ye-logo.v1.2

Артроз: що за хвороба та як «загальмувати» її

Здоров'я 24857
. Причин, які призводять до розвитку артрозу, чимало
. Причин, які призводять до розвитку артрозу, чимало. Фото: biorasi.com

Повністю вилікувати артроз не вдасться, а ось процес руйнування суглоба можливо.

Про причини виникнення артрозу, методи профілактики та лікування ми попросили розповісти обласного ортопеда-травматолога, кандидата медичних наук, заслуженого лікаря України Юрія Павлішена.

– Юрію Івановичу, що таке артроз й чому він виникає?

– Артроз – це дегенеративно-дистрофічні зміни суглоба. Причин, які призводять до розвитку артрозу, чимало. Це – травми, старший вік, інші захворювання, шкідливі звички, менопауза у жінок.

– Ви сказали «інші захворювання»...

– Практично будь-яке захворювання може бути спусковим механізмом для змін у суглобі, навіть банальне отруєння. Або цукровий діабет. Внаслідок нього захворювання кров погано циркулює в організмі, вона не потрапляє до хряща й до кісток і, відповідно, у суглобі виникають зміни. Інший приклад – варикозне розширення вен. У результаті захворювання кров застоюється у венах, хрящ недоотримує кисню і теж починає руйнуватися.

– Ще Ви сказали, що артроз розвивається з віком. Тобто, кожен, хто доживе до старості, страждатиме від артрозу?

– Не обов’язково. Але дуже багато людей старшого віку мають це захворювання. Чому? Судини вже працюють гірше, нервова система розхитана, кістки теж слабшають, бо з віком отримують менше кальцію. Особливо це стосується жінок після менопаузи. Щоправда, і молоді люди не застраховані від захворювання. У них артроз частіше розвивається через неправильне харчування чи внаслідок травм.

– Які суглоби частіше страждають від артрозу?

– Частіше – кульшові, колінні та хребет. Інші суглоби рідше, але загалом артроз може розвинутися у будь-якому суглобі. Часто спершу вражає один суглоб, потім – ще один, ще... Щоправда, якщо причиною захворювання є травма, то вражається лише хворий суглоб.

– Як проявляється артроз?

– Перші «дзвіночки» – це хрусткість у суглобі. Тож якщо суглоб хрустить, варто проконсультуватися з лікарем, аби зупинити захворювання на ранній стадії. Щоправда, це не стосується дітей, у яких часто хрусткість суглобів виникає через швидкий ріст і з часом минає. Далі з’являється біль, особливо при фізичному навантаженні. Також – обмеження рухів. Якщо артроз вражає суглоби ніг, людина починає кульгати. Суглоб може набрякати, у ньому може накопичуватися рідина, але це не обов’язково.

– Чи можна запобігти розвитку артрозу?

– Дотримуйтеся раціонального харчування, у меню мають бути овочі, молочні продукти, домашній  та твердий сири. Жінкам у період менопаузи слід більше вживати продуктів, які містять кальцій (це молочні продукти, броколі, рибні консерви, які містять м'які кістки, мигдаль) і менше їсти тих продуктів, які вимивають кальцій (надто солоні та надто солодкі страви, алкоголь, міцний та зелений чай, кава). Якщо кальцію у крові недостатньо і з’являються ознаки остеопорозу, слід додатково приймати препарати кальцію. Проте це потрібно робити за призначенням лікаря. Відмовтеся від шкідливих звичок. Особливо небезпечне куріння. Займайтеся профілактикою інших захворювань, а якщо вони виникають, вчасно лікуйте. Якщо вже існують проблеми із суглобами, на допомогу прийдуть хондропротектори – препарати, які захищають хрящ від подальшого пошкодження і навіть дещо його відновлюють. Це можуть бути таблетовані препарати, мазі, розчини для ін’єкцій. Усі ці заходи допоможуть зупинити артроз на початковій стадії.

– Як лікують артроз?

– Деякі методи я вже назвав. Це – пігулки, мазі, внутрішньом’язеві та внутрішньосуглобові ін’єкції. Добрий ефект дають різні фізіотерапевтичні процедури. Корисні перебування на сонці (звісно, у міру), ванни з морською сіллю.

– Чула про такий метод, коли у суглоб вводять очищену кров хворого?

– Це – PRP-терапія – лікування суглобів плазмою крові, збагаченою тромбоцитами. Метод полягає у тому, що у пацієнта береться кров, пропускається через центрифугу, завдяки чому виділяється плазма, збагачена тромбоцитами. І ця частина крові вводиться у суглоб. У нашому відділенні теж застосовується цей метод лікування.

– А якщо усі ці методи вже не допомагають або ж людина звернулася до лікаря, коли процес зайшов надто далеко, вона відчуває сильні болі, не може ходити?

– Якщо від усіх методів лікування немає ефекту, тоді допомагає операція – ендопротезування, тобто пересадка штучного суглоба. Такі операції у нашому відділенні виконуються вже багато років.
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую