ye-logo.v1.2

Унікально: зернотерку, якій понад 2 тисячі років, експонують в музеї на Хмельниччині

Суспільство 1444
Давній експонат має понад дві тисячі років і належить до періоду ранньозалізної доби (VI-III століття до нової ери)
Давній експонат має понад дві тисячі років і належить до періоду ранньозалізної доби (VI-III століття до нової ери). Фото: Дунаєвецький історико-краєзнавчий музей

Щоб розтерти всього кілограм зерна потрібно було витратити близько 3-х годин.

У Дунаєвецькому історико-краєзнавчому музеї відвідувачі можуть побачити унікальний експонат, якому тисячі років. Це зернотерка, яку використовували наші предки, щоб переробити зерно на борошно.

Ця зернотерка, розповідають у музеї, один з експонатів, які археологи знайшли поблизу Дунаївців під час розкопок на багатошаровому поселені «Чаньків-1» у 2020 році. Давній експонат має понад дві тисячі років і належить до періоду ранньозалізної доби (VI-III століття до нової ери).

«До того часу, як наші предки винайшли млин, упродовж декількох тисячоліть, в період палеоліту та мезоліту, використовували плоскі кам'яні плити й один невеликий камінь. В результаті тертя утворювалось борошно, - розповідають музейники про експонат. - Але ця справа вимагала великої сили і ще більшого терпіння. Дуже важко було розтерти верхній шар зерна, адже воно постійно ковзало по поверхні зернотерки».

Додають, що таким способом для перетирання 10-ти грамів зерна потрібно близько 3 хвилин, а на кілограм – 3 години. Щоб розтерти зерно, потрібно було прикласти силу, рівну 5-ти кілограмам. На результат борошна також впливала якість зерна, вологість, якість зернотерки і каміння, а також вправність самого мельника.

Ця зернотерка – один з експонатів, які були віднайдені археологами під час досліджень кілька років тому. Фото: Дунаєвецький історико-краєзнавчий музей

Ця зернотерка – один з експонатів, які були віднайдені археологами під час досліджень кілька років тому. Нагадаємо, ці археологічні розкопки на багатошаровому поселені «Чаньків-1» проводилися у 2020 році і перебували вони будівництву дороги на цьому місці. Вони були організовані Державним підприємством Науково-дослідного центру «Рятівна археологічна служба» Інституту археології НАН України.

Шар за шаром, метр за метром археологи знімали грунт, аби, діставшись до культурного шару, побачити, яким було життя на цій території тисячі років тому. Фото: з архіву

На Хмельниччині такі масштабні рятівні дослідження стали чи одним з найбільших пам'яткоохоронних проектів. І матеріали, отримані під час цих рятівних археологічних робіт, стали принципово важливими для науки.

Як проводилися розкопки – у нашому матеріалі «Бачити землю: як і для чого на Дунаєвеччині проводять масштабні археологічні дослідження»

Довідково: Багатошарове поселення Чаньків-1 відоме ще з 1980-х років. Пам'ятку відкрив археолог Володимир Захар'єв. У 2011 році, ще на етапі розроблення проєкту будівництва дороги, поселення було повторно обстежене науковцями, які запропонували дорожникам виконати превентивні археологічні розкопки. На жаль, у 2013 році , без попереднього дослідження, частину пам'ятки зруйнувала будівельна техніка.

У березні 2019 року Науково-дослідний центр «Рятівна археологічна служба» Інституту археології НАН України провела археологічні розвідки та виготовила науково-технічну документацію і кошторис на виконання пам'яткоохоронних робіт. З урахуванням сучасного стану пам'ятки (після несанкціонованих будівельних робіт) під проведення рятівних досліджень потрапила частина поселення площею 4000 квадратних метрів.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую