ye-logo.v1.2

На місці загибелі та страти вояків УНР відкриють меморіал

Суспільство 2060
Завдяки документам і свідченням очевидців у 2018 році вдалось точно локалізувати місце захоронення, ексгумувати і перепоховати останки 26 вояків
Завдяки документам і свідченням очевидців у 2018 році вдалось точно локалізувати місце захоронення, ексгумувати і перепоховати останки 26 вояків. Фото: з фейсбук-сторінки Благодійного фонду «Героїка»

Кошти на його встановлення збирали два роки.

22 серпня у селі Великі Зозулиці на Красилівщині відбудеться урочисте відкриття меморіалу на братській могилі 26-ти вояків 6-ї Запасової стрілецької бригади Армії Української Народної Республіки, полеглих в бою з російськими більшовиками, а також страчених після бою, 7 липня 1920 року.

Цей масштабний проєкт два роки поспіль реалізовува благодійний фонд «Героїка». Зводили пам’ятник на благодійні пожертви. Пам’ятник нагадує муровану стіну понад два метри заввишки, в центрі якої рельєфне зображення хреста Симона Петлюри з лавровими вінками обабіч нього. У підніжжі хреста - гранітна плита із присвятою загиблим воякам.

Нагадаємо, що завдяки документам і свідченням очевидців у 2018 році вдалось точно локалізувати місце захоронення, ексгумувати і перепоховати останки 26 вояків. А вже у 2019 році фонд «Героїка» оголосив про намір вшанувати вояків меморіалом і розпочав збір коштів. Його будівництво тривало протягом квітня-липня 2021 року.

Історична довідка. У 1920-му Великі Зозулинці та довколишні села стали ареною запеклих боїв між частинами Армії Української Народної Республіки та Червоної армії.

Під час одного з таких боїв, що розгорнувся безпосередньо у Великих Зозулинцях 7 липня 1920 року, до більшовицького полону потрапили козаки та старшини з 6-ї Запасової стрілецької бригади Армії УНР.

Після відмови перейти на службу до ворога червоноармійці пограбували полонених і стратили їх. Хорунжому 6-ї Запасової стрілецької бригади Кобилянському, який дістав вогнепальне поранення і поранення від удару списом, вдалось врятуватися з-під розстрілу через раптову атаку 13-ї дивізії Війська Польського, що повела наступ на Великі Зозулинці.

Обставини страти українських полонених були докладно описані Кобилянським командиру бригади полковнику Гнату Порохівському і невдовзі знайшли відображення у рапорті комбрига на ім’я командувача запасовами частинами Армії УНР.

11 грудня 2018 року у Великих Зозулинцях українських вояків перепоховали за християнським звичаєм та з військовими почестями. Фото: з сайту Українського інституту національної пам’яті

У жовтні 2018 року року співробітниками комунального підприємства Львівської обласної ради «Доля», на замовлення Українського інституту національної пам’яті, була досліджена поховальна яма на території села Великі Зозулинці. У ямі виявили останки 26-ти людей зі слідами насильницької смерті. Характер розташування останків підтвердив свідчення історичних джерел та місцевих старожилів. 11 грудня 2018 року у Великих Зозулинцях українських вояків перепоховали за християнським звичаєм та з військовими почестями.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую