ye-logo.v1.2

Безпліддя можна подолати

Здоров'я 14668
“Для настання вагітності потрібно,  щоб здоровими були і жінка, і чоловік”, – каже Дмитро Олександрович.
“Для настання вагітності потрібно, щоб здоровими були і жінка, і чоловік”, – каже Дмитро Олександрович.

Сучасні репродуктивні технології мають багато можливостей допомогти безплідній парі народити здорову дитину

За статистикою, кожне п’яте подружжя в Україні – безплідне. Часто пара не знає, куди звернутися, що робити у цій ситуації. Й, незважаючи на те, що надворі ХХІ століття, намагаються подолати проблему, прислухаючись до порад сусідок, знахарок, тим самим втрачаючи час і відстрочуючи народження такого бажаного малюка. Ми розповімо,  що робити, якщо вагітність не настає, з чого почати і як вирішити проблему.
«Ми не працюємо тільки з жінкою, ми працюємо з обома партнерами»
Одразу зазначимо, що пару вважають безплідною, якщо вагітність не настає при регулярному статевому житті протягом одного року, без застосування контрацепції. За даними спеціалістів, 30 відсоткам подружніх пар завагітніти вдається в перші три місяці, 60 відсоткам – упродовж наступних семи, решті 10 – протягом останніх 11-12 місяців після початку регулярного статевого життя. Частота безпліддя, згідно зі статистичними даними,  коливається від 10 до 20 відсотків. Причому, в третині випадків дітородна функція знижена в обох партнерів. Найперше, що потрібно зробити – звернутися до гінеколога за місцем проживання. У Хмельницькому консультації та лікування з приводу безпліддя можна отримати в міському перинатальному центрі, а також в обласному центрі планування сім’ї, що діє в обласній лікарні. Однак, думка про те, що при безплідді обстежуватися і лікуватися має тільки жінка, хибна. До лікаря слід прийти обом – і чоловікові, і жінці. Й обстежуватися – теж разом. Адже для настання вагітності потрібно, щоб були здорові і жінка, і чоловік.
Причин безпліддя дуже багато. Так зване органічне безпліддя настає внаслідок непрохідності труб. Найчастіше виникає після перенесених інфекцій, які передаються статевим шляхом. У цьому випадку допоможуть спеціальні методи лікування, деколи доводиться вдаватися і до оперативного втручання. Інший вид безпліддя – ендокринне. Воно настає внаслідок порушення виробітку гормонів гіпоталамуса та гіпофіза, гормонів яєчників, чоловічих та жіночих статевих гормонів. Адже для того, щоб яйцеклітина була життєздатною, потрібне оптимальне співвідношення усіх гормонів.
Існує багато факторів чоловічого безпліддя. Воно може бути пов’язане із захворюваннями, які чоловік переніс у дитинстві, з інфекціями, які передаються статевим шляхом, з генетичними вадами, гормональними проблемами.
Звісно, діагноз «безпліддя» не ставиться просто так. Насамперед, слід з’ясувати його причину. Для цього потрібно пройти обстеження, здати аналізи. Однак, не призначайте самі собі обстеження та аналізи. Це має зробити лікар. Він також пояснить, коли їх потрібно здавати (роблять це у визначені дні циклу).  І лише після цього призначається лікування. Якщо причиною безпліддя є непрохідність маткових труб, внаслідок проведеного лікування вдається  завагітніти сорока відсоткам жінок. Якщо таке лікування протягом двох років не приносить бажаного результату,  потрібно звертатися до допоміжних репродуктивних технологій.
«Штучна вагітність»
Безвиході, як це було раніше, у питанні безпліддя сьогодні немає. Репродуктивні технології добре розвинуті не лише у закордонних клініках, вони працюють і в Україні.  Єдина проблема – немає державної програми, яка б підтримувала безплідні пари, які хочуть народити дитину. Тому за все пацієнти змушені платити з власної кишені.
Приміром, метод стимулювання циклу овуляції обійдеться, приблизно, в 10 тисяч гривень.  Він також допомагає при жіночому безплідді. Це можна зробити у Хмельницькому. При цьому методі  під дією гормонів стимулюють овуляцію і створюють умови, коли яйцеклітина визріє і вийде з фолікула. Запліднення можливе у  природному циклі.
Інший метод – так званий метод ІКСІ  (ICSI) – від англ. «Intra Cytoplasmic Sperm Injection» – «введення сперматозоїда в цитоплазму ооцита». Процедура ІКСІ, як правило, виконується при чоловічому безплідді, яке пов’язане зі зниженням здатності сперматозоїдів до запліднення. Метод полягає у введенні сперматозоїдів  безпосередньо в яйцеклітину.  Для цього беруть сперматозоїди, під електронним мікроскопом відокремлюють найжиттєздатніші, визначають, які з них не мають вад. Ці сперматозоїди вводять  в яйцеклітину, вирощують її до потрібних розмірів та вводять у порожнину матки. У Хмельницькому, на жаль, умов для  проведення цієї процедури немає. Але в сусідніх обласних центрах – Львові, Івано-Франківську, Чернівцях та у столиці  це роблять. Коштує процедура до 15 тисяч гривень. Інформацію про клініку можна дізнатися у лікаря, де пара проходить обстеження. Саму процедуру виконують за день. Після чого жінка повертається додому, де надалі спостерігається у свого лікаря.
Є в Україні і свій банк сперми, так само, як і банк яйцеклітин. Існують вони у Києві та Харкові. Для їх існування потрібне високотехнологічне обладнання, адже сперма та яйцеклітини  зберігаються у кріокамерах при температурі  –180 градусів.  Якщо умови не порушуються, зберігати їх можна десятиліттями. Власне, методів «штучного запліднення» є чимало. Але  визначити, який краще обрати, можна тільки після обстеження та з’ясування причин безпліддя.

Консультант – гінеколог-ендокринолог Хмельницького міського перинатального центру Дмитро КУШНІРЕНКО.
Фото з архіву редакції.
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую