ye-logo.v1.2

Чому українці двічі святкують Різдво

Суспільство 2991
Останні соціологічні опитування показують, що проти зміни календаря виступають 64% опитаних
Останні соціологічні опитування показують, що проти зміни календаря виступають 64% опитаних. Фото: ілюстративне stock.adobe.com

На відміну від переважної частини християн світу, українські церкви користуються астрономічно застарілим календарем.

Юліанським календарем, який відстає від астрономічного на 13 днів, послуговуються як православні конфесії, так і Греко-католицька церква. Тоді як світська Україна разом з більшістю інших країн вже майже 100 років живе за точнішим – григоріанським, запровадженим у XVI столітті. Про це пише ВВС.

Як зазначає видання, саме ця невідповідність і зумовлює те, що українці, на відміну від решти світу, святкують Різдво після, а не до Нового року, який припадає на Різдвяний піст. А сам Новий рік відзначають двічі – за новим і старим стилями.

«У 1920-х один з варіантів нового літочислення прийняли більшість православних церков світу, однак не російська церква. Спираючись на декрет радянського уряду про відокремлення церкви від держави, російське православ'я залишило за собою «старий» стиль, яким користується і донині. А з ним – і вся Україна, окрім католицьких та протестантських конфесій», - повідомляє видання.

У тих, хто перейшов на новий календар, не все відбулось спокійно. До прикладу, в церкві Греції досі є велика група «старокалендарників», додає ВВС.

Два роки тому Верховна Рада зробила святковими і державними вихідними днями і 25 грудня, і 7 січня. Це був своєрідний крок на зустріч українським католикам та протестантським конфесіям, які святкують Різдво разом з більшістю православних та католиків світу.

На питання про те, чи перейдуть українські церкви на григоріанський календар, однозначної відповіді не дають ані церковники, ані релігієзнавці.

«Нова автокефальна Православна церква України не поспішає переходити на новий календар. Як пояснив ВВС митрополит Епіфаній, там остерігаються можливого розколу та відвернення частини вірян. У ПЦУ також бояться, що перехід на новий календар може використати у власній агітації УПЦ Московського патріархату», - йдеться у повідомленні.

Додають, що УПЦ МП, яка підпорядкована РПЦ, наразі не планує переходити на новий календар.

Окрім того, Епіфаній нагадує, що у разі зміни календаря, зміняться й дати багатьох важливих релігійних свят, зокрема Покрови та Водохреще. Частина експертів вказує, що у такому режимі святкування подвійного Різдва можуть пройти десятиліття, щоб церкви наважились на перехід.

Теоретично не проти григоріанського календаря і в Українській греко-католицькій церкві, деякі закордонні єпархії якої вже давно послуговуються ним. Однак предстоятель УГКЦ Святослав (Шевчук) каже, що це церква вирішуватиме «разом із нашими православними братами». Це питання не належить до догматичних і має долати церковні розколи, а не спричиняти нові, застерігає очільник греко-католиків.

Читайте також: Розклад Різдвяних Богослужінь у католицьких храмах Хмельницького.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую