ye-logo.v1.2

Правда і брехня про коронавірус

Здоров'я 8388
Фото: ілюстративне з stock.adobe.com

В інтернеті продовжує з’являтися дезінформація про Covid-19.

Віднедавна, топновинами світу та України є ситуація щодо коронавірусу. Разом з тим, соцмережами ширяться безліч фейків. Як тільки одні спростовуються, то з'являються ряд інших. Сайт «Є» зібрав відповіді на деякі питання про коронавірус. Відтак, розмежив фейки від правдивої інформації.

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) спростувала інформацію про начебто дієві способи запобіганню коронавірусній інфекції COVID-19. Отож, 13 популярних міфів про поширення і лікування:

Міф 1. Коронавірус гине в умовах холоду і морозу

У ВООЗ зазначили, що немає підстав вважати, що холодна погода може знищити новий коронавірус або інші захворювання.

Міф 2. Гаряча ванна вбиває коронавірусну інфекцію

Якщо людина прийматиме гарячу ванну, це жодним чином не вплине на вірогідність її зараження коронавірусною інфекцією.

Міф 3. Коронавірус передається через укуси комарів

Наразі немає жодного підтвердженого факту того, що COVID-19 може передаватися комарами. Новий коронавірус – це респіраторний вірус, який поширюється через краплі, що утворюються, коли інфікована людина кашляє або чхає, або через краплі слини або виділення з носа.

Міф 4. Сушарки для рук знищують коронавірус

Якщо після миття рук або дезінфекції шкіри певними засобами захисту висушити руки за допомогою механічної сушарки, це жодним чином не вплине на ймовірність зараження.

Міф 5. Ультрафіолет вбиває коронавірус

Не варто використовувати ультрафіолетові лампи для стерилізації рук або інших ділянок шкіри, оскільки ультрафіолетове випромінювання може викликати запалення.

Міф 6. Теплові сканери допомагають знайти заражених коронавірусом

Теплові сканери ефективні тільки тоді, коли потрібно швидко визначити, у кого істотно підвищена температура тіла. При цьому, якщо людина заражена коронавірусною інфекцією, температура тіла може підвищитися в період від 2 до 10 днів.

Міф 7. Вакцина від пневмонії захищає від коронавірусу

Ні. Вакцини проти пневмонії не захищають від нового коронавірусу. Вірус настільки новий і незвичний, що йому потрібна власна вакцина. Дослідники намагаються розробити вакцину проти 2019 nCov, і ВООЗ підтримує їх зусилля.

Міф 8. Регулярне промивання носа фізіологічним розчином запобігає потраплянню коронавірусу

Поки що немає даних про те, що регулярне промивання носа фізіологічним розчином захистило людей від зараження новим коронавірусом. Є лише деякі обмежені докази того, що регулярне промивання носа фізіологічним розчином може допомогти людям швидше відновитися після застуди. Проте, регулярне полоскання носа не запобігає респіраторній інфекції.

Міф 9. Часник запобігає зараженню коронавірусом

Часник – це здорова їжа, яка може мати деякі протимікробні властивості. Одак немає даних, що вживання часнику захистило людей від нового коронавірусу.

Міф 10. Коронавірусом заражаються тільки люди похилого віку

Насправді, люди в будь-якому віці можуть бути заражені новим коронавірусом. Люди похилого віку і люди з хронічними захворюваннями (такими як астма, діабет, хвороби серця) виявляються більш уразливими для нового типу вірусу.

Міф 11. Антибіотики ефективні для профілактики коронавірусу

Ні, антибіотики не діють проти вірусів, тільки бактерії. Однак, якщо людину госпіталізували через COVID-19, їй можуть прописати антибіотики, оскільки можлива бактеріальна коінфекція.

Міф 12. Коронавірус можна вилікувати спеціальними ліками

Нині не існує спеціальних ліків, рекомендованих для профілактики або лікування нового коронавірусу. Проте, інфіковані вірусом повинні отримувати відповідну допомогу для полегшення і лікування симптомів.

Читайте також: Чи можна дітям на вулицю: поліція радить не вірити фейкам.

Разом з тим, в Україні продовжують поширювати картинки з текстом: «Я хочу повідомити вам, що сьогодні з 23:00 вечора, будуть вертольоти, які запустять ліки для дезінфекції, це триватиме до 05:00 ранку. Це означає, що ви повинні мати всі вікна закриті на ніч, намагайтеся не виходити на вулицю і не бути на вулиці після 11 години ночі. Спасибі, спробуйте інформувати всіх, щоб нехай знають».

У пресслужбі Хмельницької міської ради повідомили, що це фейк.

Але ресурс «По той бік новин» детально розтлумачив дану дезінформацію: «Я хочу повідомити вам» - ти взагалі хто? Хто ця людина, яка хоче щось повідомити? Нема відповіді. Якщо немає автора - такій інформації вірити не варто. «…що сьогодні о 23:00» - це повідомлення ми отримали і вчора і сьогодні. То коли конкретно? Такі повідомлення стають циклічними фейками і виникають в різний час. Якщо немає конкретної дати у повідомленні - такій інформації вірити не варто. «…які запустять вертольоти, які запустять ліки для дезінфекції» - що? Хто запустить? Де запустять? Звідки інформація? Немає конкретики і вказівки на джерело - подібній інформації довіряти не варто. Якщо раптом хтось повірив - одразу потрібно йти на офіційні сайти Кабміну і/або Міністерств. «…це означає, що ви повинні мати всі вікна закриті на ніч» - як вам формулювання? Ми так не говоримо. Коли потрібно, щоб вікна були закриті, що в українській, що в російській мовах кажуть: «закрити вікна». Таке формулювання притаманне англійській і відповідно гугл-транслейту. Ну і далі класично: інформуйте всіх, «щоб нехай знають». Тут немає жодного факту, повідомлення, яке б’є на сполох і наганяє паніку. Будь ласка, не поширюйте такі нісенітниці».

Також у сомережах розсилають ось таку картинку. На ній - кілька фото червоного горла + текст про коронавірус, полоскання горла і Бога.

Ресурс «По той бік новин» повідомляє: «Те, що відсутнє джерело, а сам текст - це якийсь гуглтранслейт уже вказує на сумнівність цього повідомлення. Ми попросили лікаря-інфекціоніста Федір Лапій прокоментувати це з медичного погляду. «Ті фото червоного горла - це лише ознаки фарингіту, який може бути зумовлений, як вірусами, так і бактеріями. Орієнтуватися на це як на ознаку коронавірусу абсолютно неправильно. Тим паче відомі випадки, коли людина не має симптомів, але є джерелом збудника. Якщо є біль в горлі, нежить і температура, ми говоримо про те, що є якась хвороба і ймовірно, що людина є заразною, [але не факт, що коронавірусом - ред.]», - зазначає лікар.

Окрім різноманітних картинок, деякі сайти поширюють інформацію, що коронавірус можна перемогти за допомогою алкоголю та куріння.

«По той бік новин» пише: «Чого люди тільки не вигадають, аби виправдати свої шкідливі звички. У соцмережах з’явився пост професора Кухарчука із «чудодійними» поради про етанол та вживання спиртного. Сам пост наразі фейсбук забанив (там було понад 5000 репостів), але низка ЗМІ його опублікувала, тому «пити чи не пити» ще можна знайти багато де. Публікуємо пояснення від біофізика, фахівця з молекулярної динаміки Semen Yesylevskyy… Одна з них - жодних наукових підстав припускати, що алкоголь хоч якось допомагає від вірусів загалом і від COVID-19 зокрема НЕМАЄ. Проте у мережі поширюють побрехеньки, мовляв, курці менш вразливі до коронавірусу. Журналісти та блогери посилаються на пресреліз Європейського часопису алергії та клінічної імунології, який наводить результати дослідження 140 пацієнтів, заражених коронавірусом. «Вірус вражає майже виключно некурців! Серед хворих лише 1,4% курили, водночас відсоток активних курців в Китаї 27,3%!» — так інтерпретують дані горе-експерти. Насправді в дослідженні такого не сказано. Дійсно, серед досліджених хворих було лише два активних курця та сім таких, що кинули згубну звичку. Проте вплив тютюнопаління на сприйнятливість до коронавіруса — не досліджувався. До того ж, половина «піддослідних» — жінки, які взагалі мало курять. Будь ласка, припиніть шукати якісь фейкові способи лікування. Народні методи, часник, лимон, цибуля, а також алкоголь не допомагають лікувати коронавірус!»

Також в українських медіа нещодавно з’явилася інформація, що нібито медики знайшли (насправді, ні) препарат, який допомагає профілактиці коронавірусу.

 «Вгадайте, що проштовхують? Декасан. Препарат, який використовують при всьому і який не має яскраво вираженої доказової ефективності. Вчені нібито проводили два місяці досліди над коронавірусом і побачили позитивний ефект і дієвість. Як ви думаєте, вони підготували дослідження? Ні. Вони опублікували десь результати? Ні. Якщо немає публікації дослідження в серйозному наковому виданні, вірити таким науковцям просто на слово не можна», - пише «По той бік новин».. 

Нагадаємо, ВООЗ застерігає, що немає жодних ліків для профілактики та лікування коронавірусу.
 

На фейсбук-сторінці Служби безпеки України є повідомлення: "Ми ж радимо зважено ставитись до будь-якої неперевіреної інформації. Адже ми чудово розуміємо, з якою метою у соціальних мережах публікують схожі нісенітниці. Впевнені, що наша країна спокійно пройде цей непростий період. А ті, хто хоче розхитати ситуацію, обов’язково опиняться під особливою увагою Департаменту контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері інформаційної безпеки СБУ".

Окрім цього у повідомленні назвали офіційні джерела з яких можна отримувати актуальну інформацію:

• Telegram-канал «Коронавірус_інфо» з оперативною інформацією щодо ситуації з вірусом COVID-19 в Україні
• Сторінка Міністерства охорони здоров'я України 
• Сторінка Центру громадського здоров’я України 

Бережіть себе та поділіться цією інформацією зі своїми близькими!

Заходи профілактики під час карантину, пов’язаного із поширенням вірусної інфекції

• Джерело вірусу – людина і лише людина. Чим менше контактів з людьми, тим менше шансів захворіти. Уникайте місць масового скупчення людей. Намагайтеся якнайменше перебувати поряд із людьми, які хворіють на застуду, мають нежить або кашель. Якщо захворіли ви, то тримайте дистанцію поруч з іншими, щоб вберегти їх від хвороби.

• Захворіли – лишайтеся вдома. Грип швидко передається іншим, тож ваше перебування в людних місцях сприятиме поширенню інфекції.

• Прикривайте ніс та рот. Під час кашлю та чхання грип розповсюджується особливо швидко. Прикрийте серветкою органи дихання – це знизить ймовірність передачі інфекції іншим.

• Мийте руки. Руки хворого – джерело вірусу не менш значуще, ніж рот і ніс. Мийте руки часто, ретельно, постійно носіть із собою вологі дезінфікуючі гігієнічні серветки.

• Намагайтеся не торкатися обличчя. Очі, рот та ніс для мікробів, як вхідні двері. На руках дуже багато мікробів та торкаючись ними обличчя ви збільшуєте їх ні шанси потрапити в організм.

• Привчіть себе до корисних звичок. Ретельно очистіть та продезінфікуйте поверхню, до якої часто торкаєтеся вдома, на роботі або в навчальних закладах. Це особливо важливо, якщо в приміщенні перебуває хворий.

• Провітрюйте та дезинфікуйте приміщення та поверхні, до яких часто торкаєтеся вдома, на роботі або в навчальних закладах.

• Стежте за достатньою кількістю сну, будьте фізично активними, уникайте стресу, пийте багато води та харчуйтеся поживною їжею.

• Гуляти на свіжому повітрі можна скільки завгодно, тримаючи відстань від інших людей. Підчепити вірус під час прогулянки практично нереально.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую