ye-logo.v1.2

Зміни у березні: індексація пенсій, літній час

Суспільство 2526
Нововведення у березні
Нововведення у березні. Фото: ілюстративне з архіву

Що очікує на українців у перший місяць весни.

Із початком березня 2021 року в Україні розпочнеться індексація пенсій на 11%. Як повідомляє Урядовий портал, очікується, що пенсії підвищаться у 8 мільйонів людей.

«Розмір пенсії підвищиться в середньому на 308 гривень. Мінімальний розмір підвищення встановлено на рівні 100 гривень, - йдеться у повідомленні. - Підвищується мінімальна пенсійна виплата до рівня 2 200 гривень особам, які мають тривалий страховий стаж (30 років, для жінок та 35 років для чоловіків).

Збільшення пенсійних виплат у березні стосуватиметься громадян, які отримують пенсію за віком, у зв'язку з інвалідністю, у зв’язку з утратою годувальника та за вислугою років (медпрацівники та вчителі, чий стаж становить не менше ніж 30 років роботи за професією).

Що таке індексація пенсії, пояснює «Громадське»: «Це збільшення розміру пенсійних виплат, що встановлюється з урахуванням зростання інфляції та збільшення середньої зарплати за три попередні роки. Її розраховують за спеціальною формулою: 50% від показника зростання споживчих цін (у 2020 році він становив 5%) плюс 50% від збільшення середньої зарплати в Україні (це приблизно 17%). Отже, індексація становить (5%+17%)/2) = 11%». 

Водночас у 2021 році міністерство планує ще два підвищення пенсій: у липні та в грудні.

Іпотека під 7%

У Мінфіні планують у рамках програми "Доступна іпотека під 7%" видати у 2021 році 5 млрд грн кредитів для 5 тисяч сімей. Програма має запрацювати з початку березня.

Як пише "Економічна правда", умови отримання такі:

Серед видів предметів іпотеки, які можуть видаватись у рамках цієї програми, - первинний ринок (це орієнтир), майнові права на квартири та будинки+ділянки, а також вторинний ринок для квартир, які були введені в експлуатацію після 2018 року.

Нормативна площа предметів іпотеки - 50 кв.м загальної площі на 1 громадянина чи сім'ю з 2 осіб + 20 кв.м на кожного наступного члена сім'ї. Максимальна загальна площа предмету іпотеки може бути збільшена на 20%.
Максимальна вартість предмету іпотеки - 2,5 млн грн, якщо є перевищення - за рахунок власних коштів може бути сплачений, або кредитні кошти банків без компенсації відсотків.

Максимальна сума іпотечного кредиту - 2 млн грн, максимальний термін виплати компенсації - 20 років, мінімальний власний внесок позичальника - 15% від суми кредиту.

Максимальний розмір комісії за надання гарантії Фонду - 0,5% річних.

Перехід на літній час

В останню неділю березня українці переводитимуть годинники на літній час – на годину вперед. Однак є ймовірність того, що перехід на сезонний час може стати якщо не останнім, то одним з останніх. Верховна Рада може скасувати в Україні перехід на літній та зимовий час. Нещодавно парламентський комітет з питань економічного розвитку затвердив відповідний законопроєкт, який зареєстрували у жовтні 2020 року.

«За словами іцініатора законопроєкту, першого заступника голови парламенту Руслана Стефанчука, перехід на літній чи зимовий час негативно впливає на біоритми людини. Посадовець зазначив, що вже проконсультувався щодо цього документу із Національною академією наук України та провідними медичними університетами України», - пише Громадське.

Він також додав, що ідею скасувати сезонне переведення годинників з 2021 року підтримав і Європейський парламент: кожна країна ЄС самостійно вирішуватиме, за яким часом — зимовим чи літнім — їй краще жити. Однак Стефанчук визнав, що економічна доцільність переведення стрілок годинників не доведена.

Газ

А от ціна на газ, використаний в лютому, не змінилася у порівнянні з місяцем перед тим. Нагадаємо, 18 січня уряд зобов’язав постачальників газу не піднімати ціни на блакитне паливо вище рівня встановленої граничної ціни - 6 гривень 99 копійок за кубометр газу. І таке обмеження ціни має діяти до кінця цього опалювального сезону або завершення карантину, але не пізніше 31 березня.

Отож, як повідомляє ТОВ «Хмельницькгаз Збут» для споживачів-клієнтів, які користуються послугами цього товариства, ціна за блакитне паливо, використане у лютому, складе 6,99 гривні за кубометр газу. Для мешканців Шепетівки та Шепетівського району, яких обслуговує ДП «Шепетівкагаз», ціна за спожитий улютому газ, також становитиме 6,99 гривні за метр кубічний блакитного палива. Разом з тим газопостачальна компанія «Нафтогаз» встановила ціну на газ у лютому для населення дещо нижчу від граничної - на рівні 6,86 гривні за кубометр.

Додамо, що окрім вартості блакитного палива, потрібно платити ще за його доставку. Тариф на транспортування газу змінився з 1 січня. Відтак, згідно з рішенням НКРЕКП, вартість доставки газу для абонентів АТ «Хмельницькгаз» з 1 січня становить 1,99 гривні. А для мешканців Шепетівки та Шепетівського району, за доставку якого відповідає ПрАТ «Шепетівкагаз», - 1,30 гривні. Додамо, що плата за доставку газу сплачується щомісячно і розраховується окремо для кожного споживача. Вона залежить від об’єму спожитого блакитного палива впродовж «газового року». Він охоплює період з 1 жовтня до 30 вересня.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую