГЕС кажуть, що припинити роботу ніяк не можуть, бо без води залишиться Одеська область. За словами тимчасового виконувача обов'язків головного інженера Володимира Мартинчика, через посушливу погоду розхід води на роботу ГЕС більший, ніж притік, однак електростанція має працювати згідно з графіком Національної енергетичної компанії “Укренерго”.
 
“Такого малого об'єму води на гідроелектростанції не бачили ще, певно, з часу її будівництва. Усе через посушливу погоду, відсутність дощів, - пояснює Володимир Мартинчик. - Ми нічим не можемо зарадити, мусимо щоденно, згідно графіку, скидати близько 108 м3/с, а притік — лише трохи більше 50 м3/с. Тож поки не буде дощів, рівень води ще знижуватиметься”.
 
За словами інженера, гідроелектростанція працює у штатному режимі, зупиняти роботу там не можуть, оскільки санітарний скид води — обов'язковий. Якщо не спускатимуть воду — виникнуть проблеми з безводністю у населених пунктах нижче по Дністру. Єдина надія — на дощі.

 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую