ye-logo.v1.2

Як не стати жертвами Нового року?

Здоров'я 2783
Фото: Дмитро Скрипник

Розповідає завідувачка гастроентерологічного відділення хмельницької міської лікарні Людмила Белінська.

 Напередодні новорічних та різдвяних свят не зайвим буде згадати, що деякі наші традиції пов'язані з великим навантаженням на організм людини. А українська культура споживання спиртних напоїв - це взагалі пряма загроза здоров'ю. Про те, які ризики несе в собі святкове застілля і як пережити його без шкоди для здоров'я, розповідає лікар-гастроентеролог, завідувачка гастроентерологічного відділення хмельницької міської лікарні Людмила Белінська.

- Для святкового новорічного столу хочеться приготувати якнайбільше смачних страв: м’яса, закусок, салатів і тортиків. Людмило Петрівно, всі ці смаколики можуть завдати шкоди нашому шлунку, чи все ж таки “один раз можна”?
- На новорічні свята господині, зазвичай, намагаються приготувати нові та оригінальні страви, тому втриматися від спокуси дуже важко. Я вважаю, що можна їсти все, але в міру. Тобто, якщо хочеться скуштувати всю смакоту на святковому столі, на власну тарілку краще покласти маленькі порції всіх страв. Перевантаження шлунка загрожує загостреннями хронічних шлунково-кишкових захворювань: панкреатитами, холециститами, гастритами тощо. А інколи навіть приводить до лікарні. Саме після новорічних та різдвяних свят у гастроентерологічному відділенні спостерігається спалах цих захворювань. Жирна їжа у великій кількості, та ще й вночі, негативно впливає на роботу печінки, шлунка, кишківника, серця і нирок. Але в свято мало хто замислюється над цим. До речі, їжа, залишена на другий день, не просто втрачає свою цінність, але й стає небезпечною. Це ж стосується і напоїв. Тому ціна за цей “один раз можна” може стати надто дорогою.

- Які продукти або поєднання страв провокують неприємні симптоми застільного післясмаку?
- Не рекомендовано їсти соуси, кетчуп, майонез. Тим, у кого є такі хвороби, як гастрит, гострий панкреатит, холецистит споживання гострих та жирних страв варто виключити взагалі. Слід уникати приправ та спецій, утриматися від наваристих бульйонів та холодців. Ну й, звісно, не потрібно поєднувати солоні огірки та оселедець із молочними продуктами, адже такий тандем не всі люди можуть перетравити.

- Якось потрібно готуватися до святкування? Можливо варто випити пігулку, склянку води чи щось особливе з'їсти?
- Вирушаючи на святкову вечірку чи в гості, варто з’їсти легку закуску. Не потрібно йти на свято голодним, інакше захочеться спожити якнайбільше, що загрожує переїданням. Можна випити декілька пігулок активованого вугілля.

- Чи існують якісь правила приготування святкової їжі, щоб зменшити навантаження на організм? До прикладу, чим краще заправляти салати?
- Їжа може бути смачною і одночасно корисною. Готувати салати краще зі свіжих овочів і фруктів, заправляти нежирною сметаною, оливковою або соняшниковою оліями. М’ясо рекомендується готувати у вареному вигляді, але можна й запекти його у фользі чи стушкувати. Ковбасу замініть на курку.

- Кажуть, що вино вигадали розумні люди для розумних людей. Яка доза алкоголю є безпечною та яким спиртним напоям краще надати перевагу?
- Вживати алкоголь треба помірно, не захоплюватися. Як на мене, то краще випити 200 г горілки. Тим, хто має проблеми зі шлунком, краще замінити спиртне на натуральні домашні соки. А ось від газованих напоїв краще відмовитися взагалі. Замініть їх на компоти із сухофруктів. Варто запам’ятати головне правило святкового застілля – не можна вживати алкоголь на голодний шлунок. Спиртні напої не варто змішувати. Ефект від невеликих доз вина, шампанського та горілки буде сильнішим, аніж від великої дози напою одного виду.

- А як щодо солодощів?
- Борошняні кондитерські вироби краще замінити на фруктові десерти, цукати чи сухофрукти. Адже на столі і так багато шкідливих страв, тому тортики із жирним солодким кремом - це додаткове навантаження на організм. Якщо вже дуже хочеться, можете дозволити собі одну цукерку.

- Багато людей не зможуть утриматися від великої кількості смачних, але шкідливих страв. До чого ж призводить переїдання, і що робити, якщо ви переїли?
- Переїдання може призвести до здуття кишківника, “бурчання” у животі, воно впливає на підшлункову залозу. Тому їсти треба повільно, ретельно пережовуючи. Корисно робити 15-хвилинні паузи після кожної спожитої страви. Не намагайтеся “запити” важкість у шлунку. Тут уже не допоможуть ні вино, ні вода. Прийміть якісь пігулки, що сприяють перетравлюванню (мезім, фестал, панкреатин, ензибене тощо). Можна вийти на вулицю і повільно прогулятися.

- У новорічні свята стільки тостів належить вимовити й стільки келихів випити... Чи існує якийсь порятунок від похмілля?
- Чи не єдиний спосіб позбутися похмілля — це споживання великої кількості води. Слід допомогти організму прискорити розпад токсинів і швидше вивести їх. Тут у пригоді стануть мінеральна вода (“Боржомі”, “Поляна квасова”, “Миргородська”), ромашка, зелений чай, молоко з медом, кисляк тощо. Якщо сильно болить голова, то можна заварити чай із розторопші плямистої, кульбаби, розмарину, м'яти перцевої. Спробуйте приготувати такий трав’яний відвар: візьміть 4 ст. л. шипшини, 1 ст. л. звіробою, 2 ст. л. пустирника і 3 ст. л. меду. Все залити окропом і настояти. Пити як чай.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую