ye-logo.v1.2

Хірургія переходить до розряду амбулаторної медицини

Здоров'я 11585

Ми продовжуємо розповідати про те, у яких випадках медикам приходить на допомогу лазер

Операції з приводу варикозу
Напередодні того дня, коли ми завітали у відділення малоінвазивної хірургії Хмельницької міської лікарні, зробили чотири операції з  приводу варикозного розширення вен з допомогою лазера. Однак, поспілкуватися нам вдалося лише з одним пацієнтом, троє інших пішли додому ще у день операції. Хмельничанин пан Василь теж вже збирався йти з лікарні. «Операція тривала десь хвилин із двадцять, – каже чоловік. – Все робили під місцевим наркозом. Але болю я не відчував. У лікарні провів лише три дні. У перший день отримав консультацію й пройшов необхідні діагностичні процедури, наступного зробили саму операцію, а сьогодні йду додому».
Зазвичай, каже завідуючий відділенням малоінвазивної хі­рургії Леонід Щерба, після операції з використанням лазера пацієнта виписують у той же день. Залишаються, здебільшого, іногородні або ж ті, хто хоче трішки підстрахуватися.  При традиційній операції  у лікарні хворий має провести близько десяти днів. Операції нового формату в міській лікарні почали виконувати недавно. Переходити на нові технології змусило саме життя. «Протягом останніх років ми побачили, що у нас зменшується кількість хворих на варикозне розширення вен, – пояснює Леонід Щерба. – Виявилося, вони оперуються у Вінниці та Львові. Таких людей було 250-300 за рік. Ми поїхали до сусідів подивитися, як вони лікують варикоз. З’ясувалося – застосовують лазерну ендовазальну коагуляцію. Простіше кажучи, хворі вени склеюють з допомогою лазера. У Львові така операція  коштує шість тисяч гривень, у Вінниці – 5 400 гривень. Тоді ми звернулися по допомогу до міської влади. Вона, проаналізувавши ситуацію, виділила гроші на потрібну апаратуру. А ми у львівських та вінницьких колег перейняли досвід. І тепер робимо ці операції  у себе. Які їх переваги? По-перше, скорочується час  перебування хворого у лікарні.  Після звичайної венектомії у лікарні людина мусить провести десять днів, і ще місяць реабілітації вдома. Як виконують традиційну операцію? Зверху на нозі роблять  великий розріз, знаходять вену, заходять туди спеціальним зондом, знаходять кінець вени, роблять ще один розріз, захоплюють кінець вени і витягують її з-під шкіри. Якщо залишаться гілки – вони можуть дати рецидив. Що робимо ми. Виконуємо невеличкий розріз, тоненьким зондом  з лазерним світоводом проходимо веною й коагулюємо (зварюємо) вену. Крім того, світло показує нам, де є гілочки вен, які теж потрібно перекрити. Коагулюємо усі місця, де з’єднуються вени між собою. Тому рецидиви при лазерних операціях трапляються на вісімдесят відсотків рідше, ніж при звичайній венектомії. Причому, перед операцією і після неї людина проходить ультразвукове обстеження. Й сам процес операції теж контролюється спеціальним ультразвуковим апаратом. Через годину-дві після операції  пацієнт може йти додому». Щоправда, лазерні операції платні. За неї потрібно заплатити близько півтори тисячі гривень, бо досить дорогий електрод, і його вистачає на дві-три операції. Виконують їх не лише  мешканцям міста, а й районів та інших областей. Однак, існує черга — на операцію потрібно записуватися десь за два тижні.
Найкраще лазерну корекцію робити на початкових стадіях. Головний хірург обласного центру Валерій Гринчук першим почав виконувати лазерну ендовазальну коагуляцію. За день робить дві-три такі операції. «Методика лазерної ендовазальної коагуляції, як й інші малоінвазивні операції, спрямована на те, щоб зменшити травматизм, який наноситься людині, – пояснює Валерій Петрович. – До мінімуму зменшується термін перебування пацієнта у лікарні та період реабілітації. І, що особливо важливо для молодих пацієнтів, не залишається післяопераційних шрамів. За хворими, яких оперували у Вінниці та Львові, ми спостерігаємо вже п’ять років. І бачимо позитивні результати».

Стоматологія
Лікування зубів лазером ефективне і безболісне. Однак, лазерне стоматологічне обладнання достатньо дороге, і не по кишені не лише державним лікувальним установам, а й більшості приватникам.  Принаймні, у Хмельницькому стоматологічні послуги з допомогою лазера ніхто не надає. У деяких стоматологічних клініках обласного центру адміністратори навіть не чули про такий вид допомоги.

Офтальмологія
В офтальмології лазер застосовують досить інтенсивно. Такі поняття, як лазерна операція, лазерна стимуляція чи лазерна корекція зору відомі кожному, хто має певні проблеми із зором. І якщо на корекцію, наприклад, сітківки ока, яку роблять без традиційного грубого хірургічного втручання, не порушуючи цілісності ока, доведеться їхати до столиці чи Чернівців (наші клініки дають направлення), то лазерну стимуляцію застосовують і в поліклінічних закладах, і в лікарнях, і в приватних кабінетах. Як розповіли нам в медичному центрі «Новий зір», наше око живе тоді, коли отримує світло, а в темряві воно не житиме, не функціонуватиме. Тому лазерна стимуляція – це ніжні, слабкої інтенсивності червоні промені, які допомагають відновлюватися нервовим клітинам. Вони поліпшують живлення судин ока, насичують його тканини киснем.
Втім, інколи тканинам ока таким чином допомогти вже важко. Йдеться про новоутворення при діабеті, розростання зайвої тканини в оці після тромбозів або після інших операцій, які проводять в офтальмології. У таких випадках потрібно застосувати лазер більшої потужності. З його допомогою можна знищити каламутну тканину, що заважає зору, і при цьому не зашкодити живій та здоровій. Тобто, сенс лазерних операцій в тому, що з великою точністю з ока без розрізу видаляють те, що перешкоджає людині бачити. А от лазерна корекція — це зміна форми ока. Таким методом лікують, наприклад, короткозорість.

 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую