ye-logo.v1.2

Що таке небезпечні відходи та де їх викинути у Хмельницькому

Суспільство 2906
Небезпечні відходи не мають потрапляти на смітєвалище
Небезпечні відходи не мають потрапляти на смітєвалище. Фото: автора

Небезпечні відход потребують правильної утилізації.

Небезпечні відходи - відходи, що мають такі фізичні, хімічні, біологічні, які можуть бути небезпечними для довкілля і здоров'я людини та тварин. Як розповідає фахівчиня офісу проєкту «Розумне довкілля» Світлана Каритун, до небезпечних відходів відносять хімічні та біологічні речовини, побутове сміття,

«Те що ми зазвичай генеруємо вдома, входить до складу побутових відходів і є небезпечним - це батарейки, акумулятори, енергозберігаючі (люмінесцентні) лампи, ртутні термометри, електричне та електронне обладнання. Ліки теж можна вважати небезпечними відходами, але все-таки їх класифікують до медичних відходів», - каже Світлана Каритун.

Фахівчиня каже, що загалом існує чотири класи небезпеки відходів:

I-й клас — надзвичайно небезпечні (люмінесцентні лампи, мінеральні та синтетичні мастила, термометри, брезент, спеціальні теплозахисні костюми);

II-й клас — високонебезпечні  (тара від лакофарбової продукції, відпрацьовані акумулятори, мідно-жильні кабелі, дьоготь);

III-й клас — помірно небезпечні (відходи від сільськогосподарських об’єктів, промислове ганчір’я, автомобільні та моторні мастила);

IV-й клас — малонебезпечні (фотопапір, будівельні відходи, дсп, пух, відпрацьовані покришки).

«Більшість небезпечних відходів, коли потрапляють у довкілля, виділяють небезпечні токсини. Кожного року в землю разом зі сміттям потрапляє 500 кілограмів ртуті, 160 кілограмів кадмію і 250 тонн натрієвих хлоридів. У світі використовують понад 70 мільярдів батарейок на рік. А одна українська сім’я продукує їх близько 12-ти в в рік. Небезпека криється в тому, що до складу батарейки входить велика кількість шкідливих речовин: ртуть, свинець, кадмій, які через воду і їжу потрапляють в організм людини», - додає експертка.

Найбільш небезпечним є електричне та електронне обладнання, бо якраз воно містить мікс небезпечних сполук більше, ніж батарейки. Коли такі відходи не потрапляють на правильну утилізацію, вони можуть спричинити важкі захворювання в людей та тварин. 

«Якщо батарейка потрапляє у воду, то вона може забруднити близько 400 літрів, а якщо в ґрунт, то близько 20 квадратних метрів території. Ртуть з одного термометра може забруднити близько 6 тисяч квадратних метрів повітря. Якщо фарби, розчинники і клеї потраплять на сміттєзвалище, то вони стають однією з причин пожеж. А коли змішуються небезпечні відходи, органіка та інше сміття, на сміттєзвалищі відбувається викид метану і діоксину вуглецю, що є однією із причин зміну клімату. Це спостерігаємо і зараз, бо зима затягнулась на маже весь березень», - каже Світлана Каритун.

У Хмельницькому усі вище перелічені небезпечні відходи приймає безкоштовно екобус. Розклад курсування екобуса публікують на початку кожного нового місяця, переглянути його можна на сторінці у фейсбуці "Розумне довкілля. Хмельницький". Також такі відходи приймають до Центрі управління відходами, що на проспекті Миру, 7.

Ртутовмісне сміття хмельничан потрапляє на дочірнє підприємство «Боднарівка», що у Львові, всі інші небезпечні відходи - на підприємство «Екологічні інвестиції» у місті Києві.  Столична компанія, наприклад, торік підписала договір і батарейки вивезла на спецзавод у Румунію.  Однак наразі більшість батарейок складуться, бо немає в Україні підприємства, яке б займалося масовою їх утилізацією.

Читайте також: Торба замість пакета: як робити покупки, щоб зменшити вплив на екологію

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую