ye-logo.v1.2

Фейковий наказ Залужного, чергова дезінформація про ПЦУ: підбірка за тиждень

Суспільство 2153
Підбірка маніпуляцій за тиждень
Підбірка маніпуляцій за тиждень. Фото: mkip.gov.ua

У мережі поширили фейковий наказ Залужного.

Чергові російські маніпуляції про мобілізацію та Православну Церкву України цього тижня поширювались в соціальних мережах.

Фейк про підготовку до ЗНО

У мережі поширюють інформацію, нібито на сайтах для підготовки до ЗНО школярів закликають готуватись до екзаменів, щоб не поїхати воювати. У повідомленнях ідеться, що нібито на сайті підготовки до ЗНО в Україні опублікували рекламу для школярів із написом: «Поїхати під Бахмут? Ні! Скласти ЗНО на максимум? Так!» Автори повідомлень додають до публікації нібито скриншот із сайту.

Але зображення, яке поширюють є фейком, пише видання “Вокс Чек”.

За даними факчекерів, зображення відредагували, такої реклами на сайтах для підготовки до ЗНО.


Скріншот, який поширювали у мережі

За допомогою зворотного пошуку в Google Lens журналісти виявили, що на першому скриншоті завдання з сайту learning.ua. На сайті праворуч є вікно з рекламою від Google. Автори сайту не відповідають за зміст рекламних оголошень, їх підбирає Google на основі інформації про користувача. Ні на сайті, ні у соцмережах learning.ua немає таких зображень із закликами.

Перевірка фото за допомогою ресурсу FotoForensics показує, що цей могли скриншот відредагувати.

Також аналіз фото в InVID свідчить про відредаговані частини зображення. Яскравими кольорами виділені ділянки зображення, які ймовірно редагували. Тож аналіз в InVID показує такі ж результати, як і FotoForensics - зображення відредагували.

Фейк про одяг священників ПЦУ

Російська пропаганда продовжує вкидати провокаційні фейки і дезінформацію, направлені на підрив дій української влади і Православної Церкви України про вигнанню Московського патріархату з теренів нашої держави. Цього разу кремлівські брехуни вигадали історію, про введення «нової форми одягу» для священнослужителів та монахів ПЦУ, пише видання “Без Брехні”.

У повідомленнях поширювали малюнки, які ілюстрували нібито замальовки та ескізи «нової форми».

«В Україні представлений концепт одягу для священиків ПЦУ, пропонується зробити його «молодіжним» і наближеним до сучасної реальності», - йшлось у повідомленнях.

Фактчекери відмічають, що така інформація поширилася у проросійському інформаційному сегменті. Після цього повідомлення намагалися поширити у мережі Фейсбук, у Телеграмм-каналах, у Твіттер. Ймовірно була спроба поширити вкид і на інші країни, де сповідують християнство, бо пости про одяг мали місце і у грузинських пабліках.
По-друге, ні на офіційних сторінках ПЦУ, ні у медіа, ні у будь-яких анонсах про діяльність ПЦУ не була даної інформації. Крім того, на запит фактчекерів «Детектор медіа» у прес-службі ПЦУ повідомили, що будь-яких рішень з приводу якихось нововведень у одязі служителів церкви не приймалося і не розглядалося.

Нагадаємо, що в останні тижні російська пропаганда активно використовує церковну тематику для поширення своїх наративів. Так, за допомогою іноземних спікерів та медіа кремлівська пропаганда намагається просувати наратив про те, що «в Україні встановлюється диктатура», яка “атакує канонічну” церкву.

Фейковий наказ Залужного

Центр протидії дезінформації відмічає, що окупанти продовжують ведення інформаційно-психологічних операцій, покликаних деморалізувати українських військових та цивільне населення.

Так, окремі пропагандистські Telegram-канали поширили нібито «наказ» Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного «щодо невідкладного перегрупування підрозділів ЗСУ в районі міста Бахмут».

Водночас, як стверджують пропагандисти, на «наказі» розміщено резолюцію «Заперечую», нібито підписану Президентом України Володимиром Зеленським.

В ЦПД підкреслюють, що «наказ» є фейковим, оскільки: у ньому міститься некоректна військова термінологія; штрих-код підробленого «документа» пошкоджено, що унеможливлює його перевірку; «наказ» оформлено зі значними порушеннями правил офіційного документообігу. Нещодавно сайт “Є” писав, що у соцмережі Тік-Ток з’явився фейковий акаунт Валерія Залужного.

Фейк про мобілізацію поліції

Російські пропагандисти поширили інформацію, що в Україні нібито збираються мобілізувати 20 тисяч поліцейських, а «офіс Зеленського наказав вивести поліцейських з українських міст».

Видання “Стоп фейк” розібрало цей фейк.

Ні про яку окрему мобілізацію української поліції взагалі не йдеться. Джерелом такої інформації виступають анонімні Telegram-канали та пропагандистські медіа, а офіційні джерела не підтверджують існування такого наказу.
По-перше, згідно з українським законодавством, поліцейські належать до тієї категорії, якій надається відстрочка від призову на військову службу під час загальної мобілізації (стаття 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»). По-друге, окремий Закон України «Про внесення змін до законів України «Про Національну поліцію» та «Про Дисциплінарний статут Національної поліції України» з метою оптимізації діяльності поліції, у тому числі під час дії режиму військового стану» конкретизує, що поліцейським призовного віку на весь період служби у поліції надається відстрочка від призову на строкову службу.

З початком повномасштабного вторгнення росії в Україну Верховна Рада оптимізувала роботу Національної поліції й визначила додаткові повноваження для неї під час воєнного стану, як то: боротьба з мародерами, протидія ДРГ (диверсійно-розвідувальні групи), контрдиверсійна діяльність на предмет виявлення та недопущення дій ворога, допомога військовим, евакуація мирного населення тощо. Так, поліцейські несуть службу на блокпостах, допомагають підтримувати правопорядок у населених пунктах, які межують із зоною бойових дій, документують докази злочинів російської армії тощо.

Коментуючи рівень злочинності в Україні під час повномасштабної війни, міністр внутрішніх справ Ігор Клименко повідомив, що, порівняно з довоєнним періодом, кількість злочинів у країні зменшилася на 10%, а кількість майнових злочинів – на 40%.

При цьому варто зазначити, що представник поліції воюють на фронті в добровільному порядку. Так, наприклад, було сформовано батальйон «Захід» – із поліцейських-добровольців, які працювали в західних областях країни.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую