ye-logo.v1.2

Дідух до хати – біда з хати

Суспільство 12505
Фото: Євгенія Дорофєєва

Вже чотирнадцять років мешканець Копистина Хмельницького району Василь Тютик плете з колосся давній український оберіг

Вважається, що дідух - символ родоначальника роду, це місце перебування духів дідів-прадідів і покровителів будинку, символ святого відродження усього живого. Також дідух є пожертвою кращого снопа силам природи. Сьогодні залишилося мало людей, які виготовляють дідухи. Але давня українська традиція таки повертається. І ми намагаємося створити оберіг своїми руками, прикрашаємо ними оселю на Різдво. Кожен робить його по-своєму: хтось просто зв'язує колоски, а хтось фантазує. До таких фантазерів належить і Василь Тютик.

“Свій перший дідух я продав у Францію”

“Років двадцять тому на Різдво я був у гостях у столиці, - згадує Василь Тютик. - На Свят-Вечір, перед тим, як накрити стіл, він поставив на нього дідуха. Так велить робити давній український звичай. З дідуха ж беруть кілька зернин для куті. Мені це припало до душі, бо українськими традиціями цікавлюся і намагаюся їх дотримуватися, і я вирішив спробувати самостійно зробити дідуха”. Але так сталося, що новій справі віддався через кілька років. Для дідуха потрібні були колоски, а де їх взяти? Не йти ж у колгоспні поля. Через кілька років засіяв пшеницю на власній землі. І зробив першого дідуха. “Він був зовсім простенький, - каже пан Василь. - Я якраз вивіз на базар плоди зі свого садка і виставив його – ніби для прикраси. Але виявилося, що саме він надав мені сміливості та впевненості у власних силах і навіть перший заробіток. Там, на базарі, до мене підійшли іноземці, їм чимось сподобалося мій витвір, пропонували аж сто доларів. Але я їм продав дідуха за невелику ціну – просто, щоб не задарма. І мій дідух поїхав у Францію”.

“Я маю півгектара землі, - Василь Трохимович. - Щороку сотку-дві виділяю під пшеницю. Для дідуха потрібне не зовсім дозріле зерно, щоб не висипалося з колосків. Його заготовляю ще влітку. А навесні, коли знову засіваю, беру з дідуха три колоски і додаю це зерно до посівного матеріалу – щоб добре вродило. Кожне стебло, призначене для виготовлення дідуха, зрізаю вручну. Чищу, просушую на сонці, сортую колоски. Щороку обов'язково роблю новий дідух – з кожного врожаю, таким чином відбувається процес відродження. До роботи беруся тільки в гарному настрої, у хорошому здоров'ї. Будь-яку роботу потрібно починати з молитви, так само і перед плетінням дідуха обов'язково читаю молитву. Кожен дідух у мене особливий. В основі – трисуття (на вигляд схоже на тризуб). Навколо – обідок, символ Сонця, енергії, світла, без якого не було би нічого живого. Трисуття символізує три світи: яв (явний) , нав (навіяний, той, якого ми не знаємо) і прав (правильних законів). Або по-іншому: минуле, сучасне і майбутнє – теж три світи, які взаємопов'язані. А це означає, що потрібно віддавати шану своїм предкам, поважати сучасників та любити дітей – майбутнє”.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую