ye-logo.v1.2

Найстратегічніший продукт нашої країни вирішала перевірити наша газета.

Суспільство 6469
Фото: автора

Для цього ми придбали декілька буханців духмяного батона від різних виробників, що продаються в обласному центрі, та перевіряли їх під час нашої споживчої дегустації на запах, смак та стійкість до часу.

Наш експеримент

Виявилося, що особливим розмаїттям хлібобулочних виробів хмельницькі прилавки магазинів не вирізняються. А оcь розмаїттям рецептури виробів - так. Тому для нашого експерименту вирішили обрати хлібний продукт, який входить фактично до усіх лінійок виробників – батон. Купили шість батонів від різних виробників, а саме хмельницького “СТІОМІ-Холдінг”, красилівського “Маминого хліба”, мережі супермаркетів “Вопак”, тернопільського “Надзбруччя хліб”, волочиського “Агробізнес” та та львівського ПАТ “Концерн Хлібпром”, що випускає свою продукцію під маркою “Хлібна хата”. Три останні були запаковані у поліетиленову упаковку.
Перед тим, як почати дегустувати вироби, ми звернули увагу на декілька параметрів. Спочатку подивилися, наскільки той чи інший вид батона при нарізанні кришиться. Та найголовніше: як довго залишається м’яким. Останнє, звісно, випробовували протягом декількох днів. Для цього зберегли по шматочку батона від кожного виробника.
Отож не витримали натиску ножа батони від «СТІОМІ-Холдінг» (2, 80 гривні) та «Маминого хліба» (3,50 гривні). Вони почали кришитися. А скоринка м’якуша батону «СТІОМІ» від деяких шматків батону просто відривалася. Крихт від нарізання обох батонів було хоч відбавляй. Трохи менше кришився батон, який ми придбали у супермаркеті «Вопак» (3, 76 гривні). Щоправда, маючи форму батона та характерні смужки на скоринці, він мав назву “Хлібець “Молочний”. Тепер про м’якість. Безперечним лідером у цій гонитві став хліб від «Вопаку». З нереально м’якою скоринкою він, навіть, при натисканні на нього, одразу повертав свою форму. Те саме відбувалося і з “Київським” батоном від «Маминого хліба». Проте, це мало кого залишило у захваті, а навпаки наштовхнуло на роздуми: чи не забагато хімії у хлібі? Найхрусткішу скоринку, а це і сподобалося нашим пробантам, мав батон від «СТІОМІ-Холдінг». Саме останній сподобався за кольором м’якуша та запахом найбільшій кількості наших дегустаторів. Батон “Поліпшений” (3, 98 гривні) від “Концерн Хлібпром” пробантам здався доволі темним на зрізі. Хоча не пахнув дріжджами. Ту саму оцінку заслужив й нарізний “Подільський” батон з Тернополя. Схвальні відгуки щодо смаку та запаху, (а точніше, відсутності запаху дріжджів), отримав й батон від «Агробізнесу» (3,66 гривні). Нашим пробантам не сподобався лише колір хліба. Його вони визнали доволі темним. Консистенція. Тут голоси наших дегустаторів розійшлися. Підозрілим для половини став м’якуш батону від «Маминого хлібу» та «Вопаку»: занадто пористий та пухкий. А ось батони від львівського та тернопільського виробника частина дегустаторів назвали глевкими. Більшості сподобався солодкуватий присмак батону від «Маминого хліба» та хмельницького «Стіомі-Холдінг». Це і стало вирішальним під час вибору наших пробантів. Саме ці два батони і вирвалися у лідери нашого експерименту. Список закрили батон від «Агробізнесу» та хліб від «Вопака”.

Який свіжіший

Незважаючи на те, що термін придатності батона не перевищує декількох днів, ми переконалися, що деякі хлібини цей встановлений термін «перевиконали”. Зокрема, свою неймовірну м'якість зберегли батони від “Вопаку” та “Маміного хлібу” протягом п'яти днів після дегустації. Найчерствішими за майже тижневий термін стали батони від “СТІОМІ-Холдінг” та “Хлібної хати”. А ось помітної цвілі на жодному хлібному виробі за ці дні так і не з'явилося.

Як вибирати хліб?

По-перше, хліб повинен бути рівним, без тріщин і надривів. Він повинен добре різатися і залишати на столі якомога менше крихт. Якщо картина протилежна - в тісто додали занадто мало води. По-друге, у хорошого хліба повинен бути правильний колір. Для житніх сортів - темно-коричневий, хліб пшеничний і булочні вироби повинні мати золотаву скоринку. Помітили білясту кірку? Причина очевидна: або виробник порушив термін приготування тіста, або є якась похибка в самій технології його виробництва. Крім цього, зверніть увагу, чи немає на хлібі чорного нагару. Він, як відомо, містить канцерогени, які можуть стати причиною онкологічних захворювань.
Якщо кірка відшаровується - це явна ознака того, що хліб місили з тіста, яке не добродило та ще й піч при випічці була дуже гарячою. Поза сумнівом, купуючи хліб, варто звертати увагу на етикетку . На ній обов'язково має бути зазначений виробник і термін реалізації продукту. У більшості хлібобулочних виробів - це 24 години, в упаковці - 48 годин. Правильний хліб витримує до 5 днів.

Як його їсти?

Дотримуйтеся простого правила: білий хліб не їсти з жирними продуктами. Сало, жирну рибу, наваристий бульйон краще їсти з чорним хлібом. А будь-які овочі можна їсти як з чорним, так і з білим хлібом. Ніколи не їжте хліб, якщо помітили, що на ньому цвіль. Цвіль - це гриби, і їхнє коріння здатне прорости крізь хліб, так, що це непомітно для ока, а цвільові гриби, потрапивши в організм, можуть викликати не тільки харчове отруєння, але й складне захворювання крові і органів дихання. Тому не варто економити на здоров'ї та обрізати місця, де з’явилася цвіль. А тепер про користь. З хлібом людина отримує близько 50 відсотків необхідних вуглеводів. З хлібом на 35 відсотків задовольняється добова потреба організму в білках. І, нарешті, не можна забувати, що хліб - це джерело мінеральних речовин (кальцію, фосфору, заліза тощо). Одностайні медики тільки в одному - житній хліб корисніший за пшеничний. Одним словом, як то кажуть, все добре в міру. З'їдаючи щодня шматочок ласощів, навряд чи можна миттєво видужати, а ось забезпечити собі гарний настрій - легко. Вчені довели, що в хлібі багато триптофану - амінокислоти, яка і стимулює вироблення гормону радості.

Поліетилен перетворює хліб в розсадник бактерій

“Найчастіше споживачі хлібобулочних виробів скаржаться на плісняву, - каже Тетяна Левкун, начальник відділу контролю безпеки продовольчого і непродовольчого ринку обласного управління у справах захисту прав споживачів. - Її виявляють навіть у свіжому хлібі: якщо вірити маркуванню, виготовленому в той же день, коли його купили. Найчастіше це стосується буханців, які продають запакованими в поліетиленову плівку. Ми дійшли висновку, що пліснява з'являється через те, що на виробництві хліб упаковують ще гарячим. А це створює сприятливе середовище для розвитку хвороботворних мікробів, небезпечних для здоров'я. Тобто, якщо гарячий хліб упакувати в пакет, то це додасть неприємного запаху навіть найсвіжішій булці. Звісно, хліб повинен бути максимально захищений від впливу зовнішнього середовища (і від бруду, і від сонячного світла). Однак, краще, якщо упаковка “дихає”, бо конденсат не дуже добре позначається і на якості, і на терміні зберігання виробу”.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую