ye-logo.v1.2

Ігор Дробнер: "Кожне згоряння шкіри на сонці підвищує ризик захворюваності на рак на 10%"

Здоров'я 6674
Дмитра Скрипника
«Коли припікаютьмеланому тим же чистотілом, це сприяє появі метастазів у інших органах», - запевняє Ігор Дробнер.. Фото: Дмитра Скрипника

До літа залишилося менше місяця і багато хто уже зараз планує свою відпустку.

 Хтось обере спекотний Крим, хтось – уже неекзотичний Єгипет, а хтось віддасть перевагу відпочинку на дачі. Проте кожен потрапить до групи ризику захворюваності на рак шкіри через надзвичайну активність сонця. Що ж таке рак шкіри і чому він може бути смертельним? З цими запитаннями ми звернулися до завідувача хірургічним відділенням №1 Хмельницького обласного онкологічного диспансеру Ігора Дробнера.
- Ігоре Гаррієвичу, невже рак шкіри такий небезпечний для життя людини?
- Сама по собі злоякісна пухлина не небезпечна, вона може кровоточити або чесатися, проте наслідки будуть фатальними, якщо не лікуватися. Рак шкіри може бути смертельним захворюванням, адже у нього є такі властивості , як і у будь-якої злоякісної пухлини: метастазування. Він може “проростати” в інші органи. Саме безупинний ріст і поширення несуть загрозу здоров’ю і життю людини.
- Що ж таке рак шкіри?
- Загалом всі пухлини шкіри можна поділити на доброякісні і злоякісні. Доброякісних досить багато на тілі людини і вони, як правило, не загрожують здоров’ю. Єдиним нюансом є те, що такі пухлини можуть перероджуватися у злоякісні. Рак шкіри поділяється на меланомний і немеланомний. Меланома – найнебезпечніший вид раку. Немеланомний рак шкіри ще поділяється на базальноклітинний та плоскоклітинний.
- Чи можливо самому розпізнати злоякісні та доброякісні пухлини?
- По-перше, будь-яка людина повинна знати, що ніхто не застрахований від розвитку злоякісної пухлини шкіри і за будь-якими утвореннями потрібно стежити: починаючи від пігментних плям і закінчуючи тим, що людина знайде у себе невеличку виразку. Навіть зміна кольору та розміру у родимки, зуд – це все симптоми того, що можуть виникнути якісь проблеми і потрібно обов’язково звертатися до спеціаліста. Краще прийти до фахівця і почути, що все добре, ніж потім боротися із запущеною формою. Не варто займатися самолікуванням, досить часто люди самі собі шкодять. До прикладу, коли припікають меланому тим же чистотілом, це сприяє появі метастазів в інших органах.
- Родимки – це перша ознака можливого розвитку раку?
Сьогодні дуже популярним дослідженням є карта родимок. Є заклади, які роблять фотографію оголеного тіла людини, фіксують усі родимки, комп’ютерна програма запам’ятовує кількість родимок, розташування, розміри. Людина приходить раз на рік і програма показує, чи з’явилися нові родимки, чи збільшилися вони в розмірі, кольорі. Родимка сама по собі не загрожує життю і здоров’ю, але існує ризик, що вона може переродитися у злоякісне новоутворення.
- Чи є якісь групи ризику?
- Груп ризику достатньо багато. До них можуть належати люди, які працюють із хімічними речовинами та на відкритому повітрі під сонцем. Найулюбленіші місця раку шкіри - це обличчя, кисті рук і стопи. Загалом, чим світліша шкіра, волосся і очі, тим більший ризик розвитку якихось проблем зі шкірою. Це не свідчить про те, що у темношкірих не буває раку шкіри, але відсоток захворюваності у них набагато менший.
- Чи влітку зростає кількість хворих на рак шкіри? Чи сезонності не існує?
- Взагалі кількість пацієнтів, хворих на рак шкіри, з кожним роком зростає. Це зумовлено мабуть тим, що ми самі собі шкодимо. Це і миючі речовини, які містять велику кількість шкідливих хімічних речовин, сонячна радіація, яка змінює свої властивості. Тобто сезонності, як такої, немає. Пухлина на шкірі не може розвинутися за один день. На це може піти рік, два, три. Тим більше у нас такий менталітет: люди звертаються не одразу, а лише після того, як «запустять» хворобу.
- Зараз набувають популярності безфосфатні порошки. А ось фосфатні можуть спровокувати розвиток злоякісних пухлин?
- Так. Нічого не можу сказати про безфосфатні, але ті миючі засоби, які містять фосфати - шкідливі для шкіри і можуть сприяти розвитку пухлин. Обов'язково потрібно доглядати за шкірою тим, хто часто має справу із хімічними речовинами, включно із миючими засобами. Слід добре помити руки проточною водою, обробити шкіру тонізуючим кремом.
- Літо уже змінило весну. Як правильно засмагати, аби не мати проблем зі шкірою?
- Починати потрібно з п’яти-десяти хвилин на день і поступово доходити до двох, трьох годин. Приїхавши у Крим, Туреччину чи Єгипет, ми отримаємо більшу дозу сонця, ніж у Хмельницькому. Найкращий варіант - перед тим, як їхати кудись, позасмагати у нас, таким чином підготувавши себе до агресивнішого сонця. Тоді шкіра не так сильно піддаватиметься шкідливій дії ультрафіолету. Але у будь-якому разі потрібно користуватися сонцезахисними кремами. Кожний опік підвищує ризик захворюваності на рак шкіри на 10%.
- Чи можливо повністю вилікуватися від раку шкіри?
- Можливо, рак, як і багато інших хвороб, піддається лікуванню. Є багато людей, у яких такий діагноз був, але вони одужали і давно забули про нього. Звісно, пухлини схильні до метастазування і рецидивування. Буває, що захворювання повертається і потрібно лікуватися знову. Досить часто пацієнти одужують на 100%. Чим раніше людина звертається, тим простіше їй і лікарю. Більше шансів на те, що хворий повністю вилікується, а на згадку, можливо, залишиться рубець після операції. Рак – це не вирок.

 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую