ye-logo.v1.2

Народний дім у Гречанах підсвітили за допомогою сонячних панелей

Суспільство 1107
Народний Дім у вечірню пору
Народний Дім у вечірню пору. Фото: надане Романом Гурницьким

Кошти на облаштування залучили завдяки участі у конкурсі громадських проєктів.

Історичну будівлю Народний дім («Dom Ludowy»), що у Гречанах, вночі підсвічують ліхтарі, які заряджаються від сонячних панелей. Встановлені вони таким чином, щоб вигідно  підкреслювати усю архітектурну унікальність споруди.

«Ми написали заявку «Підсвіти будинок – розкажи історію» для участі у міській програмі громадських проєктів і, завдяки перемозі, залучили близько 90 тисяч гривень. Складалася заявка із декількох напрямків. І це не лише підсвітка Народного дому», - розповідає заступник директора спортивно-культурного центру «Плоскирів» Роман Гурницький.

За його словами,  ще до карантину, у лютому 2020 року вдалось організувати навчання для двох десятків хмельницьких екскурсоводів. Запросили гіда з Кракова, яка поділилась своїм досвідом, розповіла, як зацікавити Народним домом різні цільові аудиторії. У планах було організувати ще декілька таких зустрічей, однак через карантин цього не вдалось зробити.

Народний дім у Гречанах вдень. Фото: автора

«Наступний етап - чистка фасаду. Будівлі 90 років і вона має унікальну цеглу, яку ніхто ніколи не чистив. На ній були природні відкладання, фарба, багато чого іншого. Організація, яка має дозвільні документи на роботу з історичними фасадами, спеціальним апаратом  почистила цеглу, а потім нанесла гідрофобний захист, який потягом 10 років буде захищатиме цеглу від проникнення пилу. На ці роботи витратили майже 70% бюджету», - додає Роман Гурницький.

Третій етап - встановлення сонячних батарей та LED-прожекторів. Роман Гурницький каже, через те, що в будівлі немає опалення та води, хотіли підсвітити фасад будинку таким чином, аби це було автономно. 

Прожектори заряджаються від сонця

«Труднощі були у тому, як краще вивести панелі на дах, бо чим менше проводу, тим менше втрати сонячної енергії. Окрім того, цегла потребувала особливої уважності, аби її не пошкодити під час встановлення. Самі панелі невеликі – розміром 20 на 30 сантиметрів, їх 10 штук», - каже Роман.

Закінчили облаштовувати підсвітку Народного Дому в грудні минулого року. Деякий час LED-прожектори працювали у тесовому режимі. Зараз же вони повноцінно підсвічують історичну споруду у темну пору доби. 

Читайте також:  Як волонтерський «БУР» відновлював історичну пам’ятку в Хмельницькому

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую