ye-logo.v1.2

Війна та вибухи: як допомогти людині вийти з шокового стану

Суспільство 3316
Ці кроки допоможуть людині поступово повернутись до звичайного стану
Ці кроки допоможуть людині поступово повернутись до звичайного стану. Фото: Фото ілюстративне: censor.net

П’ять порад психолога, які допоможуть поступово привести до тями.

В умовах війни шокові стани та психологчні травми можуть виникнути не лише в тих, хто перебуває у зоні активних бойових дій. У такому стані можуть бути і ті, хто дізнався або побачив вибухи, обстріли у місцях, де перебувають їхні рідні і близькі.

Розпізнати людей у такому стані легко: вони впадають у ступор, німіють, мають сплутану свідомість, виглядають дезорієнтованими і безпомічними. Поради, як допомогти людині вийти з шокового стану, надає практичний психолог Дмитро Карпачов.

Отож, перше, що потрібно зробити — це встановити контакт. Зокрема, переконатись, що на вашу присутність якось реагують, вас бачать і чують. Для цього необхідно залучити людину до взаємодії з вами. Зверніться до людини, наприклад: «Кивни, якщо ти мене чуєш», «Мене звати (назвати своє ім’я). Як тебе звуть?», «Я зараз стискаю твою руку, стисни у відповідь мою».

Друге. Підтримайте людину. Покажіть, що вона не сама, що вона впорається і ви їй будете допомагати. Використовуйте фрази: «Я тут», «Я поруч», «Ти - молодець», «Ми разом».

Третє. Переключіть увагу та активуйте раціональне мислення. Зверніться до людини по імені і запитайте, який сьогодні день, число, місяць, що сталося, чи є поблизу рідні?

Четверте. Зв’язок з реальністю. Для того, щоб зменшити дезорієнтацію та розгубленість, потрібно описати реальний стан справ та дії, які необхідно робити далі. Наприклад: «Нам треба закінчити справу (вказати яку саме)». Якщо вибух пролунав неподалік, спокійно скажіть: «Поруч вибухнув снаряд», «Зараз нам треба встати і йти в укриття».

П’яте. Поверніть здатність дбати про себе самостійно. Важливо не робити те, що людина може зробити сама. Використовуйте замість прохань наказовий спосіб, тобто не просіть, а спокійно наказуйте. Наприклад: «Налий собі води та випий», «Візьми дитину за руку», «Застебни куртку».

До теми: Аптечка: що взяти з собою у сховище - інструкція МОЗ

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую