ye-logo.v1.2

На яку допомогу можуть розраховувати українські біженці в країнах ЄС: підбірка змін

Суспільство 5082
Для українських біженців за кордоном готують зміни
Для українських біженців за кордоном готують зміни. Фото: ілюстративне psm7.com

Країни Європи готуються приймати українських біженців і в 2023 році.

Європейські країни частково зменшують допомогу українським біженцям, але в цілому продовжують програми підтримки і на 2023 рік.

Зміни у Нідерландах

Нідерланди змінили правила для біженців з України від 1 листопада: необхідно мати спеціальну позначку в паспорті або О-документ для підтвердження отримання статусу тимчасового захисту. Про відповідне рішення поінформував уряд Нідерландів.

Спеціальна позначка в паспорті – це вклейка, що слугуватиме доказом проживання українців у Нідерландах на підставі Директиви ЄС про тимчасовий захист. Серед іншого, завдяки цьому українці мають доступ до ринку праці, пише ТСН.

Згідно з нідерландськими законами, працевлаштування іноземців можливе лише за умови отримання дозволу роботодавцем. Проте для українських біженців навесні була розроблена спеціальна спрощена процедура.

Так, від 1 квітня брати на роботу українців у Нідерландах могли без отримання дозволів. Протягом цього періоду біженці могли оформити усі необхідні документи. Проте відповідний механізм завершився 31 жовтня.

Зазначимо, що позначку-вклейку в паспорт або О-документ видає Служба імміграції та натуралізації Нідерландів (Immigratie-en Naturalisatiedienst, IND).

Чехія продовжила допомогу українцям у 2023 році

Чехія офіційно продовжила дію Директиви про тимчасовий захист для біженців до березня 2024 року. Однак, найближчим часом планується зміна правил для українців та внесення правок у чинний закон, пише Visit Ukraine.

У нових правках до закону пропонують встановити строки для проживання українців у тимчасових притулках Чехії. Таким чином, біженці можуть проживати: у спортзалах до 30 діб, у готельних номерах - не більше ніж 150 діб.

Не можна прожити спочатку 30 днів у спортзалі, а потім ще 150 у готелі. Кожен наступний день після спливання 150 діб з моменту заселення, має бути сплачений повною мірою.

Також зазначається, що оновлений закон передбачає позбавлення українців соціальних виплат. Це означає, що тепер біженці не зможуть розраховувати на грошову допомогу для дітей, малозабезпечених та багатодітних сімей. Але планується збільшення компенсації для сімей, які приймають біженців. Нагадаємо, сьогодні постачальники житла отримують 250-350 крон на день. Новим законом передбачається збільшення ставки до 300-400 крон (12-16 євро).

Щодо продовження статусу тимчасового захисту, то розглядаються два варіанти процедури продовження тимчасового захисту для українців. Перший - онлайн реєстрація на сайті та особистий візит до офісу МВС Чехії для отримання нової візової наклейки. Другий варіант передбачає лише онлайн-перереєстрацію без необхідності відвідувати офіс. Питання чи зможуть українці отримати безплатне медичне страхування та право на грошову гуманітарну допомогу у новому 2023 році в Чехії ще не вирішено.

Зміни для біженців у Польщі у 2023 році

Подібні зміни планують і у Польщі. В країні хочуть внести правки до Спецзакону про допомогу громадянам України.

З 2023 року біженці почнуть покривати частину витрат на проживання в місцях колективного розміщення та обов’язково подаватимуть заявку на отримання номера PESEL.

Згідно з новими правилами, українці, що в’їхали до Польщі після 24 лютого 2022, повинні обов’язково подати заявку на оформлення номера PESEL (Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludnosci – номер загальної системи електронного обліку населення).

Відповідний проєкт також визнає електронний документ, доступний у додатку Diia.pl (еквівалент mObywatela для українських біженців), як дозвіл на проживання. Також згідно із поправкою, довідка про тимчасовий захист даватиме право особі перетинати польський кордон без необхідності багаторазового отримання візи. Крім того, виїзди біженців з Польщі контролюватиме управління соціального страхування (ZUS) та інші муніципальні установи. Таким чином влада Польщі планує уникнути нецільової виплати грошової допомоги. Установи отримають доступ до інформації про дати кожного в’їзду та виїзду українських біженців з території Польщі.

Також біженці будуть оплачувати своє проживання у місцях колективного розміщення. З 1 лютого 2023 року українці, які перебуватимуть у Польщі понад 120 днів, повинні будуть покривати 50% вартості свого проживання. Сума становитиме не більше 40 злотих на одну особу на день. Крім того, з 1 травня 2023 року біженці, які перебуватимуть у Польщі 180 днів, повинні будуть покривати 75% витрат.

Сума становить не більше 60 злотих з особи на день. Обов’язок платити за проживання не поширюватиметься на інвалідів, дітей, осіб пенсійного віку, вагітних жінок, осіб з дітьми до року, опікунів не менше трьох дітей, а також осіб, які перебувають у складному фінансовому становищі.

Грузія продовжує допомогу біженцям

Програму допомоги українським біженцям у Грузії продовжено на шість місяців, пише "Новости Грузия"

Міністр охорони здоров'я Зураб Азарашвілі повідомив, що на сьогоднішній день у Грузії 500 сімей з України отримують допомогу для оплати оренди квартир – по 300 ларі на сім'ю (це трохи більше 100 доларів). Крім того, понад 1050 осіб отримують щомісячну соціальну допомогу — 45 ларі на людину.

Міністр також навів статистику, згідно з якою після липня уряд Грузії профінансував соціальну допомогу біженцям з України та оренду квартир приблизно на 1 мільйон 800 тисяч ларі.

Крім того, до 800 тисяч ларі заплатили за медичні послуги, які біженцям з України надавали різні клініки в Грузії. За даними посольства України, з 24 лютого на території Грузії перебувають 25 990 громадян України, з них 6 980 – діти. Уряд Грузії влітку оголосив про припинення програми безкоштовного розселення біженців, і натомість пообіцяв видавати по 300 ларі на сім'ю та 45 ларі на людину. Як з'ясувалося, цю допомогу отримала лише п'ята частина біженців із України.

У Німеччині завершили обмін гривні

Національний банк України повідомив, що 30 жовтня був останній день, коли українці в Німеччині мали змогу обміняти готівкові гривні на євро. 

Програма обміну готівкової гривні на євро в Німеччині була започаткована на основі угоди, укладеної між Національним банком України, Федеральним банком Німеччини та Міністерством фінансів Німеччини.

Вона дала можливість українцям, які через війну вимушено покинули Україну та перебували в Німеччині, обміняти наявну в них готівкову гривню в німецьких кредитних установах для задоволення життєвих потреб.

Програма обміну завершується через суттєве зниження кількості та сум таких обмінних операцій порівняно зі стартом обміну. Загалом станом на 28 жовтня 2022 року за п’ять місяців дії угоди українці обміняли на євро в Німеччині майже 154 млн грн.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую