ye-logo.v1.2

Фейки про відключення електроенергії та вбивства військових командувачів: підбірка тижня

Суспільство 2246
Вбивства українських командувачів - фейк
Вбивства українських командувачів - фейк. Фото: espreso.tv

Пропагандисти постять вигадки про смерть українських генералів.

Цього тижня російські пропагандисти активно почали вигадувати новини нібито про смерть українських командувачів.

Фейки про вбивства військових командувачів

За останній час російська пропаганда намагалась поширювати відразу кілька фейків про нібито вбивства українських військових командувачів.

Як пише “Детектор медіа”, пропагандисти поширили фейк про нібито вбивство у Бахмуті Ігоря Танцюру, командувача підрозділів територіальної оборони. У повідомленнях ідеться, що нібито українська ТрО така недолуга, що росіянам швидко вдалося нейтралізувати ворога.

Але сили територіальної оборони також спростували це повідомлення. Речник ТрО Денис Зелінський сказав у коментарі для Суспільного, що «всі цілі». Після чого командир 127 бригади ТрО ЗСУ також заявив Суспільному, що відбулася невдала спроба усунути командувача Танцюру.

За кілька днів до того, російські пропагандисти писали нібито про смерть іншого командувача підрозділів територіальної оборони - Володимира Олійника.

Але це вигадана новина й командувача тероборони ЗСУ з таким іменем не існує. У відкритих джерелах фактчекерам не вдалося знайти інформацію про українського генерал-майора з таким іменем та прізвищем. На сайті Міноборони України є актуальні дані про військове командування: наразі командувачем Сил територіальної оборони ЗСУ є генерал-майор Ігор Танцюра. Фейк про нього почали поширювати вже за кілька днів.

Крім того, Центр протидії дезінформації повідомив, що пропагандисти рф за останній тиждень поширювали фейки про нібито ліквідацію трьох українських командувачів.


Зокрема, російські “фейкороби” заявляли, що внаслідок ракетного удару по штабу ЗСУ загинув Головнокомадувач ЗСУ Валерій Залужний.

Також роспропаганда посилила дезінформаційну кампанію вигаданою теорією щодо зникнення з інфополя командувача Сухопутних військ ЗСУ Олександра Сирського, якого нібито ліквідували під Бахмутом.


Заступниця міністра оборони Ганна Маляр у своєму телеграм-каналі написала, що «всі живі», й також зазначила, що протягом тижня з’явилося три повідомлення про ліквідацію українських командувачів.

У такий спосіб пропагандисти намагаються посіяти паніку серед українців. Мовляв, вони знищують військове керівництво, отже, скоро Україну буде нікому захищати.

Фейк про повернення графіків відключення електроенергії

На початку травня 2023 року у фейсбуці поширювали повідомлення, що з 15 травня в Україні повертаються графіки відключення світла в усіх регіонах.

Як повідомляє видання “Вокс чек”, це вигадана новина, в Україні не повідомляли про повернення планових відключень світла в усіх областях.

Представники «Укренерго» спростували цю інформацію та зазначили, що не повідомляли про планові відключення світла.

Останні масові планові відключення світла в Україні були в березні 2023 року. Також у квітні-травні іноді запроваджували планові відключення для проведення ремонтних робіт, але на короткий термін та в окремих регіонах. У травні енергетичні компанії не повідомляли про необхідність планових відключень в усіх областях країни.
Наразі українська енергосистема має запас потужності, тобто виробництво електроенергії перевищує потреби споживачів. Тому з 7 квітня Україна відновила експорт електроенергії.

Фейкові пости про масові відключення світла поширювали для реклами телеграм-каналів, посилання на які залишали після опису «приголомшливих новин». Оманливим шляхом автори цих каналів намагаються збільшити кількість підписників. Крім того, часто таку рекламу можна побачити в акаунтах із патріотичними назвами («Українська перемога», «Єдина Україна», «Слава Україні»). У такий спосіб користувачі намагаються викликати довіру в аудиторії.

Антиукраїнська реклама у соцмережах

Освітній портал “Нота Єнота” відмічає, що щодня в українському сегменті фейсбуку зявляються десятки нових сторінок, з яких запускають антиукраїнську рекламу. Переважно це пости, які посилаються на західні медіа та різних експертів і поширюють маніпуляції, фейки та викривлену інформацію на теми, які стосуються мобілізації, влади чи експорту пшениці. Теми змінються відповідно до ситуації на міжнародній арені та на полі бою.


“Мета такої дезінформації - підірвати Україну зсередини, підірвати нашу віру і підтримку ЗСУ та у допомогу партнерів. Схема одна і та ж: тригерна тема (тобто та, яка чіпляє), вирваний з контексту факт, який обертають у брехню або подають у викривленому форматі, яскраве зображення або карикатура із символами України, США, війни”, - відмічають експерти.

Фактчекери вважають, що треба запамятати кілька правил взаємодії з такими матеріалами.

Якщо ви побачили пост із позначкою реклама, який спрямований проти України – скаржтеся, то треба натиснути три крапки, тоді «поскаржитися», а потім обрати причину. Це можуть бути як неправдиві новини, так і заборонений вміст, оманлива інформація або спам.

“Не ставте вподобайки і не коментуйте такі пости. Якщо бачите, що хтось із ваших друзів чи знайомих потрапив на гачок окупантських вкидів, розкажіть їм про такі вкиди і чому не варто з такими постами взаємодіяти. Можна також поділитися нашим постом. Загалом, наша інформаційна гігієна дуже важлива, адже ворог вебе гібридну війну і постійно нас атакує фейками у всіх соцмережах та месенджерах”, - відмічають фактчекери.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую