ye-logo.v1.2

На Хмельниччині масово гинуть бджоли

Суспільство 3499
Впродовж року в області підтверджено 16 випадків масової загибелі бджіл
Впродовж року в області підтверджено 16 випадків масової загибелі бджіл. Фото: ілюстративне з архіву редакції

Це пов'язують з отруєнням пестицидами.

Впродовж останніх тижнів на території Хмельницької області виявили кілька нових випадків масової загибелі бджіл. Про них пасічники писали у соціальних мережах і розповідали місцевим виданням. Наприклад, бджоли гинули у селах Борщівка й Кремінна Городоцької громади, в Ізяславській громаді, в Лісківцях і Чабанівці Кам’янець-Подільського району. За подробицями сайт «Є» звернувся до Ігоря Гузара, начальника відділу організації протиепізоотичної роботи Держпродспоживслужби в Хмельницькій області.

Кілка тижнів тому Ігор Гузар розповідав кореспондентам сайту «Є», що від початку року в різних районах області зафіксовано 11 випадків отруєння бджіл. Нині ж їх кількість зросла до 16-и. Загалом постраждало понад 500 бджолосімей. Йдеться про їх часткову загибель — померли льотні бджоли. Втім, Ігор Гузар вважає, що кількість подібних випадків є більшою.

«Іноді пасічники не повідомляють нам про масову загибель бджіл. Такі факти не розслідуємо та не вносимо в статистику, адже не знаємо про них, — розповідає Ігор Гузар. — Крім того, до кінця тижня кількість нових випадків може зрости. У кожній територіальній громаді діє постійна комісія зі встановлення факту отруєння бджіл, до складу якої входить представники Держпродспоживслужби. Вони звітують нам кожної п’ятниці».

За його словами, раптова й масова загибель бджіл завжди пов’язана з отруєнням пестицидами. Щоб пасічник зміг отримати компенсацію від винуватця, цей факт потрібно підтвердити під час лабораторного дослідження. Але не завжди вдається це зробити.

«Пасічник може зі запізненням звернутися у місцеву комісію. Через три-чотири дні після загибелі бджіл у них вже відсутні сліди хімікатів і жодна лабораторія нічого не знайде, — пояснює Ігор Гузар. — Крім того, аграрій може повідомити неправдиву інформацію про препарат, яким обробляв поле. Є понад тисяча агрохімікатів і неможливо перевірити їх сліди у зразках. Якщо отруєння не вдалося підтвердити, це не означає, що його не було. Це означає, що не знайшли речовину, яку шукали».

Нагадаємо, отруєння бджіл пестицидами зазвичай стається через недотримання деякими аграріями чинного законодавства. Наприклад, вони повинні проводити розпилення хімікатів лише вранці до 10-ї години та ввечері впродовж 18-22 годин. І якщо швидкість вітру не перевищує чотири метри за секунду. Як мінімум за дві доби до використання пестицидів аграрії зобов’язані інформувати про це пасічників і місцеве населення.

Наразі до порядку денного Верховної Ради України включено два законопроєкти, які мають посилити нинішні правила та відповідальність за отруєння бджіл.

Читайте також: Киянка очолила департамент екології Хмельницької облдержадміністрації

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую