ye-logo.v1.2

Протидія корупції та допомога бізнесу: у Хмельницькому запрацював геоінформаційний портал

Суспільство 2265
У Хмельницькому геоінформаційний портал створили у рамках проєкту USAID «ВзаємоДія»
У Хмельницькому геоінформаційний портал створили у рамках проєкту USAID «ВзаємоДія». Фото: знімок з порталу gis.khm.gov.ua

Цей ресурс об’єднав інформацію з різних реєстрів.

У Хмельницькому запрацював Офіційний геопортал міської ради. Наразі це перша геоінформаційна система, впроваджена на території області. Цей ресурс має виявитися у пригоді для хмельничан та інвесторів, адже на єдиному порталі зібрана інформація про міський земельний кадастр, будівельні паспорти й містобудівні умови, генеральний план міста, розташування кіосків, рекламних засобів… Загалом існування такої системи робить управління комунальним майном і бюджетом прозорішим. Відповідно це означає зниження корупційних ризиків. Впровадження геоінформаційної системи міста стало ще одним кроком до впровадження стандартів Європейського Союзу.

За інформацією видання «Економічна правда», у Європейському Союзі перші кроки запровадження геоінформаційних систем здійснювалися ще у 1990-х роках. Це робилося, щоб об’єднати розрізнені ресурси та забезпечити прозорість публічної інформації. З часом такі підходи переросли у повноцінні геоніформаційні системи, які нині використовують для геопросторового моделювання управління територіями.

У Хмельницькому робота над створенням цієї геоінформаційної системи розпочалася торік. Тоді обласний центр приєднався до Міжнародної хартії відкритих даних. Таким чином місцева влада зобов’язалася зробити інформацію про управління містом доступною та прозорою для громадян.

Тоді ж міська рада розпочала співпрацю з USAID (Агентством США з міжнародного розвитку — авт.) в рамках проєкту «ВзаємоДія», який має антикорупційне спрямування. Вони спільно дійшли до думки, що впровадження геоінформаційної системи запобігатиме корупційним ризикам.

«Питання містобудування та торгівлі часто викликають у громадських активістів, бізнесу й звичайних жителів міста найбільше недовіри. Виникають думки, про корумпованість цієї сфери, — розповідає Хмельницький міський голова Олександр Симчишин. — Натомість геоінформаційна система зробить управління містом прозорішим. Кожен хмельничанин, кожна людина з будь-якої точки земної кулі може побачити як відбуваються ці процесі, знайти необхідну інформацію на єдиній платформі».

Завершену геоінформаційну систему представники міської влади та USAID презентували засобам масової інформації та працівникам місцевих управлінь. Фото: автора

Завершену геоінформаційну систему представники міської влади та USAID презентували засобам масової інформації та працівникам місцевих управлінь. Фото: автора

Для реалізації цього проєкту з міського бюджету було витрачено орієнтовно 200 тисяч гривень. За ці кошти було придбано частину необхідного комп’ютерного обладнання. А левову частку фінансування взяло на себе USAID. За майже мільйон гривень було розроблено портал і закуплено решту обладнання.

За словами консультанта проєкт USAID «ВзаємоДія» Тараса Случика, розробка сайту «Офіційний геопортал Хмельницької міської ради» тривала шість місяців. Проте це лише була частина від необхідної роботи. Працівники міських управлінь і департаментів працювали над перенесенням інформації про різні сфери обласного центру з паперових документів у електронний формат. Також для запуску геоінформаційної системи були розроблені нормативні документи, які затвердили члени виконкому і депутати міської ради.

«На відміну від геоінформаційних систем, впроваджених в інших громадах, хмельницька має нормативне забезпечення. Тобто вона стала інституціалізованою, — зазначає Тарас Случик. — Це означає, якщо зміняться представники міської ради або працівники управлінь перейдуть на інші посади, ця геоінформаційна система буде й надалі працювати. Її будуть оновлювати».

Також він додав, що наразі геоінформаційна система Хмельницького працює у режимі бета-тестування, тобто випробування її роботи. Зокрема, триває кропіткий процес верифікації або ж підтвердження достовірності, розміщеної на сайті інформації. Для цього представники міських управлінь звіряють перенесену з документів інформацію з дійсним станом речей.

На Офіційному геопорталі Хмельницької міської ради зібрана інформація про міський земельний кадастр, будівельні паспорти й містобудівні умови, генеральний план міста, розташування кіосків, рекламних засобів… Фото: знімок з порталу gis.khm.gov.ua

На Офіційному геопорталі Хмельницької міської ради зібрана інформація про міський земельний кадастр, будівельні паспорти й містобудівні умови, генеральний план міста, розташування кіосків, рекламних засобів… Фото: знімок з порталу gis.khm.gov.ua

Надалі цей портал періодично оновлюватимуть, додаватимуть нові сервіси, які стануть у пригоді для жителів міста й представників бізнесу. Цим питанням опікуватиметься комунальне підприємство «Хмельницькінфоцентр».

А над розробкою сайту «Офіційний геопортал Хмельницької міської ради» на замовлення USAID працювала компанія «SoftPro». Її комерційний директор Роман Зіненко розповів, що під час створення цього ресурсу використовували стандарти, яких дотримується Європейський Союз. Наприклад, відкриті дані, відкритий код і повна доступність. Це необхідно для залучення майбутніх інвестицій у місцеву економіку.

«З 1 січня наступного року набуває чинності Закон України «Про національну інфраструктуру геопросторових даних». Геоінформаційна система Хмельницького стане інструментом інтеграції у загальнонаціональну систему, — розповідає Роман Зіненко. — Працювати з цим ресурсом адміністратори та звичайні користувачі можуть з будь-яких пристроїв: комп’ютерів, планшетів, мобільних телефонів».

Для звичайного користувача освоїти роботу Офіційного геопорталу Хмельницької міської ради дійсно не складно. Найперше потрібно зайти на цей сайт. На головному екрані розміщена його основна структура. Тобто блоки інформації, яка може знадобитися людині. Наприклад, «Міський земельний кадастр», «Адресний реєстр», «Рекламні засоби», «Тимчасові споруди», «Соціально-культурні об’єкти», «Ортофотоплан», «Генеральний план» тощо.

 Наприклад, про кожну земельну ділянку на новому порталі можна отримати детальну інформацію: про її розташування, площу, власника або орендаря, посилання на рішення сесії міської ради (для прикладу обрано довільну ділянку — авт). Фото: знімок з порталу gis.khm.gov.ua

Наприклад, про кожну земельну ділянку на новому порталі можна отримати детальну інформацію: про її розташування, площу, власника або орендаря, посилання на рішення сесії міської ради (для прикладу обрано довільну ділянку — авт). Фото: знімок з порталу gis.khm.gov.ua

У них можна шукати необхідну інформацію кількома шляхами: або на мапі, або у реєстрі. У кожній категорії також можна використовувати вбудований пошук. Далі цю інформацію можна роздрукувати. Також користувачі можуть повідомити про можливу помилку або використати функцію зворотного зв’язку. Тобто громадянин надсилає запит на сайт, а далі адміністратор одним кліком генерує код доступу й надсилає його замовнику, який отримує доступ до геоданих.

«Раніше, щоб зробити геокопіювання земельної ділянки, необхідно було звертатися в управління архітектури. Це займало певний час, — розповідає виконувач обов’язків начальника міського управління архітектури та містобудування Максим Дружинін. — Тепер це можна зробити самостійно: знайти необхідну ділянку, обрати масштаб і роздрукувати цей витяг з бази з датою цієї інформації».

Максим Дружинін також заявив, що робота геоінформаційної системи допоможе виявляти можливі порушення розміщення малих архітектурних форм або рекламних засобів. Наприклад, громадянин може вказати на цьому ресурсі, що певний білборд заважає видимості дорожнього руху. Тоді міська влада зможе виправити цю проблему.

Читайте також: У Хмельницькому планують створити департамент інфраструктури

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую