ye-logo.v1.2

«Не лише травми є причиною проблем із суглобами», - лікар Ігор Курило

Здоров'я 7420
Ортопед-травматолог Хмельницької обласної лікарні Ігор Курило
Ортопед-травматолог Хмельницької обласної лікарні Ігор Курило

За статистикою, проблеми з суглобами мають понад 40 відсотків людей

Біль, хрускіт у коліні, набряк і обмежена рухливість – ці симптоми відчувають багато українців. І це проблема не лише людей старшого віку. Травми, поспіх, фізична праця, заняття спортом і навіть малорухливість сприяють тому, що наші суглоби хворіють. Про причини захворювань колінного суглоба та їхню профілактику ми попросили розповісти ортопеда-травматолога обласної лікарні Ігоря Курила.

– Суглоби нижньої кінцівки належать до класу компресійних, бо уся маса тіла тисне на них згори донизу, – пояснює Ігор Іванович. – Тому вони більше схильні до різних захворювань, травм. А колінний суглоб – один із найбільших і найскладніших. Захворювань суглобів, зокрема і колінного, є багато. Якщо їх не лікувати, то будь-які ускладнення у суглобі призводять до дегенерації хряща. І це основна проблема. З іншими – запальними, ревматоїдними, поліартритом, ревматизмом тощо – можна успішно боротися. А ось функції хряща повернути неможливо.

– Хрящ починає руйнуватися після травми?

– Не обов’язково. Та й часом навіть без серйозної травми можна пошкодити хрящ. Приміром, можна «незручно» стати, і хрящ при цьому може зміститися чи травмуватися. При цьому людина відчуває різкий біль. Якщо хрящ травмувався, його деколи вдається вправити, покрутивши ногою. І якщо зміщення було незначним, то за день-два біль минає. Якщо ураження серйозніше, то без допомоги лікаря не обійтися. Але не лише травми є причиною проблем із суглобами, існує ще чимало захворювань.

– Що до них призводить?

– Хвороби колінного суглоба можуть виникнути в результаті зношування суглоба, перенесеної інфекції, аутоімунних захворювань. Сприяють розвитку захворювань переохолодження, спадковість, зайва вага, важкі фізичні навантаження, цукровий діабет. Власне, факторів, які призводять до хвороб, багато. Чимало захворювань виникає з віком в результаті дегенеративних процесів.

– З віком суглоби зношуються. Проте чимало літніх людей і у вісімдесят жваво бігають, а хтось у шістдесят ледве пересувається.

– Ті, хто у шістдесят ледве пересувається, вчасно не звернулися до лікаря з проблемами суглобів, тому й мають такий результат. Також багато залежить від імунітету, способу життя, хронічних захворювань, фізичного навантаження протягом життя.

– Які симптоми свідчать про захворювання суглобів?

– Біль, кульгавість, клацання чи хрускіт у суглобі мають насторожити і змусити звернутися до лікаря.

– На початковій стадії можна зупинити прогресування захворювання?

– Так. Вилікувавши основні симптоми, можна зупинити руйнацію хряща.

– У чому полягає лікування на початковій стадії хвороби?

– Усе залежить від діагнозу, стану людини, стадії захворювання. Спочатку це може бути зменшення навантаження, фізіотерапевтичні процедури. Також призначаються медикаменти й ін’єкційні препарати.

– Сьогодні телебачення рекламує чимало різних гелів та мазей для лікування суглобів. Вони приносять користь?

– Якщо це лікувальні засоби, а не косметичні, то так. Фармацевтичний препарат застосовується в комплексному лікуванні. При деяких захворюваннях застосування гелю досить ефективне. Проте призначити його має лікар. На жаль, деколи застосування гелю маскує хворобу: симптоми зникають, людині стає легше, і вона думає, що хвороба відступила. Але згодом болі повертаються, і їхня інтенсивність вже більша.

– Часто ми рятуємося знеболювальними препаратами і відтягуємо візит до лікаря.

– Цього робити не слід. Адже з часом біль стає сильнішим, обмежуються рухи, людині важче зігнути-розігнути ногу, вона починає кульгати. Суглоб може набрякати, може підвищуватися температура.

– Про що може свідчити хрускіт у коліні?

– Причин може бути багато, часто це свідчить про патологію. Проте не завжди. Приміром, у підлітків доволі часто хрустять коліна. І у цьому немає нічого страшного. Просто потрібно зменшити навантаження, можна призначити фізіотерапевтичні процедури, і з часом хрускіт мине. Але якщо хрускіт у дорослих супроводжується болем, дискомфортом, обмеженням рухів, то слід звертатися до лікаря.

– Що для суглобів корисно? Краще займатися спортом, працювати на дачі чи городі, багато ходити пішки чи все ж намагатися вести неспішний спосіб життя, берегти суглоби?

– Активний спосіб життя корисніший, і не лише для суглобів. Адже рух – це життя. Обмежуйте тривалість одноманітного навантаження. Фізичні вправи мають бути різноманітними. Якщо працюєте на городі – намагайтеся чергувати різну роботу, частіше відпочивайте, не перевтомлюйтеся і не перевантажуйте суглоби. Помірна праця у задоволення принесе користь, а надмірна – втому і проблеми із суглобами або хребтом.

– Часто можна почути: щоб суглоби були здоровими, треба їсти холодець, желе...

– Холодець – корисна страва. Але я не можу сказати, що вона має лікувальні властивості і якось впливає на стан суглобів. Те ж стосується желе. А ось кальцій кісткам і суглобам потрібен. Він міститься в молочних продуктах, сирах, горіхах. Часто кальцій потрібно приймати додатково, проте лише після консультації з лікарем. Для усього організму корисні ягоди, фрукти і овочі, особливо у сезон, коли вони свіжі.

– Які методи лікування застосовуються при захворюваннях суглобів? Основний – це хірургічний?

– Ні, на початкових стадіях захворювання суглобів лікують консервативно. Призначають протизапальні препарати, хондропротектори, фізіотерапію, лікувальну фізкультуру. Також ефективні внутрішньосуглобові ін’єкції гіалуронової кислоти. Хороший ефект дає плазмотерапія. При цьому лікар вводить у суглоб збагачений препарат крові пацієнта, після чого повертається рухливість і відновлюється хрящова тканина. Больові відчуття починають зникати вже через пів години після процедури. І якщо таке консервативне лікування не допомагає, призначають операцію. На третій та четвертій стадії артрозу колінного суглоба проводять ендопротезування – встановлення штучного суглоба.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую