ye-logo.v1.2

«Країна закону», –

Суспільство 2571

Так характеризує Грузію корінний житель Тбілісі Валерій, котрий приїхав у гості до Хмельницького

Він розповів нашій газеті, чим насправді сьогодні живе Грузія. Та зміг розвіяти деякі упередження стосовно цієї кавказької країни.
До Саакашвілі
Валері 23 роки. Він певний час працював експедитором у великій західній компанії, яка займається виробництвом води та соків. Отримував, за його словами, непогані для грузинської столиці гроші – 200 доларів. Та він каже, якщо цю суму порівняти із зарплатнею 2003 року, – він просто багатій.
«Я добре пам’ятаю життя нашої родини до «революції троянд», – каже Валера. – Сім доларів пенсії, двадцять доларів зарплати й дорогі продукти харчування. Виробництво не працювало. А щоб не замерзнути взимку, нам доводилося рубати фруктові та декоративні дерева: у квартирах та лікарнях ставили пічки-буржуйки, труби виводили у вікна, і палили. Якщо дрова закінчувалися, то доводилося використовувати меблі. Важко було й з електрикою».
До 2004 року, каже Валера, йому було шкода дивитися на вулички рідного Тбілісі. Усі вони поросли кущами, навколо були купи сміття та облізлі будинки. Темними вулицями було небезпечно ходити: усюди наркомани, процвітало злодійство та пограбування. Грабували все – навіть дрова. А про те, щоб десь посидіти в кафе, й мови не було. Можна було отримати «по куполу».
«В поліцейських відділках у нас повністю прозорі вікна»
У Грузії, каже мій співрозмовник, нині немає корупції. І це він називає основним надбанням Міши (так називають президента Саакашвілі жителі Тбілісі) за шість років його правління. «Здається, ще на початку 2005 року у нас зникла санепідемстанція, – ділиться досвідом реформ діючого президента Валера. – Потім перестала існувати пожежна інспекція, і ще купа різних інстанцій, які необхідно було обійти, щоб отримати той чи інший дозвільний документ. Скажімо, отримати закордонний паспорт нині можна за півгодини, а оформити автомобіль та отримати номери – за годину. І це без жодних, як у вас кажуть, «зв’язків». А якщо тебе «застукали» на хабарі, то це жах! У нас чиновники цінують свою роботу. У них хороша зарплатня, і більшість молодих людей, навіть з приватних фірм, намагаються перейти на державну службу».
Та найбільше дивують розповіді Валери про роботу грузинської поліції. За його словами, і прибічники, і опозиціонери Саакашвілі сходяться на одній думці: Президенту вдалося навести порядок в Грузії, і зараз тут відчуваєш себе у безпеці. «Наша поліція входить в структуру Міністерства внутрішніх справ. На неї покладені функції ДАІ та МНС. Містом постійно курсують поліцейські патрулі, і до них можна спокійно звернутися з будь-якого питання. В Тбілісі, мені здається, усі поліцейські дільниці мають скляні стіни. Скажімо, йдеш собі вулицею та бачиш, як відбувається допит затриманих. У нас навіть приміщення МВС зроблено у стилі «хай-тек», з прозорими стінами. На дорогах також порядок. Тебе ніколи не зупинять, якщо ти не порушив правила, та й в кущах поліцейські не ховаються. Загалом і порушувати правила у нас ніхто не хоче. По-перше, в нас неймовірно великі штрафи, а по-друге, поліцейські не беруть хабарів. До речі, середня зарплатня нашого правоохоронця десь 500-600 ларі (300 доларів). Це доволі непогані гроші, враховуючи те, що ціни в грузинській столиці нижчі за київські».
Як розповідає Валера, за декілька років роботи Саакашвілі в Грузії зникли усі «злодії в законі», точніше, їх усіх пересадили, та й на вулицях його рідного Тбілісі можна почувати себе у повній безпеці. В будь-яку пору доби.
«У нас, – констатує мій співрозмовник, – згідно з новими законами навіть дрібне правопорушення прирівнюють до серйозного злочину, яке може призвести до тривалого ув’язнення. Наприклад, зараз за крадіжку мобільного телефону можна отримати сім років. А якщо забудете мобільний телефон у барі, доженуть і повернуть. Також можете не хвилюватися й за свій автомобіль. Залишай його відкритим хоч на декілька діб”.
«Про Едіка у нас все одно згадують»
Хоча опозиція, твердить Валера, нині все частіше Грузію називає «поліцейською» країною, та вона не може не відзначити те, що за ці шість років, нова країна отримала й нове обличчя. Її все частіше називають по-європейськи чистою, облаштованою та охайною. «За декілька років в Тбілісі з’явилися нові красиві та сучасні будівлі, – з гордістю розповідає житель грузинської столиці Валера. – Історичну частину Тбілісі постійно чистять та реставрують. Дуже багато яскравих вивісок, відомих готелів, офісів світових фірм. Взагалі, інвестиції просто таки хлинули до нас. А якщо поїхати до Батумі, то це взагалі неймовірно грандіозний та красивий курорт. Передати словами, що з ним сталося за ці роки, неможливо. Потрібно побачити на власні очі». Хоча за цією красою приховується інший бік медалі. Дорожнеча. Як би там не було, в країні все ще високий рівень безробіття, і дозволити собі розкіш можуть далеко не усі. Можливо, це і є основною причиною того, що в Грузії багато людей, котрі незадоволені політикою діючого глави держави. Дехто, за словами Валери, навіть згадує про Едіка (Президента Шеварднадзе). Тоді продукти були дешевші та й з Росії багато чого завозили, а нині російські товари до Грузії потрапляють, зокрема, через Україну. Хоча, альтернативи Саакашвілі жителі Грузії не бачать. Зокрема, грузини багато можуть говорити про свої дороги.
«Вони в нас ідеальні майже у кожному віддаленому куточку країни, – каже Валера. – Звісно, десь роботи ще тривають, та до цього часу доріг взагалі не було. А нині на вулицях рівненькі чорні глянцеві покриття. В Україні я такого не бачив ще жодного разу».
«Якщо ти приїхав до нас в гості, ти – найповажніша людина»
За словами мого співрозмовника, турист у Грузії, зокрема, у Тбілісі має особливий статус. Незалежно від того, звідки він і які непорозуміння виникають між країнами.
«Звісно, що в Тбілісі говорять грузинською, особливо молодь. Але й російську мову більшість знає, – розповідає Валера. – З особливою повагою ми ставимося до українців, які також пережили революцію майже одночасно з нами. Якщо ти звернешся російською, я завжди відповім тобі теж російською. Я і сам не грузин, а осетин, та, незважаючи на усі нещодавні конфлікти, жодного разу не почув на свою адресу якихось образ. В Грузії ми усі брати та земляки. Головне – щиро любити свою країну».

 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую