ye-logo.v1.2

«Центри травми створені у місцях, де найбільше травмуються люди»

Здоров'я 4384
Обласний ортопед-травматолог, заслужений лікар України, кандидат медичних наук Юрій Павлішен.
Обласний ортопед-травматолог, заслужений лікар України, кандидат медичних наук Юрій Павлішен.. Фото: з архіву редакції

Юрій Павлішен переконаний, що правильна організація травматологічної служби надзвичайно важлива.

ХХІ століття можна назвати століттям травматизму. Адже так звані зовнішні причини (а це і є травми різноманітної етіології) посідають третє місце у структурі смертності українців. А серед працездатного населення 30-50 років виходять на друге місце, випереджаючи онкологію.

Про організацію надання ортопедо-травматологічної допомоги в області, плани і перспективи розмовляємо з обласним ортопедом-травматологом, заслуженим лікарем України, кандидатом медичних наук Юрієм Павлішеним.

- Юрію Івановичу, чи не зменшується кількість травм в області?

- На жаль, ні. Кожен з нас бачить це і чує з новин, адже щодня з екранів телевізорів, в інтернеті нам розповідають про аварії, пожежі. А це — важкі травми, часом і смерті. Щороку в області фіксуємо 70-80 тисяч травм, 130-150 чоловік гинуть від травм, отриманих в дорожньо-транспортних пригодах. Ви тільки замисліться над цією цифрою! Виходить, що від травм в нашій області кожні три дні гине людина. Спостерігаємо парадокс: кількість мешканців в області зменшується, а кількість травм не меншає. Сучасна медицина здатна допомогти багатьом, проте у травматології дуже важлива так звана «золота година шоку» (тобто у першу годину після травми
слід провести максимальну кількість обстежень, маніпуляцій і навіть операцій, доки організм зосередив усі можливості для відновлення). Тому правильна організація травматологічної служби надзвичайно важлива.

- Травматологічні відділення є усіх районних лікарнях?

- Ортопедо-травматологічна служба області започаткована доктором медичних наук, професором Іваном Ковалишиним у 1953 році. Спершу було організоване ортопедо-травматологічне відділення в обласній лікарні, згодом - відділення в районах. Доти травматологічну допомогу надавали хірурги. Сьогодні у нас 513 ортопедо-травматологічних ліжок, найбільші відділення в обласній та Хмельницькій міській лікарнях - по 60 ліжок.

- Свого часу в нашій області створювалися центри травми. Як вони працюють?

- Зважаючи на загрозливу ситуацію з травматизмом в країні, позаминулого року спеціальна комісія Верховної Ради України прийняла рішення про створення в регіонах центрів травм. Однак в нашій області такі центр створені ще у 2011 році. У нас діє сім центрів травми: у Кам’янці-Подільському, Дунаївцях, Волочиську, Старокостянтинові, Шепетівці та два у Хмельницькому (першого та другого рівнів). Ще у двох райцентрах - Славуті та Городку - готові створити таку структуру.

- Чим такий центр відрізняється від звичайного травматологічного відділення?

- Центри травми створені у місцях, де найбільше травмуються люди (зокрема у райцентрах, які розташовані на великих автомобільних трасах). До речі, це не означає, що створили нові лікувальні заклади, просто травматологічні відділення обласної, деяких міських та районних лікарень отримали новий статус. Чим відрізняється центр травми першого та другого рівня? У центрі травми другого рівня (в обласній лікарні) цілодобово працюють фахівці усіх профілів: хірург, травматолог, окуліст, нейрохірург, реаніматолог, опіковий хірург. Також цілодобово можемо виконати будь-які дослідження: лабораторні, комп’ютерну томографію, рентгенологічне та ультразвукове обстеження. Тож
впоратися можемо з будь-якою травмою - політравмою (коли пошкоджені декілька сегментів, органів), комбінованою (поєднання різних видів травм - перелому з опіком, наприклад). Бригада наших фахівців навіть
виконує операції з реплантації (якщо говорити по-простому - пришивання відірваних кінцівок). А фахівці в райцентрах знають, як транспортувати таку кінцівку, аби вона потім прижилася. У центрах першого рівня (на базі міських та районних лікарень) також цілодобово чергує бригада фахівців. А ось у звичайній лікарні, яка не має статусу центру травми, такого цілодобового чергування фахівців немає, і якщо щось стається, фахівців викликають з дому, через що втрачається дорогоцінний час.

- Чи аналізували результати діяльності центрів, чи виправдали вони своє призначення?

- Створюючи центри травми, ми переслідували дві мети: врятувати життяі надати допомогу у найкоротший термін. І сьогодні можна з впевненістю сказати, що діяльність нової структури приносить результати. Ми проаналізували статистику смертей від травм. І виявилося, що після того, як ми почали працювати у новому форматі, кількість смертей від травм зменшилася майже на п’ятдесят відсотків!

- Крім травм, ортопеди-травматологи також займаються лікуванням різноманітних патологій опорно-рухового апарату.

- Так, велика ділянка роботи - лікування захворювань суглобів і хребта та наслідків травм. Ортопеди-травматологи області виконують усі оперативні втручання, які сьогодні виконують у світі. Вже протягом 21 року проводимо операції з ендопротезування (імплантації штучних суглобів). За рік в області виконуємо понад 500 таких операці. Крім відділення обласної лікарні (яке є регіональним центром з ендопротезування), до нових технологій
долучаються й інші. Сьогодні операції з ендопротезування виконуються також в Хмельницькій та Кам’янець-Подільській міських лікарнях, Волочиській та Кам’янець-Подільській районних. Цього року до них має долучитися Шепетівська.

- Чи наші вітчизняні протези за якістю поступаються імпортним?

- За 21 рік роботи ми вже можемо аналізувати, які штучні суглоби якісніші. І хоч мені неприємно це констатувати, але, на жаль, вітчизняні суглоби поступаються виробленим у Європі. Не вирізняються якістю китайські, турецькі. І якщо говорити про цінову політику, то європейські ненабагато дорожчі. Але людина сама вирішує, який протез обрати. Ми можемо лише рекомендувати. І радимо звертати увагу на якість, на гарантії виробника щодо надійності. Адже неякісний суглоб дуже швидко вийде з ладу, і його доведеться заміняти. А це не лише гроші, адже операція із заміни ендопротеза дуже складна, важкий реабілітаційний період.

- Для кого протези безкоштовні?

- Завдяки керівництву області та обласної лікарні на ендопротези для малозабезпечених виділяються кошти з бюджету, хоча їх все одно недостатньо. Зазначу, що на встановлення безкоштовних протезів існує черга. Щорічно у ній - 600-700 чоловік: одні отримують протези, інші додаються.

- Крім ендопротезування, які операції ще виконуєте?

- Успішно виконуємо артроскопії суглобів - операції без розрізів, через невеликі проколи. Також виконуємо операції на хребті, втручання при пухлинах, відновні операції.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую