ye-logo.v1.2

«Більшість людей до варикозної хвороби ставиться легковажно», - лікар

Здоров'я 5027
Хірург Хмельницької міської лікарні Валерій Гринчук
Хірург Хмельницької міської лікарні Валерій Гринчук. Фото: з архіву

Варикоз часто ускладнюється трофічними виразками.

Від трофічних виразок частіше страждають люди старшого віку, які мають цукровий діабет, серцево-судинні та легеневі хвороби, облітеруючий атеросклероз

Рани на ногах, які тривалий час не загоюються, приносять нестерпний біль, нагноюються... Якщо їх не лікувати, можуть призвести до гангрени та навіть ампутації ноги. Часто це є проявом варикозу. Чи можна допомогти таким хворим? Які існують методи лікування? Про це розмовляємо з хірургом Хмельницької міської лікарні Валерієм Гринчуком.

- Валерію Петровичу, що це таке трофічна виразка?

- Виразка - це рана, яка тривалий час, протягом двох-трьох місяців, не загоюється. Зазвичай у кожного на руках, ногах час від часу трапляються мікротравми. Але організм регенерує їх, і вони швидко загоюються. Коли ж циркуляція крові й обмін речовин у якійсь ділянці порушений, то організм не може загоїти цю мікротравму, туди приєднується інфекція, рана збільшується, тривалий час не загоюється, і людина відчуває значний біль. Отже, якщо причиною виразки є порушення живлення в якійсь ділянці, ця виразка називається трофічною. Однією і найпоширенішою причиною порушення живлення є варикозна хвороба і хронічна венозна недостатність. Такі виразки називаються венозними трофічним виразками. Вони виникають зазвичай на нозі у нижній частині гомілки.

- А чому виникають венозні трофічні виразки?

- У 90 відсотках причиною їхньої появи є запущена варикозна хвороба. Виразки виникають не одразу і не в один день. Спершу розвивається варикозне розширення вен: на ногах з’являється варикозна сіточка, згодом вени починають випирати, людина відчуває важкість у ногах, в нижній частині гомілки шкіра і підшкірна клітковина ущільнюються, шкіра темнішає, стає коричневого кольору, з'являється біль. Але все це відбувається поступово. Якщо її не лікувати, через 10-15-20 років варикоз ускладнюється трофічними виразками.

- Чи можна вилікувати трофічну виразку за допомогою мазів, гелів чи пігулок?

- Більшість людей до варикозної хвороби ставиться легковажно. І вважають, що хворобу лікувати не потрібно, а виразка - захворювання не пов’язане з варикозом. Просять лікарів загоїти виразку, а від операції з приводу варикозу відмовляються. Консервативне лікування виразки мазями, пов'язками, гелями і пігулками клопітке і довготривале. Це щоденні перев'язки. Виразка загоюється зазвичай протягом шести-дев'яти місяців, зрідка швидше, а інколи і більше року, або не загоюється взагалі. Але, на жаль, після загоєння через деякий час виразка знову з’являється. І такий процес відбувається постійно, тому що не ліквідовується причина виразки – поганий відтік венозної крові через варикозну хворобу.

- Ви кажете, що слід ліквідувати причину виразки - тобто, варикоз. Тож єдиний вихід - видалення варикозно розширеної вени?

- Так. Першочергово потрібно пролікувати варикозну хвороба, нормалізувати відтік венозної крові. А тоді виразка загоюється дуже швидко. Але виконувати відкриту операцію часто ризиковано. Адже від трофічних виразок частіше страждають люди старшого віку, які мають також інші захворювання - цукровий діабет, серцево-судинні хвороби, облітеруючий атеросклероз, легеневі захворювання. Тож протипоказів до відкритої операції з наркозом багато. До того ж виразка - це постійна інфекція, і, зробивши відкриту операцію при наявності інфекції, можна отримати дуже небезпечні ускладнення. Але з появою лазерного методу лікування варикозної хвороби з трофічними виразками стало доступним і ефективним. Адже лазерне лікування варикозу малотравматичне, при ньому немає розрізів, немає наркозу. Тож за допомогою лазера та склеротерапії ми запаюємо вену, яка є причиною виразки, відновлюємо циркуляцію крові у нозі. Тоді виразка загоюється швидко і у переважній більшості випадків не з’являються повторно. Інколи у хворих з венозними виразками є важка супутня патологія, яка не дозволяє виконувати навіть малотравматичну лазерну операцію. В таких випадках рекомендуємо консервативне лікування.

- Чим небезпечна трофічна виразка, крім погіршення якості життя?

- Смерті виразка не спричиняє. Але інколи страждання від виразки такі, що людям важко їх переносити. Тож рекомендую вчасно лікувати варикозну хворобу, не допускати таких ускладнень як варикозні виразки, тромбофлебіт, і, не дай Боже, до відриву тромбу і раптової смерті.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую