ye-logo.v1.2

«Жінок важче лікувати», - нарколог-психіатр

Здоров'я 5307
При однаковій з чоловіком кількості випитих алкогольних напоїв, сп
При однаковій з чоловіком кількості випитих алкогольних напоїв, сп'яніння у жінок настає швидше, бо в організмі жінки на десять відсотків води менше. Фото: likar.info

Жіночий організм піддається залежності від алкоголю вдвічі-втричі швидше, ніж чоловічий.

Зловживання алкоголем — біда нашого суспільства. Мабуть, у кожного хтось із знайомих, близьких чи друзів заглядає до чарки. Хоча мало хто має мужність зізнатися собі, що має алкогольну залежність, і ще менше людей наважуються із нею боротися. Особливо небезпечним є така залежність для жінок. Звідки береться потяг до алкоголю у представниць прекрасної статі? Які душевні причини цього хворобливого стану? Про це розмовляємо з лікарем наркологом-психіатром Андрієм Оліпером.

- «Злодій, який краде розум» — так з давніх часів називають алкоголь, — каже Андрій Юрійович. — Людина не знала алкоголю довгі сотні тисяч років. Ще на початку минулого століття німецький лікар Еміль Крепелин писав, що наслідки алкоголізму не настільки страшні, оскільки половина людства – жінки — майже непричетні до алкоголю. Якщо алкоголізм набуде поширення серед жінок — нашим нащадкам буде загрожувати повна загибель, пророкував він. Та, на жаль, ми все частіше стикаємося з терміном «жіночий алкоголізм».

- Чи правда, що жінка швидше стає залежною від алкоголю, ніж чоловік?

- Правда. Жіночий організм алкогольній залежності піддається вдвічі-втричі швидше, ніж чоловічий, не менш стрімко настає моральне падіння. І для цього жінці потрібно усього три роки. За умови вживання на день 100 грамів вина або 50 грамів горілки. А ось чоловікові для формування хронічного алкоголізму потрібно близько п'яти років. За статистикою, сьогодні від хронічного алкоголізму страждають близько 16 відсотків українок. Взагалі ж близько 26 відсотків жінок регулярно вживають спиртні напої, 29 відсотків випивають час від часу.

- Що спонукає жінку зловживати спиртним?

- Найчастіше це - емоційні та психологічні фактори. До фізичних належать:
* Фактор спадковості. Згідно з медико-генетичними дослідженнями, ймовірність розвитку алкогольної залежності у дітей, народжених від батьків, які страждають від алкоголізму, дорівнює 50 відсоткам. Якщо ж спиртне жінка вживає під час вагітності, то може спровокувати розвиток алкогольного синдрому плода.
* Гормональні зміни, характерні для жіночого організму, призводять до швидкого всмоктування такого компоненту алкоголю, як етанол. А низький вміст алкоголь-дегідрогеназу (ферменту, відповідального за розщеплення алкоголю) викликає швидке сп'яніння.
* Період клімаксу, криза середнього віку. Після 40, коли діти виросли і будують власне життя, або, опинившись на самоті, жінка може впасти у депресію. Й покращення настрою часто шукає у спиртному. За першою чаркою з'являється друга, третя...
* При однаковій з чоловіком кількості випитих алкогольних напоїв, сп'яніння у жінок настає швидше, бо в організмі жінки на десять відсотків води менше.
* До фізичних причин виникнення жіночого алкоголізму належить також зняття депресивних станів малими дозами.
Серед психологічних причин — зайва емоційність жіночої натури, гостре реагування на проблеми, часті депресивні стани, стани тривоги і напруги, перевтома, стреси. Постійно зловживаючи алкоголем, жінка відчуває стійкий потяг, причому якщо не отримує чергову дозу спиртного, рецептори починають подразнювати мозок. У науці це має назву абстинентного синдрому. Поступово починається передчасне старіння і порушення роботи систем організму. Незабаром алкоголь стає способом життя і несе з собою безповоротні патологічні наслідки.

- Кажуть, що жіночий алкоголізм невиліковний?

- Мені часто задають це запитання. Насправді казати, що алкоголізм виліковується, не можна. Адже він викликає надто глибокі зміни на клітинному рівні усього організму. Це захворювання належить до психіатричних, і сказати, що вдалося вилікувати алкоголіка, не можна ні про чоловіка, ні про жінку. Однак завдяки лікуванню можна досягти ремісії, тобто стабільного стану, коли людина, будучи алкоголіком, не вживає спиртного. Побутує така думка, що жіночий алкоголізм безперспективний. Але я так не вважаю. Жінок справді важче лікувати. Адже жінки мають свої гормональні особливості, щомісяця у них періоди перепадів настрою, дратівливості, нервозності. І у такі періоди є загроза, що вони захочуть нормальний фізіологічний стан жіночого організму якось покращити, заспокоїтися. А жінка, яка має схильність до алкоголізму і хоч раз на місяць вживає спиртне чи навіть заспокійливі ліки на спирту, таким чином може спровокувати початок запою. З іншого боку, серед оточення, рідних жінка зазвичай має менше підтримки. Коли жінка потребує лікування від алкоголізму чоловік, здебільшого, не цікавиться нею. А ось якщо чоловік потребує лікування, дружина підтримує його, піклується про нього, доглядає за ним, як за маленькою дитиною. Жінки чоловіків-алкоголіків намагаються допомогти чоловікам, а чоловіки жінок-алкоголіків намагаються цієї проблеми не бачити. Жінка з проблемою алкоголізму стає самотньою. Діти її, як правило, соромляться, звинувачують її і не бажають підтримувати. А жінки соромляться своєї проблеми і навіть від найближчої подружки намагаються її приховати. Добре, якщо є якась близька людина, яка порадить звернутися на консультацію і підтримає. Але те, що жіночий алкоголізм невиліковний — неправда. Аби позбутися проблеми, потрібне бажання і визнання того, що вам необхідна допомога, якщо самі впоратися не можете.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую