ye-logo.v1.2

Запам’ятати все

Здоров'я 4819

Наші поради допоможуть до старості зберегти хорошу пам’ять й швидко запам’ятовувати потрібну інформацію

За даними дослідження, проведеного в американському університеті Віргінії, розумові здібності людини досягають свого піку до 22 років, а після 27 років починають знижуватися. Пам’ять починає погіршуватися після 37 років, а показники інших інтелектуальних функцій – після 42. Це ще раз доводить, що профілактику розладів у роботі мозку потрібно починати змолоду.
Чому пам’ять погана
Причини порушення пам’яті можуть бути пов’язані з безпосереднім ураженням головного мозку, наприклад, у результаті черепно-мозкової травми, інсульту, патології, яка потребує нейрохірургічного втручання. Також це можуть бути: тривала перевтома, нестача сну, стрес, різка зміна звичних умов життя, а також необхідність одразу запам’ятати  велику кількість важливої інформації. Крім того, зниження пам’яті може бути наслідком зловживання алкоголем, прийому наркотиків і навіть деяких ліків. Так само послаблення пам’яті може спостерігатися після шістдесяти років. Це вже пов’язано з віком, особливо якщо замолоду людина свою пам’ять не переобтяжувала. Можливості людського мозку величезні: у ньому 14 мільярдів клітин, а кількість зв’язків між ними не піддається підрахунку. Але сам мозок дуже чутливий практично до всього – починаючи з магнітних бур і закінчуючи тим, на якому стільці ви зараз сидите. Щось нам допомагає покращити пам’ять, а щось, навпаки, зводить можливості мозку до мінімуму.
Зарядка для пам’яті
Головний мозок людини має багато ступенів захисту. Але резервні можливості не нескінченні. Тому головне – не дозволити застоюватися органам та системам організму, у тому числі і клітинам головного мозку. Як це зробити? На це запитання знали відповідь ще лікарі древніх цивілізацій. Лікарі давніх Індії, Китаю та Греції радили своїм пацієнтам щоденно робити щось нове – читати, рахувати, «ламати голову» над головоломками, думати про щось. Ці рекомендації не втратили актуальності й сьогодні. Якщо хочете у майбутньому якомога менше жалітися на «проклятий склероз», прислухайтеся до наших рекомендацій. Одна умова: усе це має стати не разовим заходом, а стилем життя.
1. Плавання, ходьба, їзда на велосипеді та інші навантаження, під час яких кров активно насичується киснем. Адже головна причина, через що пам’ять дає збій – погане постачання мозку киснем та поживними речовинами, котре виникає через порушення мозкового кровообігу.
2. Вправи на релаксацію. Коли ми перебуваємо у стані стресу, у крові підвищується рівень гормона кортизона, а при надлишку він погіршує пам’ять. Потрібно вміти вчасно розслабитися. З доступних технік – дихальна гімнастика, йога, плавання, сон.
3. Заучування напам’ять. Вірші, адреси, дати народження, номери телефонів та автівок можна записувати, але краще запам’ятовувати. Ідеальний варіант – вивчати іноземні мови: слова потроху доведеться запам’ятовувати щодня. І не бійся перевантажити пам’ять: для мозку корисне тренування. Давно помічено, що люди розумової праці у старості рідше страждають порушенням пам’яті. 
4. Задачки, головоломки, ребуси. Корисні не стільки кросворди, вирішення котрих потребує ерудиції, скільки вправи на кмітливість – головоломки та ребуси. Дуже проста та доступна гімнастика – вирішувати разом з дітьми та онуками шкільні задачі.
5. Гра в асоціації. Це стара дитяча забавка – коли один називає слово, інший – з чим воно асоціюється.  
Одночасно людина запам’ятовує сім елементів
Існує навіть такий тест: людині показують 10 елементів, і якщо вона запам’ятовує сім з них, вважається, що її пам’ять працює добре. Це можна враховувати, наприклад, якщо потрібно запам’ятати великий текст – працюйте з ним, розбивши максимум на сім частин. Засвоїти потрібну інформацію добре допомагають асоціації. Наприклад, щоб запам’ятати ім’я незнайомої людини, варто згадати знайомого з таким самим іменем. Можна подумки розставляти предмети, які потрібно запам’ятати, в улюбленій кімнаті чи, наприклад, на вулиці. Коли потрібно згадати предмети, подумки пройдіться вулицею чи кімнатою і згадуйте, де що «стоїть». Враховуючи те, що наша пам’ять емоційна, можна пов’язувати потрібну інформацію з яскравими подіями.
Таблетки для пам’яті
Насправді, чарівних пігулок, які випив, і все згадав, не існує. Є лікарські засоби, які допомагають покращити пам’ять. Але багато залежить від тренованості пам’яті, віку людини, стану організму. І все-таки ліки має виписувати лікар, кожному пацієнту – свої.
Для пам’яті потрібні вітаміни. Зокрема – групи В. При нормальному харчуванні, відсутності хвороб та при звичайному реж имі праці та відпочинку людина вживає достатню кількість вітамінів з їжею. Необхідність у додатковому прийомі виникає лише з віком. Але якщо сфера діяльності чи режим дня пов’язані з великими психічними та розумовими навантаженнями, то необхідно приймати вітаміни для мозку. Студентам, приміром, треба почати прийом вітамінів за місяць до сесії. Вікову нестачу вітамінів необхідно поповнювати, приймаючи комплекси вітамінів раз у півроку.
Здавна відомо, що використання ялівця та розмарину сприяє покращенню розумової діяльності.
Харчування для хорошої пам’яті
Важлива умова для хорошої пам’яті – харчуватися регулярно та різноманітно.
• Вуглеводи. Мозок складає усього два відсотки від ваги організму, але вживає двадцять відсотків енергії. А основне джерело енергії – вуглеводи. Корисні для мозку вуглеводи містяться у кашах, особливо гречаній та вівсяній. Корисні також макарони з твердих сортів пшениці та картопля. У меншій концентрації, але все одно необхідні для мозку вуглеводи містяться в овочах, фруктах та ягодах. Вуглеводи мають складати близько 70 відсотків раціону.
• Білки. Виконують функцію отримання і переміщення енергії. Навіть якщо ви багато вживаєте вуглеводів, але у вашому організмі недостатньо білків, ви теж відчуватимете втому і пригніченість, тому що енергія не зможе ні засвоюватися клітинами, ні надходити в необхідні ділянки мозку. Тому якщо ви вегетаріанець, то не варто сподіватися на покращення пам’яті, адже вона починає «здавати» вже через п’ять років життя «на травах», коли запаси амінокислот в організмі вичерпуються. Раціон має складатися з білків на 15 відсотків.
• Жири. Разом з вуглеводами вони виступають джерелом енергії. При нормальному вживанні їжі, багатої на вуглеводи та білки, людина отримує достатньо жирів. Те, що рослинні жири корисніші тваринних, – загальновідомий факт. Єдине, на що варто звернути увагу, – це риб’ячий жир. Доведено, що він позитивно впливає на розумові здібності та пам’ять. Тому якщо ви справді хочете покращити пам’ять, у вашому меню має бути не рідше, ніж двічі на тиждень, жирна риба: оселедець, форель, сьомга. У раціоні жири мають займати 15 відсотків. 

Консультант – головний невропатолог області, кандидат медичних наук Олександр КОСТЮК.
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую