ye-logo.v1.2

Соцстрахівська путівка стає утопією?

Суспільство 9063

Цьогоріч на них виділили лише третину від минулорічної суми

Безкоштовні путівки передовикам виробництва, про які ще пам’ятають люди старшого і середнього віку уже давно відійшли у небуття. Сьогодні, щоб оздоровитися у санаторії, не обов’язково бути зразковим «стаханівцем», достатньо офіційно працювати на підприємстві чи установі будь-якої форми власності. Але про «безкоштовні» путівки забудьте назавжди.

“Путівок немає і невідомо, коли будуть”, –

так цього року відповідають у Фонді соцстраху. До того ж, з кожним роком вартість путівки навіть у найгіршому санаторії зростає, а відсоток, який держава погашає працюючим і застрахованим особам, – зменшується.

«Застрахована особа, незалежно від форми власності, яка сплачує страхові внески, має право отримати путівку на оздоровлення, – нагадує Сергій Кіндзерський, директор Фонду соціального страхування від тимчасової втрати працездатності – Для цього особа, або установа, де вона працює, подає заявку згідно медичних показників і потреби. Фонд формує заявки і за наявності пропозицій ми пропонуємо той чи інший санаторій». Але пакувати валізи не спішіть. До липня путівку на відпочинок-лікування можна буде придбати лише за власний рахунок.

«До цього часу, на жаль, жодна область ще не отримали путівки, – каже Сергій Анатолійович, – бо на початку березня лише оголосили тендер. Тому відпочивати можна буде лише з кінця червня, початку липня».

Минулого року на оздоровлення хмельничан з державного бюджету виділили майже 35 мільйонів гривень. Цього року – лише третину від минулорічної суми. Тому, навіть якщо ви дочекаєтеся кінця літа, немає гарантії, що вам вдасться відпочити за державний рахунок. Відпочивальники з досвідом, які чи не щороку їздять в санаторії, стверджують, що навіть ті путівки, які будуть в наявності, «важко дістати, тому що треба знати, з ким і коли домовлятися, щоб виділили путівку саме туди, куди ви хочете, а не куди вам пропонують».

Сергій Кіндзерський стверджує, що Фонд соціального страхування надає путівки майже у всі санаторії України, а це понад дві сотні здравниць. Куди і скільки путівок матимуть змогу взяти хмельничани, у фонді знатимуть лише після проведення тендеру. Поки що відомо лише те, що бажаючі відпочити і полікуватися платитимуть за путівку, як і минулого року, 30% від вартості (у минулі роки працівник сплачував 20%, а ще раніше – 10% за путівку). Якщо путівка, в середньому, коштує 2.500 – 3000 гривень, то працівнику вона обійдеться відповідно у 750 – 900 гривень.

У санаторіях, очевидно, не дуже переймаються тим, що тендер ще не відбувся. У «Товтрах» (Сатанів Городоцького району) нам сказали, що до кінця літа путівку через соцстрах взяти буде неможливо. «Відпочити у нас за державний кошт можна буде, напевне, аж у четвертому кварталі, – запевнили нас у здравниці, – але можна купити путівку на місці і не чекати, поки збіжить літо». Таке задоволення коштує 230 гривень за добу, в ціну входить проживання, харчування і лікування. У санаторії немає обмежень у кількості днів, але рекомендований термін лікування 21 день. «Хоча можна купити і на день-два, головне визначитися з числом і, чим ближче до літа плануєте відпочивати, тим швидше потрібно бронювати місця», – запевнили нас у «Товтрах». У сусідньому «Збручі» теж повідомили, що путівки є у вільному продажі. Тільки коштують вони 270 гривень за добу за ті ж лікування, харчування і проживання. Номери бажано бронювати наперед і для ефективного лікування, бажано не менше, ніж на 12 днів. Санаторій «Райдуга» (м. Волочиськ), теж приймає відпочиваючих поки що тільки за путівками придбаними безпосередньо у санаторії за повну вартість. Одне місце у двомісному номері коштує від 235 гривень і вище за добу. Ціна залежить від рівня комфорту і входять до неї стандартні проживання, харчування і лікування. У «Райдузі» рекомендують відпочивати 14-16 днів мінімум, щоб досягти більш-менш бажаних результатів. Якщо ж ви, все-таки, хочете полікуватися частково за державні кошти, то вам, по-перше, потрібно дізнатися, чи ваше підприємство, незалежно приватне чи державне, сплачує страхові внески за працівників, а по-друге, якщо сплачує – подати заявку і дочекатися щонайменше другої половини червня. Тоді буде відомо, який санаторій і скільки людей прийматиме за кошти Фонду соціального страхування.

А от з профспілкою - можна домовитися

І за рахунок підприємства оздоровити не лише себе, а й відправити на відпочинок дітей. Звісно ж, варто лише, щоб профспілка пішла вам назустріч.

Що не кажіть, а більшість представників старшого покоління дізналися про те, яке, як-то кажуть, на смак та на запах море, саме завдяки профспілковим путівкам. Колись таким чином можна було і самому відпочити, і дитину оздоровити. І хоч скептики думають, що такі путівки відійшли в небуття, насправді їх нині отримати цілком реально. Щоправда, якщо ви працюєте на підприємстві, де досі існує профспілка, і щомісяця сплачуєте профспілкові внески.

«Наше підприємство безпосередньо підпорядковане державному - «Укрпрофтуру», котрий є підрозділом Федерації профспілок України, - каже заступник директора ЗАО «Хмельницьктурист» Віктор Петровський. - Звісно ж, ми реалізовуємо путівки усім бажаючим, але намагаємося залучити до відпочинку якомога більше профспілчан. І не лише в нашій країні, а й за кордоном. Сьогодні відпочити по профспілковій путівці цілком реально, головне, щоб лідери профспілкових організацій були в цьому зацікавлені. Наразі в нас укладені угоди майже з усіма санаторіями України. І що головне, вони йдуть нам на шалені, як на сьогоднішній час, поступки: роблять аж 10 відсотків знижки. Тому відпочивати за такою путівкою (навіть за повну її вартість) вже дешевше».

Втім, саме за рахунок профкому її можна здешевити ще більше, запевняє Віктор Петровський: «У кожній трудовій угоді, котру працівник укладає з підприємством, визначено, який саме відсоток профспілковий комітет підприємства може внести за путівку та оздоровлення чи відпочинок. Це часто залежить і від стажу роботи: чим він вищий, тим більше коштів за путівку погашає саме профспілка. Це може бути і 50, 70 відсотків. На практиці це виглядає приблизно так: людина приходить до нас, ми їй підбираємо путівку, виписуємо рахунок, за яким частину коштів працівник сплачує сам, а частину — перераховує підприємство».

Особливою популярністю, зізнається Віктор Петровський, нині користується відпочинок та оздоровлення в санаторіях південного узбережжя Криму, Хмільника, Моршина, Трускавця. Серед обласних, звісно ж, - санаторії Сатанівської зони. Наразі середня вартість доби у цих здравницях вартує близько 250 гривень. Хоча, якщо добре пошукати, каже Віктор Леонідович, то можна знайти відпочинок і за 120 гривень на добу. І хоч, як правило, путівка до санаторію розрахована на 21 день, можна домовитися про відпочинок й на коротший термін.

Окрім того, завдяки профспілкам ЗАО “Хмельницьктурист” організовує літній відпочинок дітей. “Ми оздоровлюємо їх на Чорноморському узбережжі та організовуємо поїздки за кордон. З останніх — найпопулярніші курорти Болгарії”, - каже Віктор Петровський.
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую