ye-logo.v1.2

Меморіал воїнам УНР з’явився на Красилівщині

Суспільство 756
У селі Великі Зозулиці на Красилівщині відкрили меморіал на братській могилі вояків Армії УНР
У селі Великі Зозулиці на Красилівщині відкрили меморіал на братській могилі вояків Армії УНР. Фото: facebook.com/Святослав Шеремета

Завдяки документам і свідченням очевидців у 2018 році вдалось точно локалізувати місце захоронення, ексгумувати і перепоховати останки 26 вояків. Тепер там відкрили меморіал.

У селі Великі Зозулинці, що на Красилівщині, відкрили меморіал на братській могилі 26-ти вояків 6-ї Запасової стрілецької бригади Армії Української Народної Республіки. Усі вони були страчені російськими більшовиками після бою 7 липня 1920 року.

Нагадаємо, цей масштабний проєкт два роки поспіль реалізовува благодійний фонд «Героїка». Пам’ятник зводили на благодійні пожертви. Він нагадує муровану стіну понад два метри заввишки, в центрі якої рельєфне зображення хреста Симона Петлюри з лавровими вінками обабіч нього. У підніжжі хреста - гранітна плита із присвятою загиблим воякам.

У жовтні 2018 року року співробітниками Меморіально-пошукового центру «Доля» була досліджена поховальна яма на території села Великі Зозулинці. У ній виявили останки 26-ти людей зі слідами насильницької смерті. Характер розташування останків підтвердив свідчення історичних джерел та місцевих старожилів. 11 грудня 2018 року у Великих Зозулинцях українських вояків перепоховали за християнським звичаєм та з військовими почестями. А вже у 2019 році фонд «Героїка» оголосив про намір вшанувати вояків меморіалом і розпочав збір коштів.

«Пам’ятник встановлюємо за благодійні пожертви, - розповідав сайту «Є» в травні 2021 року Павло Подобєд, керівник благодійного фонду «Героїка». - Остаточна вартість проєкту 260 тисяч гривень, зібрано наразі половину, тож збір коштів ще триває». У липні цього року не лише завершили збір коштів, а й будівництво меморіалу. Саме ж відкриття відбулося 22 серпня.

Меморіал на братській могилі 26-ти вояків 6-ї Запасової стрілецької бригади Армії Української Народної Республіки. Фото з Фейсбук-сторінки директора Меморіально-пошукового центру «Доля» Святослава Шеремети

Історична довідка. У 1920-му Великі Зозулинці та довколишні села стали ареною запеклих боїв між частинами Армії Української Народної Республіки та Червоної армії.

Під час одного з таких боїв, що розгорнувся безпосередньо у Великих Зозулинцях 7 липня 1920 року, до більшовицького полону потрапили козаки та старшини з 6-ї Запасової стрілецької бригади Армії УНР.

Після відмови перейти на службу до ворога червоноармійці пограбували полонених і стратили їх. Хорунжому 6-ї Запасової стрілецької бригади Кобилянському, який дістав вогнепальне поранення і поранення від удару списом, вдалось врятуватися з-під розстрілу через раптову атаку 13-ї дивізії Війська Польського, що повела наступ на Великі Зозулинці.

Обставини страти українських полонених були докладно описані Кобилянським командиру бригади полковнику Гнату Порохівському і невдовзі знайшли відображення у рапорті комбрига на ім’я командувача запасовами частинами Армії УНР.

Меморіал на братській могилі 26-ти вояків 6-ї Запасової стрілецької бригади Армії Української Народної Республіки. Фото з Фейсбук-сторінки директора Меморіально-пошукового центру «Доля» Святослава Шеремети

Читайте також: Лист Петлюри до Огієнка: унікальний документ оприлюднили архівісти

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення

Інформація з інших ресурсів

Гаражі: продаж/оренда

  Так  Ні, дякую