ye-logo.v1.2

«єВідновлення»: як отримати грошову допомогу від держави на ремонт житла, пошкодженого через бойові дії

Суспільство 4770
Кожен українець, житло якого було пошкоджене внаслідок бойових дій після 24 лютого 2022 року, має право на відшкодування збитків
Кожен українець, житло якого було пошкоджене внаслідок бойових дій після 24 лютого 2022 року, має право на відшкодування збитків. Фото: з архіву редакції

Про те, як подати заявку на отримання грошової компенсації, хто має право на неї та на що можна буде витратити отримані кошти.

У квітні на засіданні уряду була затверджена постанова про порядок надання компенсації для відновлення об’єктів нерухомого майна, які були пошкоджені внаслідок бойових дій на території України. Із запровадженням нової електронної публічної послуги в онлайн-сервісі «Дія» з 10 травня розпочалося тестування сервісу «єВідновлення» в застосунку.

Вже у перший день роботи програми тисячі українців подали заявки на грошову компенсацію. Система такого навантаження не витримала, на деякий час її роботу обмежили. Проте вже наступного дня технічні недоліки виявили, виправили та усунули. Отже, як подати заявку на отримання грошової компенсації, хто має право на неї та на що можна буде витратити отримані кошти?

Сформувати та подати заявку на отримання коштів ви можете впродовж пів години з власного телефону, умовно кажучи, не виходячи з дому. Проте перед подачею документів пропонуємо вам ознайомитися з основними пунктами програми «єВідновлення». І точно зрозуміти, що ви готові «поставити галочку» під згодою користувача.

Яка категорія людей має право на компенсацію?

Кожен українець, житло якого було пошкоджене внаслідок бойових дій після 24 лютого 2022 року, має право на відшкодування збитків. Проте, якщо ваше житло розташоване в зоні активних бойових дій чи на тимчасово окупованих територіях, грошову компенсацію від «єВідновлення» ви не отримаєте.

В Постанові Кабміну також зазначені пріоритетні групи громадян на отримання допомоги. Це:

  • учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни та ветерани;
  • чинні військовослужбовці без статусу учасника бойових дій;
  • особи з інвалідністю I та II групи;
  • багатодітні сім’ї;
  • батьки-вихователі дитячого будинку сімейного типу, прийомні батьки та патронатні вихователі;
  • особи з числа дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, а також опікуни.

Допомога недоступна для людей, які підпадають під санкції від держави або мають судимості за злочини проти національної безпеки (розділ I особливої частини Кримінального кодексу України «Злочини проти основ національної безпеки»). Це про колабораціонізм: усвідомлену співпрацю з окупаційною цивільною чи військовою владою на шкоду власній державі. Чинне правило поширюється також на спадкоємців таких громадян.

Стан вашого житла після «прильоту»: відновити, а не побудувати нове

За допомогою програми «єВідновлення» можна отримати кошти на відновлення приватних будинків, квартир та житлових приміщень. Основна умова – не робити ремонт власними силами до того моменту, доки не прийде комісія від місцевої влади для огляду стану вашого майна та встановлення суми необхідної грошової допомоги.

Якщо ремонт ви зробили самостійно, його вартість вам не відшкодують навіть за наявності фіскальних чеків на закуплені будівельні матеріали. Проте держава вже працює над додатковою можливістю отримання компенсації від ремонту «за власні кошти і самостійно» за рахунок репарацій, які виплатить держава-агресорка після Перемоги.

До речі, якщо ви зробили ремонт частково, у такому разі можна розраховувати на отримання від держави суми, необхідної для завершення ремонтних робіт і приведення вашого житла в належний стан.

Що робити з багатоквартирними будинками? Чи можна отримати кошти, якщо в будинку зруйновані місця загального користування? На порталі «Дія» є відповідь на це запитання. Якщо пошкоджений об’єкт у багатоквартирному будинку, при цьому в будівлі зруйновані, наприклад, під’їзд або дах, ви не зможете отримати кошти на ремонт квартири. У такому разі має бути централізовано зроблений ремонт будинку. Вам необхідно звернутися до керівної компанії/ЖЕКу, а також до місцевої влади. Якщо місця загального користування відремонтували, а вашу квартиру - ні, тоді ви можете претендувати на виплати.

Що робити за наявності кількох співвласників об’єкту нерухомості? По-перше, така власність має бути зареєстрована у Державному реєстрі. У разі наявності співвласників кожен із них повинен надати згоду на отримання заявником грошової допомоги. Згода може бути отримана через застосунок «Дія» або надана співробітнику від органів місцевого самоврядування у паперовій формі під час проведення огляду стану вашого майна.

Отримати гроші на відновлення житла, яке повністю зруйноване та не підлягає відновленню, також не вийде. Для таких випадків діє Закон України №2923 від 23 лютого 2023 року, спрямований на забезпечення житлом громадян, які повністю втратили свої домівки.

Скільки грошей та де їх можна витрачати

Розмір грошової допомоги за один пошкоджений об’єкт не може перевищувати суму у 200 тисяч гривень. Крім того, витратити гроші на закупівлю будівельних матеріалів для ремонту необхідно протягом 12 місяців з моменту їх нарахування на спеціальну банківську картку. Якщо ви не встигнете – залишок коштів після цього терміну повернеться до державного бюджету.

Купувати будівельні матеріали можна буде не у всіх спеціалізованих магазинах та точках на ринку, а лише в будівельних магазинах, які є учасниками програми «єВідновлення» та зареєстровані за МСС-кодом (з англійської МСС буквально перекладається як «код категорії продавця»). З таким підходом до справи українці вже познайомилися при отриманні від держави «ковідної 1000»: витратити її можна було не всюди. Є інтернет-ресурси, на яких можна отримати список будівельних магазинів-партнерів програми «єВідновлення». 

За перший тиждень роботи програми державної допомоги на відновлення пошкодженого житла «єВідновлення» подано 10 440 заяв про виплату допомоги. Понад 56 % заяв стосуються допомоги щодо відновлення квартир, 43,4 % – приватних будинків та менше 1% – інших житлових приміщень.

Інфографіка: Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України

Як подати заявку

  • Подати повідомлення про пошкоджене майно в застосунку або на порталі «Дія»;
  • Відкрити спеціальний рахунок «єВідновлення» в зручному відділенні банку. Рахунок можна відкрити як до, так і після подачі заявки. (Нині програму підтримують шість банків-партнерів. Кожен пропонує не тільки відкрити потрібний рахунок, а також додаткові «привабливі» умови для нього. Ознайомитися з банками-партнерами можна на порталі «Дія»);
  • Подати власне заявку на отримання допомоги через «Дію»;
  • Очікувати на дзвінок від представників місцевої влади для огляду майна і встановлення суми допомоги;
  • Дочекатися сповіщення в «Дії» про рішення комісії;
  • Отримати грошові кошти на банківську картку.

Матеріал підготовлений за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» та WAN-IFRA в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією партнерів.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую