ye-logo.v1.2

Щоб ніжки були красивими, слід подбати про здоров'я вен

Здоров'я 5454
На початковій стадії розвитку захворювання варикоз справді сприймається як косметичний дефект, каже лікар.
На початковій стадії розвитку захворювання варикоз справді сприймається як косметичний дефект, каже лікар.

Варикозне розширення вен може ускладнитися трофічними виразками, тромбофлебітом і навіть тромбоемболією.

За статистикою, кожна третя жінка і кожен п'ятий чоловік мають проблеми з венами ніг. Про те, хто у групі ризику щодо розвитку варикозу, як вберегтися від хвороби і які існують методи лікування, ми попросили розповісти завідувача відділення судиної хірургії обласної лікарні, обласного судинного хірурга Євгенія Міщенка.

— Вени — кровоносні судини, які транспортують кров від ніг до серця проти сили тяжіння, — пояснює Євгеній Миколайович. — Складна система клапанів і м’язів допомагає венам подолати силу тяжіння й забезпечує зворотний рух крові до серця. Коли з тих чи інших причин клапани не функціонують належним чином, кров починає текти у зворотному напрямку, донизу, тисне на вени, і вони починають розширюватися і змінюватися, набувати різних форм.

— А які це причини?

— Варикоз — це хвороба, схильність до якої передається генетично. А розвивається захворювання при наявності різних чинників. Спровокувати розвиток варикозу можуть: велика вага, інфекційні ушкодження, травми, важка фізична праця, вагітність й пологи і навіть прийом протизаплідних гормональних препаратів. Також часто варикоз розвивається у людей, які змушені тривалий час стояти, сидіти або перебувати в одній позі.

— Жінки люблять взуття на підборах. Чи сприяє воно розвитку варикозу?

— Так, постійне носіння взуття на високих підборах підвищує ризик виникнення хвороби.

— Тобто, якщо хтось з батьків чи бабуся, дідусь страждали від варикозу, то діти й онуки теж матимуть цю хворобу?

— Ні, не обов'язково. Передається не саме захворювання, а схильність до нього. Якщо до цієї схильності додаються ще фактори, які я назвав, тоді й розвивається варикоз.

— Як людям, які належать до групи ризику, вберегтися від розвитку захворювання?

— Найперше — носити еластичний трикотаж задля профілактики. Його слід вдягати під час вагітності, коли займаєтеся важкою працею, коли доводиться тривалий час сидіти чи стояти. Якщо маєте роботу, пов'язану із тривалим сидінням чи стоянням, щогодини робіть перерви, пройдіться по офісу чи навколо робочого місця. Використайте для прогулянки частину обідньої перерви. А після роботи півгодини полежіть, піднявши ноги догори. Корисні контрастні ванночки для ніг. Плавання, ходьба, їзда на велосипеді — хороші заняття для профілактики варикозу. Також варто вживати в їжу продукти, багаті на вітамін С.

— Як правильно підібрати еластичний трикотаж?

— Еластичний трикотаж — це гольфи, панчохи, колготи. Існує чотири класи компресії такого трикотажу. Клас залежить від того, наскільки сильно стискається кінцівка. Перший клас — профілактичний, його призначають на початковій стадії захворювання. Коли з'являються варикозно змінені вени — потрібен другий клас, Третій клас — при виразках. Найбільша компресія, четвертий клас, призначається, коли виникає лімфатична недостатність.

— Що шкідливо для вен?

— Досить часто ускладнення варикозу у молодих жінок розвиваються після тривалого прийому гормональних контрацептивів. Тож якщо маєте схильність до розвитку варикозу, гормональні протизаплідні препарати варто приймати з обережністю і нетривалий період. Також венам шкодить висока температура, тому часті походи у сауну небажані, особливо якщо маєте схильність до варикозу. Також таким людям не можна приймати радонові ванни, шкідливе і пряме сонячне проміння. Якщо вже маєте варикоз, то влітку краще відпочивати у затінку.

— Які перші ознаки варикозу?

— Перші ознаки ще невидимі. Людина відчуває важкість у ногах, особливо наприкінці робочого дня. Можуть спостерігатися набряки. Далі можлива поява судинних сіточок з невеликих розширених судинок. Це — початкова стадія варикозу. На цьому етапі варто перевірити глибокі вени та роботу клапанного апарату — зробити ультразвукове обстеження вен. Якщо діагностується недостатня спроможність клапанного апарату, слід зайнятися профілактикою, аби захворювання не розвивалося. На цьому етапі дуже помічний еластичний трикотаж. А основна ознака варикозу — вузлуваті вени, які просвічуються і видаються через шкіру.

— Часто ми сприймаємо варикоз як звичайний косметичний дефект. І якщо не дуже переймаємося красою ніг, то не вважаємо за потрібне лікувати захворювання. Чим небезпечний варикоз?

— На початковій стадії розвитку захворювання варикоз справді сприймається як косметичний дефект. Проте коли хвороба розвивається, вона загрожує серйозними проблемами. На ногах утворюються виразки, які важко піддаються лікуванню. Крім того, можуть навіть утворюватися тромби — щоправда, частіше це стосується глибоких вен.

— Нині багато реклами препаратів проти варикозу.

— Жоден препарат не здатний вилікувати варикозне розширення вен. Вони знімають симптоми. І при варикозі періодично призначають медикаментне лікування. Для цього використовують групу препаратів, які називаються венотоніками. Їхня дія спрямована на зміцнення клапанного апаратуру й венозної стінки, а також — зняття набряків, важкості. Але таке лікування має призначити лікар.

— Які методи лікування варикозу сьогодні існують?

— Принцип усіх методів лікування — виключити патологічно розширену вену з кровообігу. Для цього існує понад тридцять методів. На початкових стадіях застосовується склеротерапія — введення у хвору вену спеціальних препаратів — склерозантів, які «склеюють» цю вену. Проте, з часом ця вена може знову «розклеїтися». Тож склеротерапія застосовується лише на початкових стадіях захворювання і дає ефект на чотири-п'ять років. Останнім часом також застосовується пінна склеротерапія, яку можна використовувати для закриття великих вен. Крім того, для лікування варикозу використовується лазерна, ультразвукова, радіочастотна терапія. Ну, і хірургічний метод, коли хвору вену видаляють.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую