ye-logo.v1.2

Як зробити Хмельницький «Зеленим містом»: визначилися з планом дій на 10 років

Суспільство 2122
Успішна реалізація цього Проєкту не тільки «про високі матерії», а й про залучення інвестицій та перебудову інфраструктури
Успішна реалізація цього Проєкту не тільки «про високі матерії», а й про залучення інвестицій та перебудову інфраструктури. Фото: з архіву редакції

Його реалізація орієнтовно обійдеться у 700 мільйонів євро.

Презентацію Плану дій в рамках проєкту «Зелені міста» у стінах кластеру «Розумне довкілля. Хмельницький», міський голова Олександр Симчишин назвав історичною подією, до якої міжнародні партнери та громадськість міста готувалися майже три роки. Влітку 2019 у Лондоні на Форумі по зеленій політиці, керівництво міста захопилося ідеєю створення екологічного та комфортного середовища для проживання містян. А вже за кілька місяців того ж року в Києві була підписана угода з представниками Європейського банку реконструкції та розвитку в Україні (ЄБРР) про участь Хмельницького у проєкті «Зелені міста».

«На той момент ми стали четвертим містом в Україні, і 42 у світі, які долучилися до цього грандіозного і дуже потрібного проєкту. Фактично з того моменту для нас розпочалася велика робота, яка тривала близько двох з половиною років», - наголосив Олександр Симчишин.

Велика аналітична робота проходила у два етапи. Перший – збір базової інформації, до цього залучали профільні управління та департаменти, комунальні установи, навчальні інституції, громадські організації та представників бізнесу. Другий – проведення зустрічей для обговорення та означення пріоритетних екологічних питань Хмельницького, які потребують систематичного вирішення.

«Реалізація таких масштабних проєктів багато в чому залежить також і від готовності громадськості, - розповідає Світлана Каритун, представниця офісу «Розумне довкілля Хмельницький». - Наша була готова: всі активно долучалися, кожен надавав свою інформацію, експертні коментарі та дослідження. Це ознака важливості цього проєкту для кожного з нас».

Хмельницький став четвертим містом в Україні серед тих, які долучилися до цього проєкту. Фото: автора

«Реалізація проєкту «Зелені міста» – основа для майбутнього, бо саме таким чином закладаються основи не лише сталості, але й стійкості тих систем, які працюватимуть і на поточне покоління, і на прийдешнє» - відмітила і Сьюзан Горансон, директорка департаменту інфраструктурних проєктів у Європі ЄБРР. - Ми зробили все належне, аби включити на доопрацювання якраз ті нові обставини, з якими місто зіткнулося після початку війни. Це питання додаткових навантажень на інфраструктуру і швидку урбанізацію, потреби внутрішньо переміщених осіб та збитків від військових дій. Відбулося саме головне за цей час: долучення до створення та розробки проєкту місцевої спільноти допомогло зробити план максимально відповідним до бачення потреб і пропозицій різних партнерів, серед яких представники і недержавного сектору. А врахування таких перехресних завдань, дозволяє створити комплексні дії для вирішення не тільки екологічних, а й також соціальних і гендерних питань».

Екологічні проєкти – річ витратна

Чисте повітря та вода, зелені насадження, якісна утилізація побутових відходів, екологічні види транспорту, енергетична безпека на всіх рівнях – все це про залучення до роботи великої кількості людей та ресурсів.

План, який розроблений для громади Хмельницького, буде реалізовуватися впродовж 10 років. І потребує фінансування майже на 700 мільйонів євро. Великий об’єм робіт із залученням різних сфер дає можливість фінансування з різних джерел: не тільки державні та міжнародні, а й приватні кошти.

Конкретний план дій було затверджено для реалізації по 6 основних «екологічно проблемних» напрямках у місті. Ними будуть рухатися із року в рік, формуючи стратегію громади та щорічні програми економічно-соціального розвитку. Сформована «зелена Біблія» тепер дає змогу більш предметно вести діалог з міжнародними партнерами.

«Це початок, але ви вже мотивуєте інших своїми діями», - відзначив у рамках презентації Проєкту представник посольства Швеції Владислав Філатов. - В дискусіях тут з партнерами ми часто вас ставимо в приклад, як людей, які навіть в обставинах війни вибирають дію, а не вичікування. Успішна реалізація цього Проєкту не тільки «про високі матерії», а й про залучення інвестицій та перебудову інфраструктури. Це також історія про євроінтеграцію конкретного українського міста як сучасного середовища для комфортного проживання людей. Євроінтеграція про дію: дуже важливо не стояти осторонь, а прагнути змін безпосередньо в діяльності».

Станом на сьогодні до цієї програми вже долучилися 53 міста по всьому світу. Україна – є лідером по кількості міст-учасників: розробляють плани дій із запобігання забрудненню та адаптації до змін клімату в Львові, Києві, Маріуполі, Хмельницькому, Кривому Розі, Дніпрі та Харкові.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую