ye-logo.v1.2

Зняти стрес допоможе спілкування у колі друзів

Здоров'я 3290
з архіву редакції.
«Варто дбати не лише про психологічний стан, а й про тіло», - каже психолог Галина Орєхова.. Фото: з архіву редакції.

Як би не ставилися хмельничани до подій у країні, залишатися осторонь і не хвилюватися навряд чи виходить у більшості із них.

 До того ж, навесні відбувається загострення депресій. Як зменшити вплив зовнішніх обставин на організм та захиститися від стресу, розповідає практичний психолог, директор психологічного центру “Інсайт” Галина Орєхова.
- Пані Галино, перше за все, чи існують якісь засоби профілактики стресу?
- По-перше, варто врегулювати фізіологічні процеси: стежити за розпорядком дня, висипатися, нормально харчуватися, не перевантажуватися на роботі. Бажано займатися спортом: фітнес, тренажери, басейн. Якщо ви ліниві і не любите фізично навантажуватися, підіть на масаж або на легку прогулянку.
Зміцнюйте імунітет, гуляйте у сонячну погоду. Це корисно для тіла (під впливом ультрафіолету в шкірі продукується вітамін D) і душі (недарма люди, що живуть у сонячних містах, більше посміхаються).
По-друге, слід звернути увагу на психологічний аспект. Потрібно усунути причини стресу, але у випадку подій, що відбуваються у країні, це не можливо. Можна провести аналогію: відбулося вторгнення у ваш дім, захист якого — це первісний інстинкт, і не лише у чоловіків, а й у жінок. Щоб перестати переживати, треба відключити інстинкти, а це не можливо. Тому можна лише зменшити вплив подій.
- Як же зняти роздратування, хвилювання, зменшити стрес?
- Стрес — це стан, при якому нервова система завжди перебуває у бойовій готовності, а тіло — ніби стиснута грудка. Тому важливо підтримувати як емоційний стан, так і фізичний (про це йшлося у першому питанні — прим. авт.).
Важливо вміти розслабитися. Для цього існують різні методи: медитації, йога, дихальні практики, якими можна займатися як професійно, так і на любительському рівні. Є проста дихальна вправа: протягом трьох-п'яти хвилин подихати рівно, щоб пульс прийшов у норму.
Також допомагає розслабитися хобі, рукоділля. Коли людина займається улюбленою справою, у неї виділяється гормон щастя.
До речі, у нас існує чудова побутова терапія, якої немає у Західній Європі, — зібратися у колі друзів чи родичів (важлива умова — щоб вони були вашими однодумцями, інакше нічого хорошого не вийде) і обговорити новини, поділитися враженнями, переживаннями. Людина скидає страх на вербальному рівні, розвантажує психіку. Але головне — підходити до цього без фанатизму, так само як і до новин: не варто читати їх чи дивитися цілими днями.
- Їжа якось впливає на емоційний стан?
- Звісно. Зменшіть вживання важкої їжі, їжте те, що вам приносить задоволення, але знайте міру. Всім відомий антидепресант — чорний шоколад. Для зняття стресу допускається навіть алкоголь у невеликих кількостях: до 150 грамів вина чи до 50 грамів міцних напоїв.
А головне — збирайтеся на вечерю у дружньому родинному колі.
- Як боротися із безсонням?
- Перше правило — за одну-три години до сну не дивитися телевізор, дітям — за чотири-п'ять годин. І йдеться не лише про новини, а про будь-які передачі. Блимання кадрів, яке наше око не помічає, гіперзбуджує нервову систему, навантажує нас як на психологічному, так і на фізичному рівні. І звісно, не варто сваритися, з'ясовувати стосунки чи затівати серйозні розмови перед сном.
Краще зайнятися чимось спокійним — почитати книгу, повишивати, прогулятися, погратися з дитиною (але не дуже активно) — кому що більше до вподоби.
Якщо ж протягом години-півтори вам так і не вдалося заснути, не рекомендується лежати в ліжку. Встаньте, випийте теплого (не гарячого!) молока, неміцного зеленого чаю чи просто води з медом, почитайте, помедитуйте, розслабтеся і посидіть у кріслі. Коли відчуєте сонливість, лягайте.
Якщо вже існують серйозні проблеми зі сном, як і з подоланням страхів, слід звернутися за допомогою до спеціаліста.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую