ye-logo.v1.2

Красилівському підприємству хочуть анулювати дозвіл на водокористування: що це означає для населення

Суспільство 4456
Наразі застарілі водоочисні споруди Красилівського ПВКГ не можуть забезпечити належне очищення стічних вод
Наразі застарілі водоочисні споруди Красилівського ПВКГ не можуть забезпечити належне очищення стічних вод. Фото: Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області

Відповідний позов до суду екоінспекція подала через забруднення стічними водами річки Случ.

Державна екологічна інспекція у Хмельницькій області вимагатиме через суд анулювати дозвіл на спеціальне водокористування для Красилівського підприємства водопровідно-каналізаційного господарства. Про це днями повідомила пресслужба цього органу державного контролю. Кореспонденти сайту «Є» спробували розібратися у цій ситуації. Зокрема, з’ясувати причини такого позову екоінспекції та які наслідки це може мати для жителів Красилова.

За інформацією пресслужби Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області, на початку цього року інспектори провели позапланову перевірку комунального підприємства «Красилівське підприємство водопровідно-каналізаційного господарства» (надалі Красилівське ПВКГ — авт.). Вони виявили низку порушень вимог природоохоронного законодавства. Зокрема, встановили, що Красилівське ПВКГ скидає у річку Случ стічні води з перевищенням допустимого рівня забрудників.

«Розрахований екоінспекцією розмір збитків довкіллю, завданий комунальним підприємством, склав 523 тисячі 412 гривень. Красилівське ПВКГ досі не сплатило ці кошти, — зазначають у Державні екологічній інспекції у Хмельницькій області. — Підприємство також не виконало припису щодо усунення виявлених порушень. Далі його представники не допустили екоінспекторів до позапланової перевірки виконання вимог припису».

Тому представники обласної екоінспекції подали позов до Хмельницького окружного адміністративного суду. Вони вимагатимуть анулювати дозвіл на спеціальне водокористування для Красилівського ПВКГ. Таким чином екологи хочуть припинити завдання шкоди довкіллю.

Поки що у реєстрі «Список судових справ, призначених до розгляду» не вказано дати проведення першого судового засідання у цій справі. Однак там зазначено, що у грудні Господарський суд Хмельницької області розглядатиме позови екоінспекції щодо стягнення з красилівського комунального підприємства грошової компенсації за завдані довкіллю збитки. Зокрема, заявляється про стягнення понад 845 тисяч 395 гривень і 302 тисяч 636 гривень.

Анулювання дозволу на спеціальне водокористування: можливі наслідки для підприємства та жителів Красилова

За коментарем щодо цієї ситуації кореспонденти сайту «Є» звернулися до начальника Красилівського ПВКГ Олександра Кучера. Він заявив, що поки не отримував позову про анулювання дозволу на спеціальне водокористування. Тому стверджує, що не знає, які саме наміри переслідує екоінспекція.

«Дозвіл на спеціальне водокористування складається з двох частин: видобутку води та подачі її населенню, а також скиду стоків, — каже Олександр Миколайович. — Тому важко сказати, чи екоінспеція повністю хоче анулювати цей дозвіл, чи лише в частині скиду стоків у річку».

Він зазначив, що анулювання цього дозволу в частині скиду стоків означатиме нарахування додаткових штрафів для підприємства. Відповідно доведеться шукати кошти на їх сплату, а не на реконструкцію водоочисних споруд. Проте справжньою загрозою може стати вимога взагалі припинити скид стоків.

«Як наслідок все, що зливають люди у каналізацію, почне виходити через люки. Тоді нечистоти напряму потраплять у річку без жодного попереднього очищення. У Красилові живе приблизно 19 тисяч людей. Неможливо їм заборонити чистити зуби чи ходити у туалет. Вважаю, що екоінспекція навпаки мала б нам допомогти знайти кошти на реконструкцію водоочисних споруд», — зазначив начальник Красилівського ПВКГ.

Також він додав, що заяви про недопуск на підприємство інспекторів Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області не зовсім відповідають дійсності. Посадовець пояснює, що цьогоріч еконіспекція проводила перевірки п’ять чи шість разів. У вересні інспекторів не пустили через захворювання на коронавірус деяких працівників Красилівського ПВКГ.

Про забруднення річки Случ стоками Красилівського ПВКГ

Ситуація зі забрудненням річки Случ красилівським комунальним підприємством наводиться у «Екологічному паспорті Хмельницької області за 2019 рік», який підготували працівники департаменту природних ресурсів та екології Хмельницької облдержадміністрації.

Згідно з текстом цього дослідження, впродовж 2019 року, в порівнянні з 2018-м, Красилівське ПВКГ збільшило загальний скид зворотних вод у річку Случ з 570 метрів кубічних до 576 метрів кубічних. Спостерігалося й значне зростання потрапляння у водойму забруднених або недостатньо очищених підприємством стоків: з 194 тисяч метрів кубічних у 2018 році до 576 тисяч метрів кубічних у 2019-у. Відповідно кількість забрудників, які потрапляють у річку Случ зі зворотними водами, зросла з 378 тонн до 399 тонн.

Олександр Кучер погоджується, що з роботою нинішніх водоочисних споруд комунального підприємства дійсно є проблема. Вони збудовані у 1975 році й не можуть забезпечити належне очищення стоків. Повна реконструкція водоочисних споруд коштує орієнтовано 44 мільйони гривень.

«Однак нині більшість хімічних показників у нормі. Є деякі показники, які перевищують норму, але вже не настільки, щоб завдати шкоди довкіллю, — розповідає Олександр Миколайович. — Екоінспекція подала на нас позов до суду за понаднормовий скид речовин. Формально вони праві, адже у дозволі на спеціальне водокористування нам встановили рівень мінералізації або ж сухого залишку на рівні 395 міліграмів на літр води. На скиді у нас виходить 400-500 міліграмів мінералізації, а іноді — до 800 міліграмів. Проте в Інституті проблем природокористування та екології НАН України нам відповіли, що цей показник до тисячі міліграмів не шкодить ні людям, ні довкіллю. Тому ми будемо оспорювати у суді позови екоінспекції».

Про реконструкцію водоочисних споруд Красилівського ПВКГ

За словами Олександра Кучера, для початку реконструкції водоочисних споруд підзвітного йому підприємства, у 2018 році з обласного бюджету було виділено три мільйони гривень, а торік з місцевої скарбниці — два мільйони гривень.

«Тобто частину реконструкції ми вже провели. Наприклад, поставили нову механічну решітку. Вона запобігає скиду в річку всіх твердих частинок розміром у понад чотири міліметри, які потрапляють у каналізацію. Також нині проводимо збагачення води киснем, перед її потраплянням у річку. Це дозволяє розвиватися активному мулу, що очищає воду від забрудників», — розповів Олександр Кучер.

На порталі публічних закупівель «Prozorro» оприлюднено інформацію, що у жовтні 2019 року київське товариство з обмеженою відповідальністю «Векторно-інжирінгова компанія» виграло тендер на реконструкцію водоочисних споруд Красилівського ПВКГ. Тоді воно запропонувало за свої послуги 42 мільйони 593 тисячі 335 гривень і 20 копійок. Натомість його єдиний конкурент столичне ТОВ «Група компаній «Почайна-Енерго» запропонувало на 341 гривню більше.

Внаслідок укладених додаткових договорів між Красилівським ПВКГ і ТОВ «Векторно-інжирінгова компанія» підрядник має завершити повну реконструкцію водоочисних споруд до листопада наступного року.

На Хмельниччині необхідно реконструювати 70 відсотків нинішніх водоочисних споруд

Проблема застарілих водоочисних споруд актуальна не лише для Красилова, а й для інших міст області та України загалом. Тут також постає інша вже традиційна проблема — нестача фінансування для проведення необхідних робіт.

За інформацією проєкту «Стратегії розвитку Хмельницької області на 2021-2027 роки», на території області очищенням стоків займається 35 каналізаційних очисних спорудах. Їх експлуатують понад 40 років і вони не можуть забезпечити належний рівень очищення стічних вод. Тому необхідно реконструювати 70 відсотків таких споруд.

«Реконструкції потребує 24 очисні споруди. Зокрема, у містах Хмельницький, Кам’янець-Подільський, Шепетівка, Старокостянтинів, Ізяслав, Городок, Волочиськ, Красилів… Натомість ремонту потребують 37,5 відсотків, тобто 412 кілометрів, каналізаційних мереж. Отже, основною проблемою розв’язання питання якісного водопостачання та водовідведення в області є постійне недофінансування запланованих заходів», — зазначається у документі.

Нагадаємо, перевищення допустимого рівня забрудників у стічних водах Красилівського ПВКГ представники Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області фіксували ще у червні 2018 року. Тоді ж говорили про необхідність реконструкції його водоочисних споруд. Востаннє екоінспекція звинувачувала красилівських комунальників у забрудненні річки Случ у серпні цього року. Втім, тоді йшлося лише про нарахування підприємству водопровідно-каналізаційного господарства стягнення за шкоду завдану довкіллю.

Читайте також: Чому не можна спалювати листя та що з ним робити

Коментарі:

Дмитрий Топчий 20.11.2020 20:09

Пункт 7 статті 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності»: дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру у разі встановлення факту надання в заяві про видачу документа дозвільного характеру та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації. Питання : 1.Держекоінспекція не є дозвільним органом. 2.Яка саме недостовірна інформація містилась в заяві про видачу документа дозвільного характеру та документах, що додаються до неї?

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую