ye-logo.v1.2

«Агенти впливу» та фейк про мобілізацію канадців: як працює російська пропаганда за кордоном

Суспільство 935
Підбірка про поширення фейків за кордоном
Підбірка про поширення фейків за кордоном. Фото: espreso.tv

В Україні створили окремий ресурс з інформацієб про корисних ідіотів кремля.

Російська пропаганда неодноразово поширювала фейки про нібито мобілізацію іноземців. І ось новий фейк. Цього разу - про мобілізацію канадців.

У англомовних соцмережах поширюють цитату із закликом до Канади мобілізувати етнічних українців для допомоги Києву у війні проти росії. Цю цитату безпідставно приписують міністру оборони України Олексію Резнікову, пише reuters.com.

У дописах англійською мовою пишуть: «У Канаді проживає величезна кількість етнічних українців, одна з найбільших національних спільнот. Тепер, коли вони потрібні історичній Батьківщині, вони мають бути тут. Вони громадяни Канади, але перш за все українці. Ми проситимемо уряд Канади надіслати до нас 30 тисяч чоловіків призовного віку».

А далі демонструється матеріал російською мовою: «Україна планує мобілізувати 30 000 канадців».

І Україна, і Канада спростували інформацію, викладену в дописах.

«Дешева підробка», — сказав Reuters радник міністра оборони України Юрій Сак, коли його попросили прокоментувати ці повідомлення.

Global Affairs Canada у відповідь на запит Reuters повідомила, що Канада не отримувала такого запиту від України. Reuters також не знайшло доказів того, що Резніков колись публічно робив таку заяву.

Російські наративи у польських соцмережах

“Детектор медіа” відмічає, що польськомовні анонімні телеграм-канали поширюють дописи з меседжем, нібито бути ворогом США краще, ніж другом. Мовляв, Україна продалася, а США хочуть «кинути» її напризволяще зі своїми проблемами.

Зокрема, їх автори стверджують, що українці своїми життями виплачуватимуть кредити Заходу та «шалені відсотки». Натомість позики, на їхню думку, слугують лише для продовження війни та «значного послаблення» української економіки. Автори зазначають, що деякі європейські країни «захищають свої національні інтереси». Вони також наголошують, що допомога Україні шкодить Польщі, а «надто сильний вплив» США на польську політику становить загрозу її національній безпеці. На додачу, Україна нібито створює справжні «економічні проблеми» для Польщі — мовляв, кількість мігрантів невпинно зростає, через що зростають і витрати на «їх утримання», а разом із тим і рівень кримінальних загроз.

Цей текст містить низку штампів російської пропаганди. Зокрема, інформація про «шалені відсотки» кредитів для України та «загрозу національній безпеці Польщі» з боку України є суб'єктивним твердженням. Насправді польський уряд визначив саме росію як головну загрозу власній безпеці в низці програмних документів, таких як Національна безпекова доктрина. Заяви про «загрозу українських мігрантів» є маніпуляцією. Окрім того, в дописах містяться елементи, непритаманні носіям польської мови. Зокрема, назва «англосакси» та інші слова на її основі, які можна побачити в тексті, використовуються якраз радше російськими пропагандистами.

Публікуючи такі матеріали, пропагандисти хочуть перебільшити масштаб внутрішніх проблем України та звинуватити всіх, окрім росії та її «друзів», у потенційних загрозах безпеці континенту, а також дискредитувати й зупинити допомогу Заходу для України. Насправді саме росія та її дії проти України спричинили всі ці проблеми та становлять загрозу для інших країн-сусідів України.

Фейк про фінансування “вагнерівців” з боку ЦРУ

В італійському сегменті тіктоку поширюють відео про повстання вагнерівців у росії. На відео також накладено текст, де йдеться про те, що ЦРУ нібито заплатило 6,2 мільярда доларів «за лояльність бійців Вагнера» і це буцімто може призвести до громадянської війни в росії.

Про це написали фактчекери проєкту Facta.


У жодній міжнародній газеті чи офіційному комюніке ЦРУ немає жодного підтвердження виплати Вагнеру 6,2 мільярда доларів.

Цифра передбачуваного фінансування насправді походить з новин, повідомлених різними прес-агенціями та газетами, щодо бухгалтерської помилки Міністерства оборони США (DOD) відносно допомоги, призначеної Україні. Речниця міністерства оборони Сабріна Сінгх заявила на прес-конференції 20 червня, що вартість зброї, надісланої в Україну за останні два роки, була завищена на 6,2 мільярда доларів. Ці помилки в оцінці, уточнив Сінгх, "не вплинули на надання Україні підтримки" Сполученими Штатами Америки.

Як реконструювали фактчекери інформаційного агентства Radio free Asia, цей дезінформативний контент спочатку був поширений через публікацію, опубліковану в китайській соціальній мережі Weibo, яка приписувала Los Angeles Times новини про нібито фінансування ЦРУ групи Вагнера. Хоча такої новини не було.

Сайт “Є” писав про китайську пропаганду, яка працює не лише в Україні, а й за кордоном.

Корисні ідіоти

Паблік “По той бік новин” розповів про сервіс “Корисні ідіоти” про відомих людей за кордоном, які допомагають російській пропаганді.

Зараз одним із головних наративів російської пропаганди на Заході є мобілізація, каже Олександр Іванов, засновник проєкту “Корисні ідіоти”.


З грудня минулого року він збирає дані про пропагандистів і жертв російської пропаганди, які несуть у світ російську дичину.

“Так росіяни шукають справжні і фейкові відео якихось скандалів із приводу української мобілізації, викладають їх в інтернет і кажуть, мовляв, ось бачите, українці не хочуть воювати, або кажуть що ми призиваємо людей з інвалідністю. Такого роду відео розганяють. І це зараз стає новим домінуючим наративом, про який ще насправді ніде не говорять”, — пояснює Олександр.

Найбільше “корисних ідіотів”, пояснює активіст, зрозуміло, в США, адже саме Штати критичний союзник і партнер України. Відповідно росія витрачає величезні ресурси на пропаганду саме в Америці. Тож логічно, що саме в США працюють ті пропагандисти та жертви пропаганди, які мають великі авдиторії - 100 тисяч+, що в сукупності охоплює мільйони людей.

Цих “ідіотів” фактчекери ділять на кілька категорій. Зокрема, є люди, які напряму працюють або працювали на росію. Це, наприклад, псевдожурналісти, пропагандисти, які працюють, наприклад, на «Спутнік» або «Раша Тудей» чи на інші російські державні телеканали, які навіть у росії раніше працювали.

Є американські ультраправі та американські ультраліві. І ультраправі, так звані МАГА, палкі прихильники Дональда Трампа і ультраліві, комуністи, ультрасоціалісти, є дуже великими прихильниками росії. Вони навіть проводять акції протесту проти допомоги Україні.

Ще одна категорія - це окремі політики. Це переважно республіканські ультраправі. Наприклад, Дональд Транс, Рон Десантіс. З новеньких у цій категорії — племінник Джона Кеннеді Роберт Кеннеді-молодший, який у 2024-му балотуватиметься у президенти США. І він теж поширює класичні тези російської пропаганди, для прикладу, про біолабораторії в Україні.

Ще одна категорія “агентів впливу” - інтернет-знаменитості і так звані “Tech Bros”.

До них можна віднести Ілона Маска й Дейвіда Сакса. У цьому випадку Маск, ймовірно, є саме жертвою російської пропаганди, а Сакс зі свого боку якраз є тим, хто запускає російську дезінформацію.

Крім того, тези російської пропаганди поширюють багато стендап-коміків.
Окрема категорія - конспірологи.

Вони вірять у те, що американський уряд контролюють фінансові групи, умовні рептилоїди, абощо і ці конспірологи просто ненавидять Україну.

За даними засновника порталу, поки що діяльність “корисних ідіотів” не дуже впливова. Але їхні фейки недооцінювати не варто.

“Вони поки що, на щастя, працюють досить таки неадекватно. Але не потрібно їх недооцінювати. Нещодавно, наприклад, 70 депутатів-республіканців підписали резолюцію про те, щоб припинити надавати Україні допомогу. Це дуже суттєво. Відповідно, відбувається накачка населення від цих тупих пропагандистів. Тому потрібно за цим слідкувати, поширювати, підтримувати такі проєкти, які фіксують пропагандистів і їхню діяльність, вести контрпропаганду, і тоді це матиме вплив. На наше щастя, дуже багато небайдужих людей на Заході підтримують Україну, активно відслідковують фейкові тези, які запускаються, негайно на них реагують, викриваючи цю дезінформацію”, - відмітив Іванов.

Тож дуже важливо документувати тези навернутих на “руській мір” людей, бо коли вони видаватимуть якусь чергову неправдиву інформацію уже буде тяглість зібраних даних і їх можна буде легко перевірити. А ще є метод достатньої доказовости, коли кількість поширених людиною фейків уже є достатньою підставою, щоб не довіряти їй за замовчанням. Так формується інститут репутації.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую