ye-logo.v1.2

Як у Хмельницькому рятують передчасно народжених малюків

Суспільство 6332

У відділенні надають допомогу передчасно народженим та дітям з патологіями.

Щороку у відділення інтенсивної терапії новонароджених Хмельницького міського перинатального центру потрапляє понад 300 малюків. Це відділення, де виходжують недоношених діток та тих, хто народився із патологіями. Працюють там лікарі-неонатологи. Вони забезпечують медичний супровід та лікування малюків з перших днів їх появи на світ. Однією з таких фахівчинь є Вікторія Терещук, лікар-неонатолог та завідувачка відділення інтенсивної терапії новонароджених Хмельницького міського перинатального центру. Вона розповіла кореспондентам сайту «Є» про те, як працює відділення, а також про його маленьких пацієнтів.

Відділення працює з 2008 року і розраховане на шість реанімаційних ліжок. За потреби його можна реорганізувати, щоб мати змогу приймати більшу кількість маленьких пацієнтів. У відділенні надають допомогу діткам, народженим з 22-го тижня вагітності. Вікторія Терещук розповідає, що добре пам’ятає найменшу пацієнтку відділення - Вікторію. Коли вона народилась, то важила 490 грамів.

«З появою спеціалізованого обласного перинатального центру в нас таких діток стало менше. Проте, до відділення інтенсивної терапії потрапляють і немовлята із різними патологіями. Це внутрішньоутробні інфікування, пневмонії, легеневі гіпертензії, кровотечі. Ситуації бувають різні. Зараз багато діток з важкими патологіями. Можливо, це вплив екології. Та й батьківство не завжди свідоме», - розповідає лікарка.

Всередньому за рік у відділення потрапляє понад 300 немовлят.

Всередньому за рік у відділення потрапляє понад 300 немовлят.

Цьогоріч у міському перенатальному центрі фіксують високий рівень народжуваності у порівнянні з останніми чотирма роками. У відділенні інтенсивної терапії теж це відчули.

«Це досить стала статистика. Наприклад, відсоток діток, які народжуються передчасно, завжди тримається на рівні 5-6 відсотків. І якщо пологів більше, то ці 5-6 відсотків нікуди не подінуться. Багато є патологій акушерських, екстрагенітальних. Окрім цього, серцеві патології, цукрові діабети, проблеми згортання крові і вади розвитку. І та статистика, що від кількості пологів залежить і кількість дітей у нашому відділенні, прослідковується досить чітко», - каже Вікторія Терещук.

Вікторія Терещук, лікар неонатолог та завідувачка відділенням інтенсивної терапії новонароджених Хмельницького міського перинатального центру.

Як зазначає Вікторія Терещук, на кожних пологах обов’язково присутній лікар-неонатолог. Він оцінює стан новонародженої дитини і надає допомогу. Таких лікарів у відділенні - п’ять. Відділення працює цілодобово.

«Ми щохвилини маємо бути готові надавати медичну допомогу. Ситуацію спрогнозувати важко: зараз у відділенні двоє діток, а до вечора може бути шість. Тому медперсонал має бути готовим. Про можливі випадки попереджають акушери, гінекологи, наприклад, що можливі передчасні пологи або вже відомо, що дитинка народиться з патологією. Якщо це ургентний випадок, наприклад кесарів розтин, кровотечі або відшарування плаценти у породіль, ми готуємось надавати повний обсяг допомоги. А це – інтубація дітей, катетеризація вени пуповини, введення медикаментів для підтримки об’єму крові для серцевої діяльності, штучна вентиляція легень – це все справая неонатолога. Більшість з цих засобів допомоги мають надаватись одночасно. Інколи новонароджені потребують допомоги не одного неонатолога, а двох чи трьох спільно з медсестрами. Тобто, ціла бригада працює для якісного і швидкого надання допомоги, тому що тут найголовніше - час. Чим скоріше лікар надасть допомогу, тим здоровіше майбутнє у дитини», - пояснює Вікторія Терещук.

Велику роль для лікарів і пацієнтів відіграє обладнання. Без нього надати першу допомогу дітям практично неможливо. Відділення розраховане на шість реанімаційних ліжок. Кожне місце забезпечене апаратом штучної вентиляції легенів. Для того, щоб у палатах не було чути шуму від роботи компресорів, їх було винесено за межі відділення. 

Кожне місце забезпечене апаратом штучної вентиляції легенів.
Це компресори, які нагнітають повітря для дихальних апаратів.
Так виглядає реанімаційний стіл
Немовлят які народились раніше, виходжують в кювезах, вони імітують звичне для них середовище

Окрім цього, кожне місце обладнане реанімаційним столом. Для недоношених діток це кювези.

«Кювези, це високотехнічне обладнання, яке дозволяє створити для дитини внутрішньоутробні умови. Там корегується температура, волога, кисень. Їх у відділенні чотири. Новонароджені дітки дуже термолабільні, і не можуть самі підтримувати свою температуру. Тому апарат вимірює температуру тіла дитини і корегує її зовнішньо таким чином, аби підтримувати температуру тіла малюка. Це відбувається завдяки високоточним температурним датчикам. Окрім цього, дітям потрібне постійне вимірювання насичення крові киснем. Це робить апарат пульсоксиметр. А інфузійні насоси, це апаратура яка замінює маленьким пацієнтам крапельниці», - пояснює лікарка.

Загалом, все обладнання, яке сьогодні використовують у відділенні, було закуплене у 2008 році, коли його відкривали. Воно високоточне, адже для маленьких пацієнтів, які інколи мають вагу менше кілограма, кожний показник має значення для здоров'я і розвитку. Більша його частина працює цілодобово, і за словами лікарів, на сьогодні головним завданням є своєчасна заміна розхідних матеріалів. Навантаження на обладнання та персонал спрогнозувати важко, як і наповненість відділення. Вікторія Терещук розповідає, що бувають випадки коли пацієнтів у відділенні вдвічі більше. У госпіталізації нікому не відмовляють.

«Ми не відмовляємо в госпіталізації. Коли бачимо, що відділення перевантажене, то діток, в яких вже немає критичного стану, переводять на сумісне перебування матері і дитини. Ми завжди намагаємось якнайшвидше, якщо це можливо, передати мамі дитину. Коли діти перебувають у відділені, ми залучаємо батьків до догляду. Особливо мам, щоб вони самостійно міняли підгузникк чи зонд для годування, щоб розуміли, як це все відбувається. Якщо дитина харчується альтернативним методом, то батьки самі годують дітей під наглядом медсестри», - розповідає лікарка.

Красномовно про роботу відділення розповідає стенд з фотографіями пацієнтів. Пані Вікторія каже, що ці фото приносять батьки малюків.

«Вони дякують за нашу роботу і для нас це найкраща мотивація», - підсумовує Вікторія Терещук.

 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую