Гаряча тема:
- Війна
Факт в історії: про Вірменську церкву в Кам’янці-Подільському, висаджену в повітря комуністами
Колись церква утворювала єдиний комплекс споруд, оточений муром з дзвіницею і торговими складами.
27 червня 1791 року у Камянці-Подільському освятили відбудовану Вірменську Миколаївську церкву. Зруйнували Вірменську церкву турки, при штурмі міста в 1672 році. Після звільнення Кам'янця храм пів століття стояв у руїнах і лише у 1756 році, вірменське духівництво почало його відбудову. Завершили роботи у червні 1791 році, освятив храм львівський вірменський уніатський архієпископ.
За своєю архітектурою Вірменський храм вирізнявся серед інших культових споруд міста – він був прекрасним зразком візантійського зодчества. Над храмом підносився високий восьмигранний купол. З трьох боків його оточувала крита галерея, в якій збиралися представники вірменської громади для розв'язання питань церковного життя.
Храмові фундаменти законсервовано.
Дзвіниця, що має схожість з оборонною вежею, збереглася й донині. Вона була побудована в середині 16 століття. Фасад храму був прикрашений позолоченою статуєю Діви Марії. Окрім цього, у храмі знаходилась місцева святиня - давня Ікона Божої Матері. Деякі дослідники відносять її написання до 10 століття, а до Кам'янця вона потрапила у 14 столітті. Ікона мала багатовікову історію, яка скінчилась у 1920-х роках, коли її, разом з іншими цінностями, було вивезено в невідомому напрямку.
Після поразки Визвольних змагань костел зачинено комуністами. В 1922 році з костелу Святого Миколи реквізовано 60 кілограмів срібного церковного начиння. В 1930-х роках святиню висадили в повітря.
Пам'ятник-ханчкар на території Вірменського храму.
У липні 2005 року на руїнах Вірменської катедри встановлено пам'ятник-ханчкар «Пам'яті жертв Великого геноциду вірмен в 1915 році».
Нині в уцілілій дзвіниці поміщається невелика каплиця, яку відвідують парафіяни Вірменської апостольської церкви.
Залишики муру, які оточують зруйновану церкву.
Тільки зареєстровані користувачі мають змогу залишати коментарі!
Будь ласка, зареєструйтеcя або виконайте вхід під своїм акаунтом!
Переваги зареєстрованих користувачів
Зареєстровані користувачі користуються перевагами: