ye-logo.v1.2

«У чоловіків клімакс настає через зниження тестостерону», — уролог Олександр Білик

Здоров'я 35852
«У чоловіків репродуктивна функція як і статева зберігається до кінця життя», — Олександр Білик
«У чоловіків репродуктивна функція як і статева зберігається до кінця життя», — Олександр Білик. Фото: автора

Про симптоми, наслідки та профілактику чоловічого клімаксу.

Насправді клімакс настає не лише у жінок, але й у чоловіків. В останніх це явище пов’язане зі зниженням в організмі рівня гормону тестостерону. Такий невідворотний процес може спричинити низку захворювань, якщо вчасно не звернутися до медиків. Про особливості чоловічого клімаксу, його наслідки, способи профілактики та чи може чоловік після його настання зачати дитину розповів лікар-уролог з Хмельницької міської поліклініки №1 Олександр Білик.

— Олександре Миколайовичу, не всі чоловіки здогадуються, що рано чи пізно у них настане клімакс. Що його провокує?

— Настання клімаксу пов’язане зі зниженням статевих гормонів. Чоловічий клімакс або андропауза, як аналог жіночої менопаузи, стається через зменшення тестостерону. Його рівень щорічно поступово знижується на два відсотки з настанням 30-35-річного віку. У деяких людей можуть бути й більші гормональні стрибки. Паралельно зменшується активна частина тестостерону. Це означає, що він є у плазмі крові, але перебуває у неактивній формі. Надалі це призводить до характерних для андропаузи симптомів.

— У якому віці у чоловіків починають проявлятися такі зміни?

— Є два види клімаксу: ранній та пізній. В середньому андропаузальні зміни починають з’являтися у чоловіків у віці 40-45 років. Саме у цей період варто починати періодично приходити на огляд до лікарів — до уролога, андролога Виключенням з цього правила є ранній клімакс, який може проявлятися до настання цього віку. Найперше, на нього може впливати спадковість. У деяких чоловіків рівень тестостерону низький навіть у ранньому віці. Прискорюють виникнення клімаксу й тривалі хронічні стресові та депресивні стани.

Ще одним фактором є порушення обміну. Наприклад, чим більше у чоловіка жирових тканин, тим менший у нього рівень тестостерону. Саме у них під дією ферментів чоловічий гормон перетворюється на естроген.

— За якими симптомами наші читачі можуть зрозуміти, що у них настає клімакс?

— Цей процес у чоловіків відбувається по різному. Хтось може звертати на нього увагу, в інших — немає яскраво виражених симптомів. Тому повторюся, що саме у 40-45 років потрібно періодично навідуватися до лікаря. Загалом у клімаксу є низка симптомів. Перший з них — надлишок ваги, що нині характерно для багатьох одружених чоловіків 40-45 років. Я не говорю, що всі, в кого довжина пояса перевищує 90-95 сантиметрів, повинні обов’язково йти до уролога. Однак на ожиріння варто звертати увагу, якщо воно поєднується з іншими симптомами клімаксу.

Зокрема, необхідно звертати увагу на сон. Коли у чоловіків з’являються перші ознаки клімаксу, вони можуть скаржитися на нетривалий, переривчастий сон. Також одним зі симптомів є надмірна пітливість під час незначних фізичних навантаженнях за відсутності спекотної погоди. Далі — відчуття жару, безпричинна тахікардія (пришвидшене серцебиття — авт.), стрибки артеріального тиску, біль у груддях. Зменшується статевий потяг.

Крім того, спостерігаються симптоми з боку нервової системи. Психоемоційний стан чоловіка може раптово коливатися від апатії до дратівливості, може бути відчуття безпричинної тривоги. Страждає концентрація та запам’ятовування.
Помітивши поєднання хоча б трьох з цих симптомів, варто звернутися до уролога. Фахівець призначить чоловікові діагностику, а далі — медикаментозне лікування або корекцію способу життя. Інакше доведеться лікувати не клімакс, а спричинені ним серйозні захворювання.

— Які наслідки для здоров’я несе чоловічий клімакс?

— Тестостерон — це важливий гормон, який регулює обмін речовин в організмі. Його недостатність спричиняє ожиріння. У чоловіків з низьким рівнем цього гормону підвищується й ризик виникнення цукрового діабету другого типу, який характеризується стійкістю до інсуліну.

Як наслідок порушення обміну речовин, також виникає ризик серцево-судинних захворювань, тобто з’являється небезпека інфаркту чи інсульту. Під час андропаузи зменшується щільність кісткової тканини. Це стає причиною остеопорозу — захворювання скелета, яке характеризується підвищеною крихкістю кісток і високим ризиком їх переломів. І, звісно, брак тестостерону негативно впливає на ерекцію.

У цей час у чоловіків також зростає ризик виникнення раку простати, адже належна робота цього органу залежить від гормонального стану. Порушення останнього може спричинити утворення злоякісної пухлини.

— Чим може після клімаксу чоловік зачати дитину?

— У чоловіків репродуктивна функція як і статева зберігається до кінця життя. Проте їх реалізація залежить від спадковості та способу життя. Тому іноді у засобах масової інформації з’являються повідомлення, що у 75-річного чоловіка народилася дитина. Це не вигадка. Просто такий чоловік вів здоровий спосіб життя.

— Порадьте, як можна відтермінувати настання чоловічого клімаксу?

— Найперше, необхідно слідкувати за індексом маси тіла. Мати нормальний ритм життя: уникати, наскільки це можливо у наш час, тривалих стресових і депресивних станів. Цьому може сприяти поява цікавого хобі. Наприклад, можна зайнятися вивченням іноземної мови, що позитивно вплине й на пам’ять. Потрібно займатися спортом, дбати по належний відпочинок. Це не лише робить наше життя змістовнішим, а й відтягує настання клімаксу.

Щодо харчування, то воно повинне бути збалансованим і передбачати достатню кількість вітаміну С та фолієвої кислоти. Вони позитивно вливають на синтез тестостерону. Крім того, варто подбати про кальцій та вітамін D3, які з віком надходять в організм у недостатній концентрації. Тому їх потрібно споживати додатково. Для цього є спеціальні біологічно активні добавки та полівітамінні комплекси. Крім того, варто споживати так звані афродизіаки. Наприклад, продукти бджільництва, морепродукти, петрушку, селеру, пастернак, волоські горіхи..

Також віці 40-45 років необхідно періодично проходити скринінгові дослідження для виявлення хвороб передміхурової залози й визначення рівня тестостерону. Саме від останнього залежить, чи лікар призначатиме чоловікові медикаментозну терапію.

Читайте також: Які вікові групи жителів Хмельниччини найбільше хворіють коронавірусом

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую