ye-logo.v1.2

Чому протест на російському ТБ може бути постановним

Суспільство 3353
Вчинок Овсяннікової може бути підготовленим та зрежисованим
Вчинок Овсяннікової може бути підготовленим та зрежисованим. Фото: facebook.com/imi.org.ua/

Після російського вторгнення в Україну пропагандисти почали звільнятися з телеканалів.

Інцидент, який стався 14 березня в ефірі російського Першого каналу, набув чималого розголосу в Україні та за її межами. За спиною ведучої новин Катерини Андрєєвої з’явилася жінка з плакатом, на якому були написані антивоєнні гасла. Як виявилося, то була редакторка цього ж каналу Марина Овсяннікова.

Після цього в соцмережах було чимало думок з приводу вчинку Овсяннікової. Хтось називав її героїнею, а дехто піддав усе сумніву, називаючи появу редакторки пропагандистського каналу якщо не фейком, то спланованою постановкою.

«По-перше, чутки про те, що прямі ефіри на Першому каналі насправді є заздалегідь записаним матеріалом, ходять давно. Росія — держава з тотальною цензурою, тож допустити прокол під час трансляції її головного рупора (а саме ним і є Перший канал) складно, - йдеться в матріалі «НВ». - Підозри викликає і той факт, що перший запис випуску з Овсянніковою в мережі зроблено з телевізора. Досить складно уявити, що хтось записуватиме на камеру вечірній випуск новин. Ще цікавіше, що в Telegram-каналі Ксенії Собчак «Обережно, новини» з’явилося одразу кілька записів того, що відбувається з різних ракурсів, у тому числі, було записано закулісся, тобто момент, коли Овсяннікова бігла з плакатом до студії. Багатьох збентежив той факт, що редактор з листом А1 не здався підозрілим охороні Останкіно, але привернув увагу роззяв зі смартфонами».

А ось Сергій Дідковський, CEO PR/GR агентства GOLOVA, називав цю подію «інформаційною спецоперацією РФСР».

«Як професійні медійники, в 13 пунктах пояснюємо, чому це загалом погана новина і черговий акт гібридної війни РФ проти України», - написав він. Серед них: це сценарна робота; співвласником «Паслєднєва канала» є Костянтин Ернст, який хоче уникнути відповідальності перед світом за пропаганду; одразу з'явилися записи телеефіру, які начебто знімали глядачі. І запитав Дідковський: «Ви часто знімаєте телевізор на відео, особливо звичайні вечірні новини? Тобто, на її появу чекали».

Альона Романюк, яка до недавнього часу очолювала фактчекінговий проєкт «По той бік», також вважає це постановка і ще одна гілка московитської пропаганди. «Жінка з плакатом - ніяка не героїня. Вона продовжує робити те, що і робила - підтримувати кремль», - написала вона. «Це хороша і якісна постановка, яка рознеслася усіма соцмережами дуже швидко. Головне - зайшла в англомовний твітер і український фб. На росії визнали, що це війна - ага, точно. Там вирішили змістити акценти і розіграти карту оновлення. Ага, на першому каналі ходить жінка з плакатом і ніхто не запитав, що це. Вона вдягла намисто в колір українського і рос прапорів - і ніхто не помітив цього. Серйозно?», - дивується Романюк.

І в щирість відеозвернення Овсяннікової, яке та зробила до акції в ефірі вечірнього випуску новин, яке виклали потім у Telegram-каналі Ксенії Собчак, Альона Романюк не вірить.

«Що вона зробила? Вона змістила акценти. Нібито показуючи щире розкаянння, фактично зараз буде «мучєніцей». Принаймні такий образ їй ліпитимуть медіа - саме так працює роспропаганда. Замість руйнування українських міст російськими ракетами, вбивства мирних громадян і жахіть, які влаштувала російська армія в Україні, у твітері обговорюють ось цю постановку, - написала викривачка фейків. Нє всє рускіє адінакови, нє всє рускіє хотят войни, мой отєц укрАінєц (та ну редакторка новин центрального каналу не знає, як правильно наголошувати слова?) укрАінєц - чітка ознака росвкиду. У своєму відео вона розказує про братовбивчу війну і про братніє народи (згадуємо статтю путіна про адін народ) - старезний наратив руснявої пропаганди. Тому нічого героїчного там нема. Постановка, вкид і подальше просування пропагандистських наративів ворога».

«Історія «дєвушкі з плакатом» дуже показова і вкотре підтверджує одне із правил інформаційно-психологічного впливу: викликати необхідний емоційний стан, який заблокує раціональне сприйняття ситуації, - пише в своїй колонці на «Фактах» Лідія Смола, доктор політичних наук, політичний аналітик. - Емоційна хвиля підтримки не дала змоги раціонально сприйняти цю подію. Перформенс людини, яка багато років займалася пропагандою, був сприйнятий як подвиг. Хоча плакат не закликав глядачів до активного спротиву – вийти проти влади, яка знищує власну країну. Я вже не кажу про відео, де вона говорить про «помірітца братськім народам».

Читайте також: Добірка російських фейків, які пропаганда окупантів використовує роками

Кому потрібен цей скандал на Першому? «Насамперед, він може бути вигідним Костянтину Ернсту, його генеральному директору. Ціль більш ніж очевидна — показати ілюзію свободи слова на Першому каналі. Його давно звинувачують у тому, що всі ефіри виходять у записі, і інцидент 14 березня може бути спробою спростувати ці чутки, - йдеться в матеріалі «НВ». - Другий і теж ймовірний варіант — усе це покликане виправдати російське суспільство в очах усього світу. Не секрет, що росіяни стають ізгоями у цивілізованих країнах. Демарш Овсяннікової може створити ілюзію боротьби за свободу слова в країні, що давно перетворилася на деспотію. Користувачі мережі звертають увагу на те, що все це відверне увагу від трагедії в Україні. У нашій країні відбувається геноцид населення, що є головною темою для обговорення у всьому світі. Але вночі із 14 на 15 березня в інфополе увірвалася боротьба за свободу слова в особі редактора Першого каналу».

Звісно, кожен сприймає вчинок Овсяннікової по своєму. Суд оштрафував її за такий вчинок на 30 тисяч рублів. А вчора, 15 березня, як пише видання «Медуза», з федеральних телеканалів росії почали звільнятися журналісти. Утім, ті, хто багато років «промивав мізки» глядачам, пішли з телеканалів не після вчинку Овсяннікової. Але після того, як російські війська почали відкрито вбивати мешканців України. Та чи пішла Овсяннікова? Поки що немає такої інформації.

Читайте також: Сліпа росія, або що не так з аргументами путіна, які мали виправдати вторгнення

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую