ye-logo.v1.2

У новий рік з позитивними думками та чіткими планами. Поради психолога

Здоров'я 2498
Фото: Дмитро Скрипник

Новий рік, як правило, сприймається свідомістю як новий етап життя. Часто людина налаштовується, що у Новому році нарешті почне робити зарядку, вивчить іноземну мову чи нарешті дов’яже светр онуку.

 Але минає деякий час, і завзяття, з яким ми беремося за оновлення власного життя, згасає. Поради, як почати нове життя у новому році, дає практичний психолог Хмельницького міського центру соціальних служб сім’ї, дітей та молоді Антоніна Віговська.

- Саме чекання на зміни нічого не принесе. Що ж слід робити, щоб змінити життя на краще?
- По-перше, аналізувати те, що уже відбулося, усі помилки та невдачі, підбивати підсумки пройденого етапу. Також треба бути вдячним за те, що відбулося.
По-друге, потрібно планувати цілі, яких ви хочете досягти у новому році. Можна розподілити їх за сферами життя, наприклад, здоров’я, фінанси, стосунки. Коли складаєте план на майбутній рік, цілі, яких хочете добитися, пишіть так, ніби вони вже відбулися. Інакше вони можуть назавжди залишитися у майбутньому.
Записуйте усе, що маєте зробити. По-перше, ви нічого не забудете, по-друге, є відповідність між дрібними м’язами, моторикою пальців і розумовими процесами. Чому тим, хто виступає перед аудиторією, радять доповідь написати від руки, а не набирати на комп’ютері? Тому що усе краще запам’ятовується і відтворюється у потрібний момент.
- Щоб досягти успіху, слід налаштовуватися на позитив...
- Безперечно. Не можна використовувати частку “не” і негативні твердження, зациклюватися на тому, чого не хочеш. Наприклад, замість того, щоб думати “Я не хочу бути товстим”, треба думати “Я — стрункий”, замість “Я не хочу хворіти” - “Я покращую своє здоров’я”.
Золоте правило: не треба хапатися за все і одразу. Варто ставити не більше чотирьох серйозних цілей на рік, не більше однієї-двох розумних навичок на місяць. Якщо хочеш позбутися шкідливих звичок, не треба братися за всі звички одразу, ще й розповідати усім рідним і знайомим, що плануєш це робити. Потрібно реально оцінювати свої можливості, братися за одну рису, але наполегливо, тоді буде результат.
Слід враховувати, що людині, особливо, якщо вона не звикла так працювати, важко самостійно досягати успіху. Бажано шукати наставника — інакше його можна назвати людиною, якій ти звітуєш. Людину, яка буде тебе супроводжувати на шляху вироблення нових звичок, дещо контролювати. З одного боку, тебе ніхто до цього не змушує, з іншого — ти маєш змогу об’єктивно оцінити свій рух: чи йдеш у правильному напрямку, чи десь забуксував.
- Хто може стати наставником?
- По-перше, це може бути авторитетна людина в родині, наприклад, дідусь. Але це має бути хтось, кого ти інтуїтивно поважаєш і кому довіряєш, вона може слугувати за взірець, бо сама добилася чогось у житті, і може навчити тебе. По-друге, наставником може бути психолог чи психотерапевт.
- Дуже часто на заваді успішним змінам стає оточення. Як позбутися негативного впливу людей, з якими доводиться постійно спілкуватися?
- Якраз перед новим роком можна зробити інвентаризацію оточення: на папері перерахувати усіх людей, з якими ви постійно контактуєте (наприклад, у сім’ї, на роботі, на пошті, у магазині і т. д.). Поставте плюси навпроти тих, хто допомагає вам рухатися уперед, мінуси — навпроти тих, хто гальмує ваш розвиток і відкидає назад. До прикладу, ви весь час ходите в один і той самий магазин і весь час конфліктуєте з продавцем. Почніть ходити в інший, викресліть цю людину зі свого списку.
- Досить часто люди активно починають нове життя, але швидко згасають. Як же не збитися з націленої дороги, підтримувати в душі вогонь змін?
- Робити усе треба усвідомлено, розуміти, що це потрібно саме тобі, а не дружині, мамі, вчительці чи ще комусь. Людина може падати, але головне після цього підійматися і йти далі. Треба прописувати цілі на піску, а не на граніті. Плани мають бути мобільними, вони можуть змінюватися, не варто бути категоричним. Як кажуть китайці, треба бути гнучким, як вода.
Дуже важливий момент — вірити у те, що намічені цілі здійсняться.
Також треба стежити за своїми думками, направляти їх у позитивне русло. Адже думки формують слова, слова — дії, дії — звички, а звички вже формують риси характеру та спосіб життя.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую