ye-logo.v1.2

«Дуб на Товтрику»

Суспільство 4544
На картинах Станіслава Гуменюка чимало подільських  пейзажів. Знайшов своє відображення на полотні і старезний дуб.
На картинах Станіслава Гуменюка чимало подільських пейзажів. Знайшов своє відображення на полотні і старезний дуб.. Фото: Валерій ТЕЛЕХОВСЬКИЙ

Так в народі називають дерево, яке росте неподалік Сатанівських курортів і котрому, за неофіційним підрахунком, близько 600 років

Дуб виявив городоцький художник Станіслав Гуменюк. Чоловік любить залишатися наодинці з природою, збирати гриби та ягоди, набиратися натхнення та писати пейзажі. Так одного разу вийшов на дуби. Про те, що у цьому лісі є старі дерева, чув  від своєї бабусі. А допитливості Станіслава Тадеушовича вистачить на десяток шестирічних чомучок. От і почав збирати інформацію про дерева, розпитував місцевих мешканців, консультувався у   фахівців. «До дерева я возив істориків, які проводять у нас в районі розкопки (на Городоччині кілька років поспіль ведуться розкопки скіфських курганів — авт.). Вони здивувалися побачивши дуба. Крім того, я розпитував лісника. Він мені пояснив, що цей дуб витримав сім чи вісім порубок. А одна  порубка – це сімдесят-вісімдесят років. Я привозив милуватися на велетня поляків, голландців. Вони дивуються: «У вас гроші просто тут зариті».
Дуб, хоч і значиться на деяких топографічних картах,  не має ніяких охоронних знаків,  він не внесений до жодного природоохоронного реєстру, і його будь-хто може знищити. Власне, так сталося з його «братом», адже ще кілька років тому поряд стояли два велетні. Однак, один загинув  – щоправда, не людина тому була причиною – у дерево влучила блискавка. «Я взяв шматок кори цього дуба, – розповідає Станіслав Тадеушович. – Поміряв, товщина кори склала чотирнадцять сантиметрів. А щоб обняти дуба, чотирьох чоловік не вистачає. І у тому лісі є ще дуби, можливо, теж з багатющою історією, але вони потребують вивчення».
Але у пам’яті дуб таки залишився – на полотні Станіслава Гуменюка. «Навесні ми обов’язково навідаємося до красеня, – обіцяє пан Станіслав. – Ви відчуєте, яка від нього йде сила й енергія».
Найстаріше дерево області росте на Славутчині
І це підтверджено фахівцями. Ольжиному дубу, як називається ця пам’ятка, понад 700 років. Росте він у селі Старий Кривин Славутського району. На висоті 1,3 метра має в об’ємі 6,3 метра. А висота дерева 30 метрів. 
Загалом дуб – дуже цінне і довговічне дерево. Дуби ростуть у висоту протягом 150-200 років, пізніше дерево лише потовщується. Середній вік дуба – 500 років, але деякі дерева живуть значно довше. У давніх слов’ян дуби мали велике значення. Під дубами у наших пращурів проходили  найважливіші події: зібрання народного віча, весільні  обряди, судові засідання. В священних дібровах окремі дерева поважного віку обносили огорожею, за яку могли заходити тільки жреці. Біля таких дерев ставали недоторканими навіть найбільші злочинці.
У конкурсі «Національне дерево України» Хмельниччина участі не брала
Влітку 2010 року в рамках конкурсу «Національне дерево України» визначали най-най дерева у кількох номінаціях. Однак, брали у цьому конкурсі участь не усі області. Приміром, наша виявилася поза ним. Причина банальна — цим нікому було займатися: у відділі обласного управління охорони навколишнього природного середовища, яке відає питаннями природного фонду, тоді працювало лише двоє людей, в районах теж нікому було збирати інформацію. Але насправді дуже важливо зберегти ці дерева. Тому чиновники звертаються до природолюбів, аби повідомляли в управління про цікаві пам’ятки природи. Можна надсилати цю інформацію і на адресу нашої редакції. Ну, а щодо конкурсу, то найстарішим деревом України визнали 2000-літню маслину, яка росте у Нікітському ботанічному саду. Найстаріший дуб – 1300-літній «Чемпіон» із Закарпаття. Меморіальним деревом України стала 800-літня липа  з Львівщини. Кажуть, що під нею відпочивав сам гетьман Богдан Хмельницький.


 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую