ye-logo.v1.2

Харчування під час та після хіміотерапії: чи варто змінювати раціон

Здоров'я 35943
Питання правильної організації харчування - як під час, так і після курсів хіміотерапії дуже важливе
Питання правильної організації харчування - як під час, так і після курсів хіміотерапії дуже важливе. Фото: amondsmith.com.ua

Питання правильної організації харчування — як під час, так і після курсів хіміотерапії дуже важливе

Рак вже давно перестав бути вироком. Як і будь-які хронічні захворювання, онкологічні хвороби піддаються лікуванню, після якого людина живе повноцінним життям. Однак саме лікування онкології тривале, непросте і навіть агресивне. Часто поряд з іншими методами застосовується і хіміотерапія — лікування, спрямоване на знищення пухлинних клітин в організмі. І, як будь-яке лікування, його супроводжують різні побічні симптоми: нудота, блювота, зниження апетиту, закрепи або пронос. Тож питання правильної організації харчування — як під час, так і після курсів хіміотерапії дуже важливе. Про це ми розмовляємо із завідуючим хірургічного відділення № 1 обласного онкологічного диспансеру Ігорем Дробнером.

- Препарати хіміотерапії, крім дії на саму пухлину, впливають на весь організм, - каже Ігор Гаррієвич. - Найчастіше пошкоджуються волосся, нігті, шлунково-кишковий тракт. Тому під час і після хіміотерапії харчування має досить важливе значення для відновлення організму.

- Тож яким має бути харчування для хворих, які перенесли хіміотерапію? Від чого слід відмовитися?

- Харчування має бути повноцінним та різноманітним. Чомусь хворі переказують одне одному, що при онкології не можна вживати цукор, м’ясо. Це все не так, організм потребує всього - глюкози, білків, жирів та вуглеводів. Просто харчування має бути збалансованим. Крім того, раціон хворого має бути щадним для шлунково-кишкового тракту та печінки, які найбільше страждають при хіміотерапії. Важливо дотримуватися достатнього питного режиму. За добу слід вживати не менше півтора літра звичайної негазованої чистої води. І при цьому важливо стежити за об’ємом сечі - її теж має бути не менше півторалітра. Якщо ж її менше, це може свідчити про недостатню роботу нирок.

- Як потрібно змінити свій раціон харчування? Яких продуктів вживати більше, що виключити з меню?

- Власне, раціон харчування під час і після хіміотерапії не повинен кардинально змінюватися. Хіба що у звичайному житті людина надмірно захоплювалася якимось продуктами - жирними стравами, фаст-фудами, солодощами. Чомусь часто рідні хворих вважають, що у період хвороби людина має з’їдати кілограми фруктів, червону ікру їсти ложками. Цього не потрібно робити, не варто надто змінювати свої кулінарні вподобання. Як і будь-якій людині, онкохворим не слід вживати багато солоного, копченого, кислого, солодкого, гострого, жирного. Вживання таких продуктів слід обмежити, але у невеликій кількості вони не заборонені.

- Чи потрібно приймати додатково якісь лікарські препарати?

- Це має призначити лікар. Варто пам’ятати, що при хіміотерапії серйозне навантаження отримує печінка, тож варто приймати гепатопротектори - препарати, які захищають печінку від токсичної дії хіміопрепаратів. Але застерігаю від самолікування. Будь-які препарати, біологічно активні добавки має призначити лікар, так само він дасть конкретні поради щодо лікування, режиму дня.

- Ми знаємо, що фрукти й овочі корисні у будь-якій ситуації. Чи варто збільшити їх кількість у раціоні онкохворої людини?

- Повторюся, що все має бути в міру. Деякі фрукти містять велику кількість глюкози, що не усім корисно, особливо пацієнтам із деякими супутніми захворюваннями. Взагалі орієнтуйтеся на свої вподобання. Якщо ви до хвороби з’їдали один апельсин в місяць, то коли захворіли, не потрібно їсти апельсини кілограмами. І це стосується будь-яких фруктів та овочів. Найкраще їсти ті, які ростуть у вашому регіоні, до яких ви звикли.

- Часто люди, які пройшли курси хіміотерапії, намагаються уникати роботи на дачі чи городі, на свіжому повітрі. Вважають, що фізична праця сприятиме поверненню хвороби.

- На дачі, городі працювати можна. Якщо людина повністю пройшла курс хіміотерапії і відновилася, вона може вести спосіб життя, як раніше. Звісно, не перевтомлюватися. Також можна користуватися газовою плиткою, духовкою, електроприладами, працювати за комп’ютером... Щодо цього серед людей існує чимало міфів, але насправді такі заборони не мають ніякого пдгрунтя. Свіже повітря, сонце - теж дуже добре, а ось засмагати не можна.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую