ye-logo.v1.2

Рецепти трьох старовинних страв Поділля увійшли в топ-кращих «Фуд-гіда Україною»

Суспільство 7161
Українці поділились рідкісними сімейними та регіональними рецептами
Українці поділились рідкісними сімейними та регіональними рецептами . Фото: specials.platfor.ma

Зіньківська ковбаса, розрепанці, лежні опинилися серед кращих українських рецептів.

Спецпроєкт «Фуд-гід Україною» опублікував історії та рецепти переможців всеукраїнського конкурсу незвичайних регіональних страв української кухні. Серед 30 кращих рецептів є три від господинь з Хмельниччини.

«Українська регіональна кухня має сотні і тисячі страв, які здатні не лише нагодувати, а й здивувати! Ми впевнені, що світ повинен знати про рецепти, без яких не обходиться щоденний і святковий стіл на Полтавщині, Поділлі, Донеччині, Буковині, в Криму та на Слобожанщині – одним словом, у кожному з регіонів України, - повідомляють організатори проєкту. - Саме тому ми оголосили конкурс, де попросили українців поділитись рідкісними рецептами своїх сім’ї, села, містечка чи регіону. Ми отримали понад 300 рецептів з усієї України та обрали серед них тридцятку, яка вразила нас найбільше – незвичністю приготування, важливою історією чи неймовірними традиціями».

Саме ці страви і складають «Фуд-гід Україною». До їхнього переліку увійшли відома зінківська ковбаса, розрепанці з маштаркою від мешканки Білогірщини та маначинські лежні від господині з Волочищини.

Зіньківська чорна ковбаса

Зіньківська ковбаса вражає не лише смаком чи запахом, а й незвичайним темним кольором. Саме тому її древня назва — чорна. Цій унікальній страві — сотні років, але скільки точно, не знає ніхто.

Рецепт знаменитої домашньої ковбаси надіслала Галина Бернацька з села Зіньків.

«Ковбасу у нас пекло не одне покоління, а перед Великоднем чи Різдвом — мало
не в кожній оселі. Будь-яка оказія не обходилася, та й і тепер не обходиться без неї», - розповідає пані Галина.

РЕЦЕПТ

Час приготування: 2,5 години. Порції: 4-6.

Інгредієнти: 1,4 кг свинини (лопатка або задня частина), 75 г очищених зубків часнику, 1 ч. л. меленого чорного перцю, 3 лаврових листки добре подрібнені, 100 мл води, 200 мл свинячої крові, 2 метри свинячої кишки для начинення, сіль за смаком, 100 г соломи, 2 деревяні щепи з фруктових дерев.

Приготування:

  • Розігрійте духовку до 180 градусів.
  • Свинину наріжте невеликими шматочками, завтовшки приблизно сантиметр, змішайте з подрібненими зубчиками часнику, лавровим листом та сіллю.
  • Промийте кишки та начинить їх мясом за допомогою спеціальної насадки на мясорубку або ручної насадки для начинювання. Кишки заповнюйте щільно, але так, щоб вони не дуже розтягувались, бо можуть лопнути.
  • Шматки ковбаси робить довжиною близько 50-60 см, щоб їх було зручно викладати на деко.
  • Викладіть ковбасу на деко, застелене пергаментом, поряд покладіть щепу з фруктових дерев – вона надасть ковбасі приємного аромату.
  • Запікайте ковбасу в розігрітій духовці протягом півтори години. За 10 хвилин після початку приготування, дістаньте деко з ковбасою і рівномірно змастить ковбасу кровю за допомогою кулінарного пензлика та поверніть до духовки. Повторюйте цей процес через 10-15 хвилин і припиніть десь за 20 хвилин до кінця приготування.
  • Готову ще теплу ковбасу викладіть на сіно, щоб додати аромату, після того, як вона остигне подавайте на стіл або зберігайте у холодильнику.

Розрепанці з маштаркою

Розрепанці, тобто пиріжки з картопляного тіста, були традиційною стравою ще з давніх часів. Вони вважалися символом гостинності та доброзичливості, всіх поважних гостей зустрічали саме такими пирогами, а кожна наречена, за традицією, перед весіллям мала напекти пиріжків із різноманітними начинками для родичів чоловіка.

Рецепт розрепанців надіслала Леся Никитюк з Білогір’я.

«Це досить старовинний рецепт української кухні. Страва була і є дуже популярною на Поділлі. Готується з вечора, а печеться зранку. Розрепанець — це невеликий пиріжок, скріплений тільки по краях, із запеченою всередині начинкою: гороховою або квасолевою, а маштарка — традиційна українська начинка», - зазначає вона.

РЕЦЕПТ

Час приготування: 1 година 30 хвилин. Порції: 4-6 порцій.

Інгредієнти для тіста: 5 картоплин зварених у мундирах, 2 яйця (додатково 1 яйце для змащування пиріжків), 3 ст. л. Борошна, сіль за смаком.

Інгредієнти для начинки: 200 г гороху, 1 ст. л. смальцю, 2 цибулі, дрібка солі,дрібка цукру.

Інгредієнти для маштарки: 100 г ядер волоського горіха, 100 г гарбузового насіння, 2 цибулі, 2 ст. л. насіння льону, 4 ст. л. сметани 20 % жирності, дрібка меленого перцю, 1 ч. л. солі, ч. л. цукру.

Приготування:

  • Приготуйте начинку. Горох замочіть у холодній воді на ніч. Воду злийте, а потім знову залийте водою і варіть до готовності на середньому вогні протягом 20-30 хвилин. Воду злийте, а горох пропустить через мясорубку.
  • Обсмажте на смальці 2 дрібно порізані цибулини до золотавого кольору, додайте їх до гороху разом із дрібкою солі та цукру.
  • Розігрійте духовку до 180 градусів. Відварену в мундирах картоплю пропустіть через мясорубку, додайте до неї яйця, борошно та сіль. Замісіть тісто.
  • З тіста сформуйте коржики розміром з долоню, викладіть начинку з гороху і защипніть у формі човників, так, щоби середина пиріжкп залишилась відкритою.
  • Викладіть пиріжки на деко застелене пергаментом, змастіть збитим яйцем та випікайте протягом 50-60 хвилин.
  • Приготуйте маштарку. Попередньо обсмажте 2 дрібно посічені цибулі до золотавого кольору. Покладіть до ступи чи макітри ядра волоського горіха, насіння гарбуза, смажену цибулю, цукор, сіль, мелений перець, насіння льону та добре перетріть до однорідної маси. Змішайте масу зі сметаною та добре перемішайте.
  • Подавайте розрепанці з соусом.

Маначинські лежні

Лежні вважають старовинною українською стравою, яка побутувала переважно на Поділлі. Традиційно їх подавали і як самостійну страву зі сметаною, і як гарнір до мяса, але в такому випадку лежні мали бути пісними. Звісно, як і серед більшості українських страв, рецепт приготування лежнів постійно видозмінювався. Але серед усіх є дещо спільне — і це картопля, з якої, власне, й робили пироги. Ну а начинка вже могла варіюватись.

Рецептом маначинських лежнів поділилася Людмила Лисак з села Маначин Волочищини.

«У нас в родині лежні зазвичай готувались як Різдвяна страва. Готували вже чотири покоління — бабця, мама та я, а сьогодні ще й моя донька. А запамяталися вони, мабуть, тому, що в дитинстві, як і всі діти, ми всі з нетерпінням чекали Різдва, щоб вкотре поласувати бабчиними незвичайними лежнями. Чому звались вони так? Бо були приплюснутими та й лежали в полумиску, як справжні “лежні” — нероби, як говорять у нас», - згадує Людмила.

РЕЦЕПТ

Час приготування: 50 хвилин. Порції: 4.

Інгредієнти для лемішки: 5500 г гречаного борошна, 100 г пшеничного борошна, 800 мл окропу, ч. л. солі.

Інгредієнти для начинки: 300 г відвареної картоплі, 300 г кисломолочного сиру, 3 зубчики часнику, сіль за смаком.

Приготування:

  • У великій мисці змішайте гречане та пшеничне борошно, додайте дрібку солі та залийте окропом. Замішайте тісто великою ложкою, а коли воно стане вже теплим, замішуєте руками.
  • Викладіть тісто на стіл підпилений пшеничним борошном та трохи розкачайте.
  • Для начинки об'єднайте кисломолочний сир та товчену відварену картоплю, посоліть за смаком.
  • Розігрійте духовку до 180 градусів. Сформуйте з тіста коржики розміром з долоню та покладіть всередину начинку. Надайте їм формм продовгуватих котлет.
  • Обсмажте лежні на пательні з олією до золотавої скоринки, а потім перекладіть на деко застелене пергаментом. Випікайте в духовці протягом 20 хвилин. Готові лежні подавайте зі сметаною та часником або з соусом із олії та подрібненого часнику.

Більше покрокових рецептів страв читайте на сайті "Є" у розділі "ГУРМАН"

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую