ye-logo.v1.2

Стратегія розбудови Хмельницької АЕС: громади спостережної зони потребують гарантій безпеки

Суспільство 3078
У квітні на Хмельницькій АЕС планують розпочати роботи з будівництва енергоблоків №5 та №6
У квітні на Хмельницькій АЕС планують розпочати роботи з будівництва енергоблоків №5 та №6. Фото: Міненергетики

За словами Василя Сидора, очільника Славути, впродовж останніх чотирьох років громади не отримували грошових компенсацій, розрахованих на розбудову системи та придбання засобів захисту у разі загрози аварії.

Українська енергетична система втратила велику частку потужностей через війну. За два роки повномасштабного російського вторгнення зазнали пошкоджень та руйнування понад 60% інфраструктури. Тим не менш, енергетики намагаються втримувати ситуацію під контролем, оперативно відновлюючи роботу пошкоджених енергетичних об'єктів, а міжнародні партнери допомагають із необхідним обладнанням. Минулого року Україна затвердила й Енергетичну стратегію, за якою до 2050 року напрацьовуватиме шляхи до енергетичної незалежності.

Наростити енергетичну потужність планують і, зокрема, завдяки будівництву нових енергоблоків на Хмельницькій АЕС. В «Енергоатомі» не раз заявляли, що вважають цей проєкт стратегічним, а Хмельницька АЕС має усі шанси стати найбільшою за потужністю на європейському континенті. За словами директора «Енергоатому» Петра Котіна, найімовірніше, що вже в червні розпочнеться монтаж реактора для енергоблока №3, трохи пізніше – четвертого. Водночас під енергоблоки №5 і №6, за планами "Енергоатому", бетон розпочинають заливати вже в квітні. На відміну від попередніх, ці установки будуть зведені за американською технологією Westinghouse АР1000.

Утім, рішення такого масштабу, згідно з законом, мають ухвалювати з врахуванням думки громад спостережної зони – 30-кілометрової території, на якій можливий радіаційний вплив ядерної установки, наголошує у коментарі сайту «Є» міський голова Славути Василь Сидор.

Наприкінці березня він разом з представниками ще 9 громад направили відкритий лист до очільників уряду Дениса Шмигаля та парламенту Руслана Стефанчука, в якому наполягають на необхідності діалогу. А вже з 1 квітня розпочалася процедура впливу оцінки на довкілля, в процесі якої заслухають зауваження і пропозиції мешканців громад, які входять до спостережної зони. 

Громади спостережних зон хочуть почути відповіді на питання щодо ядерної та екологічної безпеки

Як розповів міський голова Славути, рішення щодо будівництва третього і четвертого енергоблоків затверджували і на місцевому рівні. Однак вже питання про будівництво енергоблоків №5 і №6 уряд з громадами спостережної зони не узгоджував. Тож право на те, щоб їхню думку враховували, тепер треба відстоювати. 

«Ми розуміємо, що потрібно розбудовувати енергетичну незалежність і що це важливий інфраструктурний проєкт. Але так само сьогодні влада повинна розуміти, що тут проживають люди. І ці люди мають право знати, як трансформують об'єкт і які є ризики. Передусім, варто зазначити, що ця площадка була розрахована на 4 енергоблоки. Виникає питання: як будуть охолоджуватись два нових реактори? Чи вистачить водойми? За якою технологією взагалі працюватимуть ці реактори? Обговорити питання інфраструктури, що стосується, до прикладу, протирадіаційних укриттів тощо. Тому потрібно створити громадські слухання, на яких буде узгоджено питання радіаційної безпеки, будівництва відповідної інфраструктури та екології. Нам треба, щоб люди розуміли, що нас далі чекає. Чи будемо ми мати можливість розвивати промислову зону, чи все ж потрібно запаковувати речі і виїжджати?», - каже Василь Сидор.

«Ми розраховували на те, що буде дотримано законодавства, але…»: про минулий досвід

Згідно з Законом України про «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку», держава у співпраці з органами місцевого самоврядування повинна подбати про забезпечення громад спостережних зон спеціальною соціальною інфраструктурою (включно з протирадіаційними укриттями) та засобами індивідуального захисту. На покриття цих потреб, зокрема, мають виділятися кошти зі спеціального фонду Державного бюджету України. За словами Василя Сидора, держава останні 4 роки не виконує своїх фінансових зобов'язань. 

«Виходить, що Хмельницька АЕС виплачує збір в 1% і за потреби допомагає ресурсами. А з держбюджету громада останні чотири роки не отримала ні копійки на зону ризику. При цьому ми маємо вимоги законодавства забезпечити мешканців спостережної зони системою, засобами захисту. І державна компенсація передбачена якраз на це. На калій йодид, на марлеві пов'язки, сховища, протирадіаційні укриття та інші об'єкти, які потрібно було нам будувати. Тим паче ми розробили проєкти... Коштів не виділяють. Навіть на калій йодид не виділили, ми вимушені були шукати інші шляхи», - каже очільник громади спостережної зони.

Щодо протирадіаційних укриттів, то громада наразі має таких 15. Частково вони ремонтувалися за кошти, які виділялися на зону ризику. Частково гроші виділяли й з міського бюджету. «…Але нам наразі потрібно будувати 100% сховищ. Зрозуміло, що це надвеликі кошти і їх громада не має. Ми розраховували на те, що законодавства буде дотримано і ми змогли б поступово реалізувати зазначену ціль», - каже міський голова Славути.

Наразі громади спостережних зон продовжують чекати, коли усіх законодавчих норм врешті-решт буде дотримано.

Що далі

Очільники міст Нетішин, Ізяслав, Славута, Шепетівка, Острог, а також селища Білогір'я, сіл Улашанівка, Плужне, Ганнопіль і Крупець направили відкритий лист з приводу будівництва до голови Верховної Ради Руслана Стефанчука та прем'єр-міністра Дениса Шмигаля 21 березня. Як розповіли сайту «Є» у Міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів, 29 березня оприлюднили повідомлення про плановану діяльність, яка підлягає оцінці впливу на довкілля. А з 1 квітня безпосередньо розпочали й саму процедуру оцінки впливу цього будівництва.

Впродовж 12 робочих днів громадськість зможе подавати свої зауваження та пропозиції щодо проєкту. Паралельно проводитимуть консультації з державами, довкілля яких також потенційно може зазнати негативного транскордонного впливу. Йдеться про Польщу, Словаччину, Румунію, Угорщину, Молдову і Австрію.

«Ми починаємо консультації. Скільки триватиме процедура, не можна сказати. Це залежить від багатьох чинників. Всередині країни громадське обговорення триватиме з 1 квітня впродовж 12 робочих днів. А скільки триватиме транскордонна процедура, залежить від того, скільки країн захоче взяти участь та як будуть проходити ці консультації. Ну і залежить ще від того, як швидко «Енергоатом» підготує усі документи. Тобто зріз оцінки впливу на довкілля, коли вони це все завантажать, як будуть враховані усі зауваження, які будуть приходити від нашої громадськості і закордонної», - зазначили у Міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів.

Тож, як висновок, усі питання продовжують залишатись відкритими. Впродовж якого періоду - невідомо...

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую