ye-logo.v1.2

Факт в історії: 21 лютого – «ленінопад» на Хмельниччині

Суспільство 2193
У парку Чекмана активісти пам
У парку Чекмана активісти пам'ятник повалили вручну. Спершу відрізали болгаркою кріплення до постаменту, а потім закинули мотузки і тягнули. З другої спроби він упав. Фото: з архіву

Лише в обласному центрі протягом дня 9 років тому з постаментів скинули трьох «вождів».

Цього дня у 2014 році на Хмельниччині активно тривав «ленінопад». Першими, ще 20 лютого, зруйнували пам’ятники у Дунаївцях та Славуті. Згодом, 21 лютого, з постаментів скинули аж трьох Ленінів у Хмельницькому.

Одного з них учасники Революції Гідності повалили у парку Чекмана. «Впали» також монументи і в мікрорайоні Ружична та біля заводу «Новатор». Однак, ніякої цінності вони не мали, бо були зроблені з бетону. Натомість Ілліч з парку, за різними оцінками, вважив 22 тонни та був зроблений з бронзи.

Як писав сайт «Є», громадськість хотіла здати радянського «вождя» на металобрухт або виставити на аукціон. За підрахунками тодішнього міського голови Хмельницького Сергія Мельника, за нього можна було отримати від 100 до 240 тисяч гривень. Утім, все завершилося тим, що Ленін просто зник…

Після того, як пам’ятник в парку Чекмана знесли, комунальники відвезли його на вулицю Чорновола, де розташована база комунального підприємства «Хмельницька міська ритуальна служба». Але угоди на зберігання, як і взяття Леніна на баланс, не було. І він зник.

Правоохоронці в 2015 році розпочали розслідування. У січні 2017 року на сесії Хмельницької міської ради депутати запитали в начальника міського відділу поліції Валерія Онісьєва: «Де Ленін?». На що той відповів: «Наразі в рамках кримінального провадження не можливо встановити його вартість. Коли вона буде встановлена, правда, яким чином я не знаю, тоді вже будемо… говорити. Поки я вам відповіді дати не можу».

21 лютого 2014 року. Повалення пам'ятника Леніну, який стояв у Хмельницькому в парку імені Чекмана.

У червні 2017 року кримінальне провадження було закрито. Активісти поскаржилися Генпрокурору, і в прокуратурі вирішили, що постанова слідчого про закриття справи була передчасною. А тому слідство відновили. У 2020 році сайт «Є» знову поцікавився у поліції, чи знайшли пам’ятник, але правоохоронці не змогли встановити винуватців крадіжки майна громади...

Повертаючись у лютий 2014, за обласним центром пам’ятники Леніну впали в Старокостянтинові, Деражні, Волочиську, Ярмолинцях, Ізяславі. У ніч із 21 на 22 лютого до переліку приєднався Красилів. Слід сказати, що в Славуті, Деражні та Старокостянтинові від пам’ятників позбавлялися іншим методом — за рішенням сесій місцевих рад.

Загалом в Україні перший монумент впав 8 грудня 2013 року у центрі Києва, після чого почався масовий “ленінопад” по всій Україні.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую