ye-logo.v1.2

Старіємо, живемо довше і не народжуємо дітей

Суспільство 2828

За останні п'ять років населення області зменшилося на 40 тисяч мешканців, а середня тривалість життя за останні 15 років зросла на три роки для чоловіків та 2,5 – для жінок

Проблема демографії сьогодні гостро стоїть перед усією Європою,. Не обминула вона й Україну. “Незважаючи на те, що народжуваність останнім часом зростає, все одно у нас народжується менше, ніж помирає, - розповідає начальник головного управління статистики у Хмельницькій області Василь Скальський. - Це дуже серйозна проблема. Вона змушує замислитися, як покращити галузь охорони здоров'я, екологічну та економічну ситуації. Усі статистичні цифри ми передаємо органам влади. І в області розробляється програма щодо покращення життя населення. Розробка такої програми – дуже непроста справа, адже на демографію впливає більше п'ятдесяти факторів. І вирішити цю проблему - справа державного рівня”.

Найбільше нас було у 1961 році

І жили ми, переважно, у селах. Тоді 88 відсотків мешканців Хмельниччини були селянами. “А усього у 1961 році область мала мільйон 632,7 тисячі осіб, - розповідає заступник начальника обласного управління статистики Андрій Грабовський. - Відтоді кількість населення почала зменшуватися: спершу – за рахунок міграційних процесів, а згодом – і за рахунок перевищення числа померлих над народженими. Виїжджали, здебільшого, з сіл у міста, щороку сільське населення меншало на 10-20 тисяч осіб”. І сьогодні населення області складає мільйон 324,7 тисячі чоловік, 55 відсотків його живе у містах.

А все населення України складає 45 мільйонів 598,2 тисячі чоловік. Це -29 місце у світі. На земній кулі, за даними ООН, живе сім мільярдів мешканців. Найбільшими за чисельністю країнами є Китай (1,35 мільярда осіб) та Індія (1,24 мільярда осіб). Мільярдної позначки людство досягло у 1804 році. Ще за 125 років населення планети зросло вдвічі, у 1960 році нас було три мільярди, а за останні 50 років стало більше ще на чотири мільярди. В Україні число населення зростало до 1993 року, і найбільша кількість українців складала 52,24 мільйона.

Цікаво, що вчені намалювалт карту вимирання людства, згідно з якою Україна вимре у період з 3000 до 3299, а Росія – у 2888 році. Вчені пояснюють, що прогноз вимирання країн будується на основі так званого чистого коефіцієнта відновлення населення. Приблизно у 120 країнах цей коефіцієнт більший від одиниці, і вимирання цим країнам не загрожує. Більша частина з них – ті, які розвиваються з високим рівнем народжуваності, але є й досить розвинуті – Ірландія, Ізраїль, Нова Зеландія. А от до списку вимираючих країн увійшли більшість країн Європи, у тому числі й Україна.

Природне скорочення

З цим явищем Хмельниччина вперше зіткнулася у 1990 році, коли в області народилося 19 610 немовлят, а померло 20 553 особи (природне скорочення склало 943 чоловіка). Найкризовішим у демографічному плані для Хмельниччини виявився початок нового тисячоліття. Найбільше скорочення кількості жителів було зафіксоване у 2002 році – 15,9 тисячі осіб. “З початку цього року населення області скоротилося на 2,2 тисячі осіб, і відбулося воно виключно за рахунок природного скорочення, - розповідає начальник відділу статистики населення обласного управління статистики Тетяна Зенькович. - Частково воно компенсувалося додатнім сальдо міграції в обсязі 1,8 тисячі чоловік. Природне скорочення складало чотири тисячі осіб. Причиною цього є суттєве перевищення померлих над народженими. Так, протягом восьми місяців цього року в області народилося 9,5 тисячі немовлят, а померло 13,5 тисячі чоловік. Хоча, варто відзначити, що розрив між кількістю народжених і померлих поступово зменшується”. Серед основних причин смертності – хвороби системи кровообігу, онкопатології та зовнішні причини. “П'ять відсотків людей помирає саме від зовнішніх причин, - зазначає Тетяна Зенькович. - І це – тривожний сигнал. Цього року з цих причин з життя пішло 715 подолян, найчастіше – працездатного віку. Якщо подивитися на структуру смертей від зовнішніх причин, то 22,4 відсотка складають самогубства, 12 відсотків – жертви ДТП, 10 відсотків – утоплені”.

Чверть мешканців області – пенсіонери

Найбільший відсоток старшого покоління - у Чемеровецькому та Ярмолинецькому районах, повідомляють в обласному управлінні статистики. Разом з тим, саме у цих районах найвища смертність людей працездатного віку. “Актуальним нині залишається питання змін у структурі населення, - продовжує Андрій Грабовський. - На початок цього року в обалсті частка осіб, старших за працездатний вік, скалала 25,7 відсотка, Разом з тим, зменшується питома вага дітей до 15 років: у 1989 році вони складали 24,9 відсотка, а на початку цього року – 16,1. Зростає і середня тривалість життя: якщо у 1996 році жінки на Хмельниччині, у середньому, жили 74,1 року, а чоловіки – 63,3, то минулого року середня тривалість життя у жінок була 76,5, а у чоловіків - 66,1 року. (Для порівняння: у Польщі чоловіки живуть, в середньому, 71,5 року, жінки – 80,1, у Словаччині – 71,4 та79,1). Усе це сприяє тому, що зростає кількість старого населення, особливо сільського. За цим показником наша область посідає третє місце в Україні. Випереджають нас лише Чернігівщина та Сумщина.

Шлюбів у цьому році побільшало

Тетяна Зенькович відзначає, що така тенденція вже традиційно спостерігається у рік, який передує високосному. У цьому році в області на весільний рушничок вже стали 5,8 тисячі пар, і це більше на два відсотки, ніж було за такий же період минулого року. Дівчата, в середньому, виходять заміж в 25,8 року, хлопці одружуються у 28 років. Середній вік матері в області - 26,1 року (у містах – 26,6, у селах – 22,3), 66 відсотків дітей народжують 20-29-річні жінки. Народжуваність у цьому році складає 10,8 народжених на тисячу жителів: у містах – 11, у селах – 10,4. Найвищий рівень народжуваності – у Шепетівці (13,6), а найнижчий (97,7) – у Чемеровецькому районі.
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую