Гаряча тема:
- Війна
Ірма Вітовська і хмельницькі лікарі-онкологи розповіли, чим можна допомогти невиліковно-хворим на рак діткам
Таких в Україні 25 відсотків.
Двох-трьох онкохворих дітей з 10-ти не можна вилікувати, проте їм можна забезпечити гідне життя і справжнє дитинство на той час, який їм відведено.
Щоб привернути увагу суспільства до проблеми паліативної допомоги важкохворим українським дітям, з виставою «Оскар і Рожева Пані» до Хмельницького завітала Ірма Вітовська.
Проблему обговорили разом зі спеціалістами: Вячеславом Світаною - обласним позаштатним дитячим онкологом, який спеціалізується на солідних патологіях, і Оленою Мовчан-Вернидуб, завідуючою гематологічним відділенням Хмельницької обласної дитячої лікарні.
Всесвітня організація охорони здоров`я визначає паліативну допомогу як комплексний підхід, що дозволяє покращити якість життя невиліковно хворим пацієнтам і членам їх родини. Окрім полегшення фізичного болю передбачає й психологічну підтримку.
«На термінальній стадії хвороби усі діти розуміють, що з ними відбувається - батьки не розуміють. Я ще жодних батьків не бачила, які б сказали, «все, зупиняємо лікування і нічого не робимо». Тому психологічна допомога в першу чергу потрібна їм. Бо коли дитина вже на апараті, вони все-одно хочуть кудись її перевезти, намагаються спробувати врятувати… , - розповіла Олена Вернидуб. - Зараз такі можливості терапії, що ми можемо досить довго не давати пухлині швидко рости, і такі хворі можуть жити місяцями. Тому нам потрібно змінювати філософію смерті і ставлення до невиліковно хворих. Якщо пацієнт був на дієті, значить потрібно її відміняти. Якщо він хоче солодкого, значить, не дивлячись на підвищений рівень цукру, потрібно давати солодке. Може хтось хоче сходити на футбольний матч, подивитися якийсь серіал, відвідати театр… - усе це потрібно робити».
За статистикою у Хмельницькій області щорічно з`являється від 13 до 25 випадків захворювань на лейкози. А випадків солідних патологій з початку цього року вже 19, тоді як у минулому - лише 10.
Дитячий онколог Вячеслав Світана пояснив, що солідні патології - це пухлинні захворювання (рак певного органу або системи органів), а його колеги з гематологічного відділеня займаються лікуванням лейкозів - патологій кровотворної та лімфоїдної тканин. Гематологічні патології мають гостру і хронічну форми, тоді як у солідних є стадійність.
«В дитячій онкології стадії не є дуже визначним прогностичним моментом. Навіть якщо в дитини четверта стадія, лікування починається і організм добре реагує. За допомогою сучасних протоколів ми можемо досягати досить непоганих результатів, і 7-8 дітей з 10-ти виліковуються. Смерті, безумовно, теж є, але, дякувати Богу, цей відсоток невеликий» - розповів Вячеслав Іванович.
«На етапі, коли вже потрібна паліативна чи хоспісна допомога, для обох видів патологій симптоматика однакова. На перший план виступає біль, кровотечі, приступи блювоти, неспокійний сон, тривога… І перед лікарями стоїть завдання покращити якість життя таких хворих, скільки б їм не залишилося. В першу чергу це зняти симптоматику, щоб діти не страждали від болю, - розповів Вячеслав Світана. - В Україні паліативна допомога надається, але це робиться у лікарнях, і у профільних відділеннях. Таку допомогу вимушенині надавати працівники, які недостатньо обізнані у паліативній чи хоспісній медицині» - поділився лікар-онколог.
В Україні існує гостра необхідність створення системи надання якісної паліативної допомоги дітям. І станом на початок 2015 року таке відділення знаходилося лише в Івано-Франківській області, на базі Надвірнянського будинку дитини.
З проблемою відсутності виїзних бригад, які б надавали паліативну допомогу вдома і забезпечували вчасне знеболення для хворого, свого часу зіткнулася пані Світлана. Кілька років тому через хворобу помер її маленький син.
«Про діагноз ми дізналися у 2010-му, коли Тимофію було 2 рочки. У хлопчика біля ока вискочив чиряк і ми поїхали в лікарню, щоб його видалили. Це було пізно ввечері, тому залишилися на ніч, а коли на ранок зробили аналізи - жахнулися…».
Підписатися на канал "Є" в Youtube
Жінка зізналася, що діяла інтуїтивно і до останнього не була певна, чи все правильно робить, чи може дитині від того тільки гірше буде…
«Приблизно на 96% держава забезпечує хворих хіміотерапією, препаратами лікування і супроводу. Та у випадку з Тимофієм потрібна була термінова трансплантація. А це, в середньому, 100-150 тис. євро – для батьків сума абсолютно непідйомна. Оперативно зібрати гроші ніколи не виходить. Стався рецидив мієлоїдного гострого лейкозу , не змогли ввести в ремісію і все…, - розповіла Олена Мовчан-Вернидуб. - Тому держава у цьому також має допомагати, як от в Італії чи Ізраїлі. Ми ж куди хворих відправляємо? Там ця проблема вирішується на державному рівні».
Зі слів фахівців, для того, щоб це спрацювало в Україні, в першу чергу необхідно визнати право сотень важкохворих дітей на отримання якісної паліативної допомоги. Для цього Міністерство охорони здоров`я має затвердити план розвитку та стандарти якості надання дитячої паліативної допомоги, провести навчання медичних працівників, зокрема сімейних лікарів, та забезпечити роботу стаціонарних та виїзних служб для дітей.
Вперше, про проблему паліативно-хоспісної допомоги в Україні, голосно заговорила Ірма Вітовська. У 2012 році акторку запросили до «Міжнародної Ліги Миру», і відтоді ця тема стала для неї пріоритетною.
І щоб привернути увагу мас до проблем паліативної допомоги важкохворим українським дітям, Ірма Вітовська, разом з митцями Івано-Франківська і Києва, та за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження», створила театральний арт-проект за мотивами роману французького письменника Еріка-Емманюеля Шмітта «Оскар і Рожева Пані».
Це вже третій гастрольний тур містами України, але у Хмельницькому виставу показали вперше.
Перед показом режисер Ростислав Держипільський і акторка Ірма Вітовська розповіли про ідею створення театрального арт-проекту і про результати, яких вдалося ним досягти. Зокрема вони зібрали 800 тисяч гривень благодійних внесків на паліативну допомогу для онко-хворих дітей в Україні.
Підписатися на канал "Є" в Youtube
В Україні діє інформаційно-консультативна лінія паліативної допомоги пацієнтам дитячого віку, молоді до 24 років та їх родинам. Отримати безкоштовну консультацію від спеціалістів різних напрямків можна у телефонному режимі.
Тільки зареєстровані користувачі мають змогу залишати коментарі!
Будь ласка, зареєструйтеcя або виконайте вхід під своїм акаунтом!
Переваги зареєстрованих користувачів
Зареєстровані користувачі користуються перевагами: