ye-logo.v1.2

«Вибух у Хмельницькому»: як маніпулюють у телеграм-каналах інформацією про обстріли

Суспільство 48073
Чимало телеграм-каналів рясніли дезінформаційними повідомленнями про «вибухи в Хмельницькому»
Чимало телеграм-каналів рясніли дезінформаційними повідомленнями про «вибухи в Хмельницькому». Фото: ілюстративне stockworld.com.ua

Телеграм-канали можуть збирати інформацію для коригування обстрілів

Не секрет, що під час війни анонімні телеграм-канали можуть збирати інформацію для коригування пуску ракет російськими окупантами. Саме тому не можна передавати та публікувати деталі ракетних обстрілів одразу після прильоту ракет.

Наприклад, учора, 28 квітня, під час вечірньої повітряної тривоги, ще до офіційного повідомлення від Хмельницької обласної військової адміністрації, яке було оприлюднене близько опівночі, чимало телеграм-каналів рясніли дезінформаційними повідомленнями про «вибухи в Хмельницькому».

Як це може працювати на прикладі телеграм-каналу з 1,5 мільйонами підписників, який себе позиціонує, як проукраїнський, однак, тим не менше, постить відео прильотів ракет з російських пабліків майже одразу.

Отож, о 20:39 28 квітня телеграм-канал вже публікує інформацію про вибухи у Хмельницькому.

У повідомленні, як бачимо, мова йде саме про місто. І на нього «ведуться» й деякі хмельницькі пабліки.

Минає пів години і вони повторюють своє повідомлення: “У Хмельницькому теж вибухи. Рятувальники ліквідовують пожежу. Офіційна інформація пізніше”.

Ще кілька хвилин - й інформацію голови Хмельницької ОВА Сергія Гамалія про необхідність залишатися в укриттях і про те, що деталі він повідомить пізніше телеграм-канал трансформував в отакий пост: “Голова Хмельницької області Сергій Гамалій підтвердив інформацію про вибухи”.

Нагадаємо, що до цього повідомлення були два постиа, в яких казали про “вибухи у Хмельницькому”.

І лише після опівночі цей телеграм-канал дав офіційну інформацію від Сергія Гамалія щодо того, що вибухи відбулися на території Шепетівського району.

Нагадаємо, що о 18:50 в Хмельницькій області, як і на майже всій території України, була оголошена повітряна тривога. Вона тривала понад дві години. І, як виявилося, ворожа ракета російських загарбників влучила в один із об’єктів в нашій області. Про це повідомив голова Хмельницької обласної військової адміністрації Сергій Гамалій.

За його словами, був пошкоджений інфраструктурний об’єкт на території однієї з тергромад Шепетівського району.

«Наслідки ліквідовуються, жертв немає», - близько опівночі заявив у своєму відеозверненні Сергій Гамалій. Пожежу, яка почалася після потрапляння ракети, загасили.

Але при цьому телеграм-канал і далі активно просить надсилати інформацію про події у містах.

Важливо знати, що таку тактику можуть використовувати для коригування пуску ракет.

Адже після пуску ракет російські окупанти далеко не завжди знають, чи досягли вони своєї мети. Саме тому можуть бути вкинуті повідомлення із завідома неправдивою інформацію, бо це може спонукати громадян зробити відео, відправити та сказати: “дивіться, прилетіло в іншому місті”. І цього буде достатньо для окупантів, щоб скорегувати свої атаки.

Саме тому не варто знімати відео наслідків прильоту ракет та відправляти їх до анонімних телеграм-каналів.

Крім того, публікація неперевіреної інформації щодо ракетних обстрілів у містах, де їх не було, може використовуватися для нагнітання паніки.

Також вчора в телеграм-каналах активно постили наслідки ракетних обстрілів у столиці. При цьому, пабліки не соромилися вказувати на те, що відео отримали з російських джерел.

Після чого викладали відео з усіх можливих ракурсів.

Зрозуміло, що в невеличких громадах області джерел буде менше, але допомагати ворогу з інформацією не потрібно.

І наостанок трохи правил, які діють, наприклад, для журналістів. Можна збирати інформацію одразу після російських обстрілів, але публікувати її заборонено принаймні 3 години. Про це йшлося у спільній заяві Міністерства культури та інформаційної політики України, Міністерства оборони України, медіаспільноти «Медіарух» та представників ЗМІ.

Якщо обстріл чи бойові дії стосувалися цивільного об’єкта — інформацію можна публікувати за 3 години, військового — через 12 годин відповідно. Добре було б, щоб подібних правил дотримувалися і представники анонімних телеграм-каналів, якщо вони не працюють на ворога.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую