ye-logo.v1.2

Як російська пропаганда в країнах ЄС воює проти санкцій: підбірка тижня

Суспільство 1415
Російська пропаганда намагається боротися проти санкцій Заходу
Російська пропаганда намагається боротися проти санкцій Заходу. Фото: armyinform.com.ua

Після українських біженців російська пропаганда направила зусилля, щоб зупинити дії санкцій.

Російські окупанти потерпають від санкцій. Тож свої зусилля кремлівська пропаганда активно направляє на просування меседжів, які б могли поставити під сумнів необхідність санкцій. В першу чергу, їх робота направлена на виборців в ЄС, які могли вплинути на уряди своїх країн.

Наратив про голод у світі

Протягом тижня російська пропаганда в країнах Європейського Союзу спрямувала свої зусиля на поширення меседжів, що нібито санкції країн Заходу призведуть до нестачі продовольства та голоду.

Варто зазначити, що саме агресія росіян в Україні, блокування портів та знищення елеваторів та іншої інфраструктури призводить до зменшення постачання українського продовольства за кордон. Однак, кремлівські пропагандисти намагаються перекласти провину на західні країни. Для цього вони використовують соцмережі, направлені на поширення пропагандистських тез на країни Африки.

Варто відзначити, що США та ЄС не накладали санкцій на жодну російську сільськогосподарську продукцію. Та це не завадило співробітникам російських посольств по всій Африці покласти провину за кризу на Захід. Серед останніх прикладів: посол росії в Джибуті опублікував у Твіттері пост, в якій звинувачує ЄС щодо нестачі газу та продовольства. Ще один російський дипломат у Південній Африці написав статтю в газеті Mail & Guardian під заголовком «російське посольство відкидає звинувачення у «провокуванні глобального масштабного голоду».

За словами Мустафи Айяда, виконавчого директора з питань Африки, Близького Сходу та Азії в Інституті стратегічного діалогу, ці тези також просували завдяки кампаніям в соціальних мережах. Деякі сторінки Facebook повторювали тезу кремля французькою мовою, орієнтуючись на країни Західної Африки, включаючи Малі та Кот-д'Івуар, повідомляє alarabiya.net.

Також для просування наративів використовували спільноти, які спеціалізуються на просуванні теорій змов.

Крім того, частина пропагандистських зусиль росії полягала в посиленні заяв африканських офіційних осіб, які можна вважати такими, що допомагають офіційному кремлю.

Після того, як голова Африканського союзу Макі Салл з’їздив до рф, він сказав, що санкції загострили продовольчу кризу.

Через подібні меседжи російська пропаганда намагається зняти частину санкцій під приводом того, щоб зупинити голод в світі.

Наратив, що санкції не працюють

Тож медіа окупанта та їх агенти впливу зосередили свої ресурси на боротьбі саме з санкціями проти росії. А це означає, що санкції працюють та створюють проблеми для рф.

Словацьке видання Infosecurity.sk зробилов огляд тенденцій дезінформації, які зросли за останні два тижні.

Словацькі журналісти зібрали меседжі російської пропаганди

Так, санкції проти росії стали головною темою словацьких дезінформаторів. Вони поширюють неправдиві наративи, які часто збігаються із заявами кремля. Наприклад, показують офіційний нинішній високий курс російської валюти, який зроблено штучно, пропагандисти намагаються намалювати картину сильної росії.

Таким чином, просувається меседж, що санкції не працюють, а значить їх потрібно відмінити.

Однак реальність інша, оскільки санкції дуже загрожують росії, то пропагандисти занадто спрощують усе, апелюючи до емоцій людей.

Кажуть, що санкції завдають шкоди Європі більше, ніж росії, оскільки Європа "вчиняє економічне самогубство". Однак це перебільшення, яке має на меті підірвати спільні зусилля Європейського Союзу (ЄС).

Варто зазначити, що “сильний рубль” не відображає міцності російської економіки. Макс Гесс з Дослідницького інституту зовнішньої політики називає російську валюту «потьомкінським рублем» і стверджує, що насправді міцність російської валюти вже не є правдоподібним економічним показником. Зараз росію відключено від міжнародної банківської системи SWIFT і їй заборонено здійснювати міжнародні операції в доларах і євро. Таким чином, імпорт із широкої вибірки торговельних партнерів росії падає.

У дезінформаційних наративах йдеться про те, що Сполучені Штати та Велика Британія продиктували санкції Європі, але їх вони не торкнулися. Проте обидві країни стикаються з однаковими проблемами, особливо з рекордно високою інфляцією. Використовуючи аналіз дописів у Facebook, журналісти переглянули найпопулярніші пости зі Словаччини щодо санкцій Заходу проти росії. Усі учасники аналізу вводять в оману та зловживають проблемою у своїх інтересах.

“Крім того, російський рубль більше не є вільно конвертованою валютою. Санкції працюють і мають руйнівний вплив на росію, але їхні наслідки починають проявлятися лише зараз. У довгостроковій перспективі російська економіка далеко не така сильна, як її представляють прокремлівські пропагандисти. Проросійські актори говорять про економічне самогубство Європи, але ці заяви перебільшені. Так, санкції є однією з причин нинішнього зростання інфляції. Однак це не єдина причина, і врешті-решт санкції завдають росії набагато більше шкоди. Дезінформатори обманюють людей, кажучи їм, що санкції мають катастрофічний ефект лише для Заходу, а росія цілісна. Це просто неправда”, - йдеться у матеріалі словацьких журналів.

Як пропагандисти обходять санкції

До того ж, через санкції кремлівські ЗМІ не можуть поширювати свій контент в ЄС. Це було зроблено для того, щоб зупинити російську пропаганду та нагнітання напруги. Однак, майстрам дезінформації з москви вдається все ж таки обходити ці заборони.

Портал RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND) описує, як кремлівському інформаційному агентству Sputnik вдається обходити санкції в Німеччині.

Соціальні мережі, такі як Facebook, Twitter і YouTube, заблокували облікові записи та канали цих мовників у всіх 27 країнах ЄС. Також до санкцій приєднався месенджер Telegram. Однак дослідження RND показало, що, незважаючи на санкції, німецька дочірня компанія Sputnik під назвою SNA все ще активна в Facebook, Instagram і Telegram.

«Те, як працює Sputnik, є прикладом кремлівського медіа: ведення пропаганди в інтересах російської влади та підігрів соціальної напруги в Європі», – зауважує RND.

Німецькомовний профіль під назвою SAG, що працює у Facebook та Instagram, на перший погляд здавався нешкідливим – він виглядав як багато інших вірусних відеосайтів, створених для пробудження емоцій і створення кліків і поширення. Проте в ньому містилися фільми «з великим потенціалом створити розкол суспільства», в тому числі протести противників вакцини, протести радикальних груп екологів, зростання цін на пальне.

Висновки RND показують, що за цими профілями стояла не німецька медіакомпанія, а російський Sputnik, який з 2020 року працює в Німеччині під назвою SNA. Профілем у Facebook, створеним у січні 2022 року, керували кілька осіб у hосії. Крім того, більшість відео були опубліковані на профілі FB через кілька хвилин після публікації на сайті німецького відділення Sputnik.

«Створення нової сторінки у Facebook явно стало способом для кремлівського ЗМІ обійти санкції ЄС», — зазначає RND. Крім того, з точки зору змісту, багато короткометражних фільмів, опублікованих SAG, «ідеально вписуються в профіль російських державних ЗМІ, таких як RT і Sputnik».

Щоб забезпечити охоплення своїх повідомлень, SAG покладався не лише на профіль Facebook. Для розповсюдження контенту також використовувалися два нібито приватні профілі FB, створені через кілька годин після створення сторінки SAG у Facebook. Обидва приватні профілі мали належати жінкам, які поширювали відео SAG у десятки загальнодоступних груп у Facebook, щоб «сіяти хаос і розпалювати соціальну напругу».

«У меншому масштабі це схоже на роботу російських фабрик тролів», — зазначає RND.

Керуюча компанія Facebook Meta відреагувала лише після отримання звіту про порушення санкцій від RND. Спочатку Meta позначила сторінку SAG у Facebook як «контрольоване державою ЗМІ», а наступного дня заблокувала SAG доступ до Facebook та Instagram із сайтів ЄС.

«Це не поодинокий випадок: Facebook та інші платформи вжили заходів проти російських державних ЗМІ лише після розслідувань і повідомлень ЗМІ», — пояснює RND.

Як зазначає RND, Facebook — не єдина платформа, яку Sputnik використовує для подальшого поширення свого контенту в Німеччині. Sputnik також запускає нові канали під зміненими назвами в Telegram.

Найбільша проблема наразі – це медіаконтроль санкцій, тому що «Європейська комісія за цим не стежить».

«Окремі держави-члени несуть відповідальність за моніторинг санкцій і санкціонування за порушення», — зазначає RND, додаючи, що більше ніж через два тижні після того, як санкції набули чинності в Німеччині, не вдалося встановити, хто несе за це відповідальність.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую