ye-logo.v1.2

Тіньова зарплата прирікає на злидні в старості

Суспільство 2612

Негативні наслідки прихованого працевлаштування громадяни, як правило, відчувають на собі, звертаючись за оформленням пенсії. Це та категорія найманих працівників, які не переймались, у який спосіб вони отримують заробітну плату.

А ще неофіційно наймані працівники пожинають наслідки «конвертизованої» зарплати у випадках серйозного захворювання, або ж вагітності та пологів. Немає жодних законодавчих підстав змусити, наприклад, підприємця виплачувати лікарняні, допомогу по вагітності та пологах, інші соціальні виплати. А якщо виробнича травма чи ще гірше -нещасний випадок на виробництві, претензій висувати офіційно нікому. Тож громадяни, отримавши позитивну відповідь працедавця щодо працевлаштування, не повинні радіти лише цьому, а їм необхідно, насамперед, потурбуватися про дотримання вимог трудового законодавства.
Працівник, отримуючи неофіційну заробітну плату, повністю беззахисний перед роботодавцем, адже домовленість про її розмір жодним чином не зафіксовано. Звернувшись за захистом своїх прав, наприклад, до суду, працівник не матиме людних доказів підтвердження реального розміру свого заробітку.
Па жаль, і в нашій області на сьогодні маємо невтішні дані, адже лише 310 тисяч працюючих, а це 54 відсотки загальної кількості працездатного населення в області перебувають на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України як застраховані особи. В тому числі 15 відсотків з них отримують заробітну плату в розмірі нижче гарантованого законодавством мінімуму, а в БІлогірському, Віньковецькому, Городоцькому, Ізяславському, Старосинявському та Теофіпольському районах нижче мінімуму отримують заробітну плату більше 20 відсотків застрахованих осіб.
Нелегалам не варто сподіватись на забезпечену старість. Якщо за найманого працівника сплачено страхові внески до Пенсійного фонду у розмірі, меншому, ніж мінімальний страховий внесок (тобто менше, ніж Із мінімальної заробітної плати), страховий стаж буде рахуватися пропорційно. А про заробіток, який враховуватиметься для призначення пенсії, і мови немає. Він буде мізерним, а, отже, буде мізерним і коефіцієнт заробітку та розмір пенсії.
Своєчасність виплати пенсій залежить від наповнення пенсійного бюджету. При цьому страхові внески складають третину від нарахованої заробітної плати. То про які надходження коштів можна говорити при зарплаті, менше мінімальної?!
Втрати Пенсійного фонду від невиконання роботодавцями вимог законодавства в частині гарантованої виплати мінімальної заробітної плати щомісячно в області складають біля 7 млн.грн.
Для матеріального забезпечення власної старості кожен з нас повинен вимагати від своїх роботодавців законного права на соціальний захист. І головне - це необхідно робити вчасно.

Ангеліна Дячук,
начальник головного управління
Пенсійного фонду України
в Хмельницькій області.

 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую